8 Συμβουλές για το πώς να ξεκινήσετε και να μεγαλώσετε το κανάλι σας YouTube από την αρχή

Έτσι, όλοι μας θέλουμε να αυξήσουμε την επιρροή μας στο Youtube, αλλά τι θα κάνετε εάν αρχίζετε από το μηδέν με τους μηδέν συνδρομητές;

Αυτό θα μπορούσε να είναι ένα συνηθισμένο ερώτημα που ανακύπτει στο μυαλό του καθενός από εμάς, αλλά σπάνια προσπαθούμε να λύσουμε τις ενσωματωμένες ερωτήσεις μας!

Πάντα ήθελα να ξεκινήσω το δικό μου κανάλι στο Youtube αλλά ήταν τόσο διστακτικός στο να το κάνω αυτό, σκέπτοντας τα αποτελέσματα που θα έχει, συνδρομητές, ώρες παρακολούθησης και πολύ μεγαλύτερη σύγχυση πάντα με εμπόδισαν να το κάνω.

Αλλά πάντα έρχεται η στιγμή στη ζωή όταν γίνεσαι τόσο παθιασμένος με το στόχο σου και ξεπερνάς όλα τα εμπόδια σου και χτυπάς αμέσως στο σημείο και έτσι συνέβη με μένα!

Κατά τη διάρκεια όλων των αγώνων μου, συναντήθηκα πολλά θέματα και επιρροές συμβουλές που επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό το ταξίδι μου και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας πώς να αναπτύξετε ένα φανταστικό κανάλι που θα επηρεάσει σημαντικά και κερδοφόρα το YouTube!

Από αυτές τις συμβουλές και κόλπα, θα μάθετε μερικές δοκιμασμένες στρατηγικές και τρέχουσες βέλτιστες πρακτικές για την ανάπτυξη των συνδρομητών σας και τη δημιουργία παθητικού εισοδήματος με το Youtube.

1. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΤΕ

Ξεκινώντας από το μηδέν μπορεί να σας κάνει λίγο νευρικό και να σκεφτείτε τα αποτελέσματα που θα δημιουργήσετε μετά από αυτό και πολλές ερωτήσεις μπορεί να προκύψουν στο μυαλό σας αλλά είναι τόσο σημαντικό να μην περιμένετε όλες τις απαντήσεις.

Έτσι ξεκινήστε πριν είστε έτοιμοι!

Πρώτον, θα πρέπει να έχετε κάτι που κάνει τους ανθρώπους να σας εγγραφούν περισσότερο και δεύτερον θα πρέπει να μάθετε τι χρειάζεται για να κάνετε συναρπαστικό και συναρπαστικό περιεχόμενο που θα μπορούσε να κάνει τους ανθρώπους να έρχονται στο κανάλι σας όποτε παρακολουθούν το YouTube.

Να θυμάστε πάντα ότι τα πρώτα σας βίντεο θα είναι πάντα τα χειρότερα βίντεο σας, οπότε μην ανησυχείτε για αυτό. Ακριβώς ξεκινήστε και λάβετε το πρώτο σας βίντεο που φορτώθηκε το συντομότερο δυνατόν και μας κάνουν να το παρακολουθήσουμε!

2. Μοιραστείτε το περιεχόμενό / το κανάλι σας

Ενημερώστε τα άτομα σχετικά με το κανάλι σας και κάντε τους να συμμετάσχουν στο περιεχόμενο που κάνετε. Μπορούν να είναι φίλοι, οικογένεια ή συμμαθητές σας και θα είναι οι καλύτεροι υποστηρικτές σας όταν μόλις ξεκινήσατε!

Έχω μερικές εκατοντάδες φίλους στο Facebook, το Instagram κ.λπ. και μπορείτε να το κάνετε επίσης. Αυτοί είναι οι τέλειοι άνθρωποι για να είναι συνδρομητές σας όταν έχετε μόλις ξεκινήσει, ΑΛΛΑ θυμηθείτε πάντα ότι δεν κάνουν ποτέ τον στόχο σας να SPAM κανέναν)

Μπορεί να μην ενδιαφέρονται όλοι οι φίλοι και συγγενείς σας για τα πράγματα που έχετε μοιραστεί, αλλά πάντα να σκεφτείτε να ξεκινήσετε με το δίκτυό σας.

Μπορείτε επίσης να μοιραστείτε τη σύνδεσή σας στο κανάλι Instagram ή μέσω μιας ανάρτησης στα κοινωνικά μέσα.

Τι συγκεκριμένα το κίνητρό σας εδώ είναι να αφήσετε τον κόσμο να ξέρει ότι κάνετε περιεχόμενο στο Youtube, έτσι βάλτε λίγο πάθος γύρω από το όραμά σας και πείτε στους ανθρώπους για αυτό.

3. ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ

Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό πράγμα που πρέπει να καταλάβετε ότι η κατοχή μιας εστιασμένης θέσης είναι πολύ πιο ισχυρή από την εμφάνιση γενικού περιεχομένου.

Η πραγματικότητα είναι ότι αν προσπαθήσετε να φτάσετε σε όλους θα καταλήξετε να φτάσετε σε κανέναν! Έτσι, όταν αποκτήσετε συγκεκριμένα, εκεί είναι η δύναμή σας!

Έχω κάνει πολλά κανάλια πριν και κατέληξε να τα κλείνουν γιατί δεν επικεντρώθηκα σε μια μόνο θέση, μάλλον ήμουν πιο βαρυμένη σε οτιδήποτε τείνει και το περιεχόμενό μου ήταν γενικά γενικό.

Έτσι, πρώτα πρέπει να αποφασίσετε ποιος θέλετε να είστε το κοινό-στόχος σας και τι σας ενδιαφέρει;

Για παράδειγμα, αν έχετε ένα κανάλι κηπουρικής τότε οι άνθρωποι που ενδιαφέρονται για την κηπουρική θα φτάσουν στο κανάλι σας και όσοι δεν είναι πρόθυμοι να το αναζητήσουν θα αναζητήσουν κάτι διαφορετικό αλλά αυτό είναι εντάξει.

4. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ

Μη διστάσετε να ξεκινήσετε κάτι μικρό.

Τσουχτερό χρόνο για να πάρει μεγάλο! Να είστε υπομονετικοί κατά τη διάρκεια του ταξιδιού σας

Πάντα προσπαθήστε να έχετε αυτο-αναπτυχθεί ανατροφοδότηση πολύ συχνά που θα σας βοηθήσει να ενημερώσετε το περιεχόμενό σας έγκαιρα.

Αυτό που προσπαθώ πάντα να κάνω είναι να βγάλω ένα κομμάτι χαρτί και να γράψω μια απάντηση σε αυτές τις ερωτήσεις.

"Γιατί οι άνθρωποι θα ενδιαφέρονται για το περιεχόμενό μου και τι αξία έχει για ένα συγκεκριμένο κοινό;"

Και σας συμβουλεύω ότι προσπαθείτε πάντα να καταλάβετε τις απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις και θα σας βοηθήσει πραγματικά να προσθέσετε αξία στο περιεχόμενό σας και στη συνέχεια να ενημερώσετε το περιεχόμενό σας αναλόγως.

5. ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ

Είναι επίσης πιο σημαντικό να το κάνετε επειδή δεν πρόκειται για το βίντεο που μεταφορτώνετε. Αυτό είναι κάτι που κάνετε μετά τη μεταφόρτωση ενός βίντεο ή ίσως πριν ή κατά τη μεταφόρτωσή του.

Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να επισκεφθείτε τα βιντεοπαιχνίδια ή τις πλατφόρμες κοινωνικών μέσων άλλων ανθρώπων, στις οποίες οι άνθρωποι ενδιαφέρονται για το είδος του περιεχομένου σας και σχολιάστε εκεί, απαντήστε σε ερωτήσεις και προσκαλέσετε τους ανθρώπους στα βίντεό σας.

Μην απλώς απευθυνθείτε για να ζητήσετε συνδρομή, αλλά προσθέστε κάποια αξία στη ζωή των ανθρώπων.

Μην πηγαίνετε στο κανάλι των ανθρώπων και ρωτήστε SUB για το SUB και μην προάγετε υπερβολικά το κανάλι σας.

Περάστε λίγο χρόνο να το κάνετε αυτό. Δεν πρόκειται μόνο για 5 λεπτά την ημέρα. Οι πρώτοι άνθρωποι στο YouTube που πραγματοποίησαν μια σημαντική ανακάλυψη, κάνουν κάθε δωρεάν δευτερόλεπτο. Έβαλαν στο χρόνο να χτίσουν τα κανάλια τους, έναν συνδρομητή, κάθε φορά.

6. ΕΜΦΑΣΙΣΤΕ ΣΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ

Αυτό μου θυμίζει ένα απόσπασμα από τον Michael Jordan,

"Η εστίαση στα βασικά στοιχεία και το επίπεδο όσων κάνεις θα αυξηθεί"

Αυτό το απόσπασμα μπορεί να εφαρμοστεί σε κάθε βιομηχανία και σίγουρα και στο Youtube!

Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να εστιάσετε στα βασικά πράγματα, να έχετε έναν καλό τίτλο, να εστιάσετε σε μια καλή μικρογραφία, να επισημάνετε τα βίντεό σας έτσι ώστε να είναι πιο ανακαλύπτονται. Κάθε ιστορία επιτυχίας του YouTube ξεκίνησε πάντα με βασικά στοιχεία.

