8 τρόποι για να μετακινήσετε τις σχέσεις σας από καλό σε μεγάλο

Φωτογραφία από τον Diego στο Unsplash

Πριν από τρεις μήνες, ο μπαμπάς και εγώ βρεθήκαμε σε ένα ξενοδοχείο της Κεντρικής Αμερικής που με περιμένει να καταθέσω για μια δεκαετή μακρά δικαστική μάχη.

Μεταξύ των φλυτζανιών καφέ και της πρώτης μου γεύσης του Αθλητικού Κέντρου σε οκτώ χρόνια, ο πατέρας και εγώ κάθισαμε γύρω μας και μίλησα για τη ζωή και τι σημαίνει να ζεις καλός.

Όπως οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν δει πολλά και αισθάνθηκαν περισσότερα, όταν ήρθε η ώρα να μιλήσουμε για το τι πραγματικά έχει σημασία, ο μπαμπάς μου είπε μία λέξη: "Άνθρωποι".

Όταν ο μπαμπάς μου κλείνει τα μάτια του και σκέφτεται πίσω στις καλύτερες στιγμές της ζωής του, το μόνο που συμβαίνει είναι ότι δεν ήταν ποτέ μόνος.

Ένα μέσο ηλιοβασίλεμα, που περιβάλλεται από ανθρώπους άνω του μέσου όρου, ισούται με το όμορφο.

Σύμφωνα με τον μπαμπά μου, η μόνη δουλειά που έχει σημασία είναι να αφήσει κάθε άτομο καλύτερα από ότι τα βρήκατε, και παρακάτω είναι 8 τρόποι να κάνουμε ακριβώς αυτό.

Ο καλύτερος τρόπος να εμπνευστείτε είναι να είστε εμπνευσμένοι

Ο κ. Internet αγαπά να φωνάζει τα οφέλη από την άσκηση ευγνωμοσύνης στον κατάλογο των 8 πράγματα που πρέπει να κάνετε πριν από τις 8πμ για να είναι επιτυχής. Ωστόσο, μην πάρετε τόσο πιασμένοι να είστε ευγνώμονες για τους άλλους που παραλείψετε το βήμα να πάρει το χρόνο για να προσδιορίσετε τι μπορείτε να κάνετε έτσι άλλοι είναι ευγνώμονες για σας.

Από την εμπειρία μου, ο καλύτερος τρόπος να αποκτήσετε σαφήνεια σχετικά με αυτό είναι να πάρετε τη φράση που έγινε γνωστή από τον Jim Rohn, "Είστε ο μέσος όρος των πέντε ανθρώπων που περνάτε περισσότερο χρόνο με", και γυρίστε τη δήλωση στο κεφάλι του.

Αντί να γράφετε τα ονόματα των ανθρώπων που σας εμπνέουν, πάρτε ένα μολύβι και γράψτε τα ονόματα των ανθρώπων που θέλετε να πείτε το όνομά σας όταν μιλάτε με το ίδιο υποθετικό και πηγαίνετε στη δουλειά.

Πάντα να είναι περίεργος

Κατά τη διάρκεια της συνομιλίας με τον μπαμπά μου που αναφέρθηκε παραπάνω, είπε κάτι που με έχει σκεφτεί ακόμα και σήμερα.

Όταν μιλάμε για τις πραγματικότητες του μεγαλύνοντας, είπε: «Το πιο θλιβερό μέρος για τη γήρανση είναι να δούμε πόσο διανοητικά νεκροί μερικοί από τους παλιούς φίλους μου επέλεξαν να είναι».

"Διανοητικά νεκρό."

Μια πιο θλιβερή φράση δεν υπάρχει.

Αν θέλετε να έχετε μεγάλες σχέσεις, πρέπει να συνεχίσετε να μαθαίνετε. Αν θέλετε να έχετε μεγάλες σχέσεις, πρέπει να συνεχίσετε να μοιράζεστε. Εάν θέλετε να έχετε μεγάλες σχέσεις, πρέπει να συνεχίσετε να εξερευνούμε.