Και αν δεν ξέρετε για τους πόρους που είναι διαθέσιμοι για αυτό, υπάρχουν πολλά που πρέπει να μάθετε και ακόμα και το YouTube έχει βάλει μαζί την "Ακαδημία Δημιουργών" ή το "The Creator Playbook".

Μελετήστε τα βασικά, μελετήστε τα βασικά στοιχεία και μην τα μελετήσετε αλλά δοκιμάστε να τα καταλάβετε!

7. Το περιεχόμενο είναι βασιλιάς

Ξέρετε, ένα από τα πρώτα πράγματα που μπορώ να σας πω για να πάρετε συνδρομητές είναι να προσθέσετε αξία στη ζωή κάποιου!

Είναι το βίντεό σας κάνοντας κάποιον να γελάει; Απαντάει σε μια ερώτηση; Είναι η επίλυση ενός προβλήματος; Τι κάνει για τη ζωή κάποιου;

Εάν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό και να συμβεί αυτό στο περιεχόμενό σας, βρίσκεστε στο σωστό δρόμο και στο τέλος της ημέρας η επιτυχία στο Youtube φτάνει μέχρι σταθερό, στρατηγικό και ποιοτικό περιεχόμενο.

Μία από τις μεγαλύτερες άκρες πριν γράψετε το αρχείο, κάνετε κάποια έρευνα και μερικές προετοιμασίες. Περάστε λίγο χρόνο ψάχνοντας για ιδέες βίντεο, αναζητήστε ζεστά θέματα που τείνουν στον πολιτισμό και στη συνέχεια σχεδιάστε τα βίντεό σας και αυτό θα βελτιώσει τη δύναμη του περιεχομένου σας.

8. ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Τέλος, δεν μπορώ να δώσω αρκετή έμφαση στη συνέπεια!

Είναι τόσο σημαντικό να δεσμευτείτε μακροπρόθεσμα για να είστε συνεπείς. Θα πρότεινα ένα βίντεο την εβδομάδα και έχοντας ένα διάλειμμα εβδομάδας θα σας κάνει να μάθετε τόσο πολύ από τις μεταφορτώσεις σας και καθώς ο χρόνος συνεχίζεται θα συνειδητοποιήσετε και θα παρατηρήσετε τα αποτελέσματα, θα μάθετε τις στρατηγικές που λειτουργούν, θα μάθετε τις τακτικές που βάλτε τους ανθρώπους στα βίντεό σας, προσέξτε το περιεχόμενό σας και τελικά εγγραφείτε!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Ξέρω ότι ο αγώνας είναι πραγματικός και εσείς μπορεί να χτυπήσετε κάποια οδοφράγματα, μερικές προκλήσεις και να αναρωτηθείτε γιατί οι άνθρωποι δεν παρακολουθούν τα βίντεό μου και να εγγραφούν στο κανάλι μου και ένας από τους μεγαλύτερους λόγους για τους οποίους δεν είναι ότι ίσως δεν είστε ακολουθώντας αυτές τις βέλτιστες πρακτικές. Ίσως το περιεχόμενό σας να μην είναι ενδιαφέρον, δεν είναι αρκετά συναρπαστικό, δεν προσθέτει αξία στη ζωή κάποιου.

Ρωτήστε τον εαυτό σας, ποια κανάλια παρακολουθείτε, γιατί παρακολουθείτε αυτά τα κανάλια, γιατί εγγραφείτε σε κάποιον. Πρέπει να θέσετε αυτές τις ερωτήσεις στον εαυτό σας για το περιεχόμενό σας, διότι αν δεν το κάνετε τότε μπορείτε να δημοσιεύσετε εκατοντάδες βίντεο, να μην πάρει τους συνδρομητές και να αναρωτιούνται γιατί δεν είναι!

Στο τέλος της ημέρας, να έχετε κατά νου "Be Patient" επειδή τα σπουδαία πράγματα χρειάζονται χρόνο και τα σπουδαία πράγματα χρειάζονται πολλή δουλειά.

Ρυθμίστε τον εαυτό σας ...... Να είστε υπομονετικοί ....... Μαθαίνετε και να συνεχίζετε να ανεβάζετε, και τελικά θα μεγαλώσετε!

Όλες αυτές οι συμβουλές και κόλπα είναι το αποτέλεσμα της δικής μου εμπειρίας, όταν αντιμετώπιζα προβλήματα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου.

Εάν έχετε περάσει από την διαφορετική εμπειρία και μπορείτε να μοιραστείτε πιο σημαντικές συμβουλές μαζί μου και την κοινότητά μου, παρακαλώ προχωρήστε!

Όλοι θα ήθελαν να διαβάσουν τις προτάσεις σας και να σας συμβουλέψουν :)