Εν ολίγοις, αν θέλετε να έχετε μεγάλες σχέσεις, πρέπει να μείνετε διανοητικά ζωντανός.

Λάβετε σημειώσεις μετά από κάθε συζήτηση που έχετε

Οι άνθρωποι με τις καλύτερες σχέσεις δίνουν προτεραιότητα στην ακρόαση πάνω απ 'όλα.

Το κάνουν αυτό επειδή καταλαβαίνουν ότι είναι αδύνατο να "προστεθεί αξία" αν δεν προσδιορίσουν πρώτα τι ακριβώς οι άνθρωποι γύρω τους "αξίζουν".

Ένα πολύ εύκολο τριάντα δευτερόλεπτο τέχνασμα για να επιτευχθεί αυτό είναι να γράψετε τρία πράγματα που μάθατε αμέσως μετά από κάθε αλληλεπίδραση που έχετε. Αυτό θα σας βοηθήσει να κάνετε μια συνήθεια έξω από τον προσδιορισμό των λεπτομερειών του τι κάνει τους ανθρώπους που σας ενδιαφέρει το χαμόγελο, ενώ παράλληλα σας βοηθά να παρακολουθείτε τι συμβαίνει στη ζωή τους.

Οι άνθρωποι θέλουν να περάσουν χρόνο με τους ανθρώπους που εμπιστεύονται και τίποτα δεν χτίζει εμπιστοσύνη ταχύτερα από τις λέξεις: "Η τελευταία φορά που μιλήσαμε αναφέρατε τα σήματα NaNa σας είχε κάποια προβλήματα υγείας. Πως τα πάει?"

Οι σχέσεις σφυρηλατούνται κατά την παρακολούθηση.

Κάνετε ένα σημείο να παρατηρήσετε κάτι νέο για κάποιον

Ένας από τους πιο αθόρυβους, αλλά επιζήμιους δολοφόνους των σχέσεων, είναι η στασιμότητα.

Με την πάροδο του χρόνου, αρχίζουμε να είμαστε τόσο άνετοι με τους ανθρώπους γύρω μας, ώστε να μην κάνουμε τα βήματα για να τους κάνουμε να αισθανθούν.

Από την εμπειρία μου σχετικά με τις δικές μου σχέσεις που απέτυχαν, δεν ήταν το γεγονός ότι οι άνθρωποι σταμάτησαν να αλλάζουν τις σχέσεις τους, αλλά περισσότερο από το γεγονός ότι σταμάτησα να ψάχνω.

Εν ολίγοις, έγινα τεμπέλης και τους πήρα ως δεδομένο.

Ένας πολύ εύκολος τρόπος για να βεβαιωθείτε ότι αυτό δεν συμβαίνει είναι να είστε ενεργός με τον εντοπισμό κάτι νέο στη ζωή τους και την αναγνώρισή του. Μπορεί να είναι τόσο απλό όσο να συγχαρώ ένα νέο κούρεμα ή να ρωτάς για μια παρουσίαση που φοβόταν να δώσει.

«Κάνε ό, τι κάνατε στην αρχή μιας σχέσης και δεν θα υπάρξει τέλος». - Tony Robbins

Ρωτήστε τους ανθρώπους τι "σκέφτονται" αντί να τους πείτε τι "σκέφτεστε"

Τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα που κάνουν τον καθένα μας ξεχωριστό είναι άχρηστα αν δεν αφιερώσουμε χρόνο για να μάθουμε πώς να μας συνδέουν καλύτερα με άλλους.

Οι άνθρωποι με τις ισχυρότερες σχέσεις το καταλαβαίνουν. Ως αποτέλεσμα, επικεντρώνονται στην ερώτηση άλλων για το τι σκέφτονται και ακούνε, αντί να λένε σε όλους τι σκέφτονται.

Οι επαφές μετακινούνται στις συνδέσεις όταν αναγνωρίζονται οι κοινές τιμές. Αυτό δεν μπορεί ποτέ να συμβεί κυριαρχώντας μια συζήτηση. Ωστόσο, μπορεί να συμβεί αν οι συνομιλίες καθοδηγούνται με τρόπο που να επιτρέπει στους ανθρώπους γύρω σας να εκφράσουν αυτό που αντιπροσωπεύουν και να έχουν την αίσθηση ότι ακούγεται η φωνή τους.

Συνδέστε δυναμικά άτομα:

Πριν από μερικούς μήνες έφτασα στο Christopher D. Connors για να φωνάξω στα άρθρα του. Όταν ολοκληρώσαμε τις εργασίες μας, τελείωσε με τις λέξεις: "Αν υπάρχει κάποιος στο δίκτυό μου που θα θέλατε να συναντήσετε, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε και θα σας έρθουν αμέσως σε επαφή".

Από τη στιγμή που μιλάω στον Chris κάθε εβδομάδα, έχω κάνει τη συνήθεια να φτάσω σε κάποιον άλλο σε αυτή την πλατφόρμα που θαυμάζω (έρχομαι να το σκεφτώ, αυτή η νέα συνήθεια μόνο έχει κάνει περισσότερα για τις σχέσεις μου από οτιδήποτε άλλο). Αν και οι συνομιλίες και οι προσωπικότητες διαφέρουν, το κοινό θέμα που ακολουθεί είναι ότι όλα αυτά τελείωσαν με μια παραλλαγή της γραμμής παραπάνω από τον Chris.

Εάν αναρωτιέστε ποτέ γιατί η επιτυχία φαίνεται να συντίθεται σε απίστευτη ταχύτητα για μερικούς ανθρώπους, οφείλεται σε αυτό. Αναγνωρίζουν ότι η επιτυχία τους εξαρτάται από το πόσο επιτυχημένοι κάνουν τους άλλους και ότι η ενεργός συμμετοχή τους στο δίκτυο είναι ένα μεγάλο μέρος αυτού.

Σταματήστε να προσπαθείτε να απαντήσετε στα προβλήματα όλων των άλλων:

Όταν οι καλύτεροι φίλοι μου, ο πατέρας μου πέθαναν πριν από δύο χρόνια, μου είπε πόσο εκτιμούσε όταν οι άνθρωποι ήταν απλά εκεί γι 'αυτόν.

Τον χρειάστηκε πολύ καιρό για να ανοίξει, αλλά όταν το έκανε, δεν ήταν με τους ανθρώπους που προσέφεραν λύσεις ή του είπαν ότι ήξεραν πώς αισθάνθηκε. Το αντίθετο. Ήταν με τους ανθρώπους που τον άφηναν να μιλήσει - όταν τους είπε ότι έπρεπε να μιλήσει.

Υπάρχει πραγματική δύναμη στην εκμάθηση πότε να σβήνουν. Οι άνθρωποι που μετακινούν τις σχέσεις τους από καλό σε μεγάλο καταλαβαίνουν αυτό και γνωρίζουν ότι μερικές φορές το καλύτερο πράγμα που λέει δεν είναι τίποτα.

Να προσέχεις τον εαυτό σου:

Μισώ το τρέξιμο. Ωστόσο, τρέχω καθημερινά και ο λόγος που κάνω είναι απλός. Αφού το κάνω, συγχαρώ τη σύζυγό μου περισσότερο, ζητώ από τα παιδιά μου να παίξουν πρώτα, και προτρέπω τους ανθρώπους να τα ελέγχουν.

Εν ολίγοις, όταν φροντίζω τον εαυτό μου, αντιμετωπίζω καλύτερα τους ανθρώπους και θα ήμουν πρόθυμος να στοιχηματίσετε και εσείς.

Μείνετε περίεργοι.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση, την κοινή χρήση και την παρακολούθηση! :)

Μου άρεσε αυτό το άρθρο; Ελέγξτε το mikethompsonblog.com για περισσότερα άρθρα, δημιουργικούς πόρους και πολλά άλλα.