8 Συμβουλές για την εύρεση ενός καλού θεραπευτή: Πώς να αποφύγετε σκάλες και να βρείτε το σωστό

Φωτογραφία από το Everton Vila στο Unsplash

Θα θέλατε να γνωρίζετε ένα μυστικό της βιομηχανίας σχετικά με τους θεραπευτές;

Όλοι είναι τρελοί.

Είναι αλήθεια. Δεν το κάνω αυτό. Μπορώ να το πω επειδή είμαι ένας από αυτούς, είμαι παντρεμένος με έναν, είμαι φίλος μαζί τους και έχω και έναν θεραπευτή μου (είμαι στην 4η μου τώρα). Το γεγονός ότι είναι τρελό είναι γιατί είναι τόσο δύσκολο να βρεις ένα καλό.

Για να διευκολυνθεί η διαδικασία, θέλω να δώσω ορισμένες συμβουλές που έχω μάθει. Αυτά τα βήματα θα σας βοηθήσουν να βρείτε έναν θεραπευτή που σας ταιριάζει καλά και σας σώζει τη σύγχυση που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι νεοφερμένοι:

1) Τα διαπιστευτήρια δεν είναι πάντα σημαντικά

Οι περισσότεροι άνθρωποι αρχίζουν την αναζήτηση για έναν θεραπευτή στο διαδίκτυο. Το πρόβλημα είναι ότι οι θεραπευτές χρησιμοποιούν έναν τόνο αρκτικόλεξων - LPC, LCSW, Ph.D., NCC, EMDR, LMFT, TF-CBT, DBT, BLAH.

Εντάξει, έκανα τον τελευταίο. Αλλά πραγματικά, υπάρχουν περισσότερα ακρωνύμια από όσο γνωρίζω. Όλα σημαίνουν κάτι, αλλά είναι σημαντικά;

Οχι.

Πολλοί θεραπευτές ήθελαν να φαίνονται αξιόπιστοι και χρησιμοποιούν ακρωνύμια για να τοποθετήσουν τα στατιστικά τους. Συμπληρώνουν την προσωπική τους κάρτα με τη σούπα αλφάβητου με την ελπίδα ότι θα τους εμπιστευτείτε. Μερικά από τα ακρωνύμια που χρησιμοποιούν είναι εντελώς άσχετα. Πάρτε το NCC για παράδειγμα. Σημαίνει Εθνικό Πιστοποιημένο Σύμβουλο. Ακούγεται εντυπωσιακό, αλλά μόνο σημαίνει ότι ο θεραπευτής πέρασε μια δοκιμασία από το NBCC και ότι έχουν πτυχίο Masters. Όλοι οι θεραπευτές με άδεια από το κράτος θα το έχουν κάνει. Το NCC είναι περιττό πιστοποιητικό.

Από την άλλη πλευρά, έχω ένα LPC. Είναι μια άδεια που εκδίδεται από το κράτος και σημαίνει ότι έχω τουλάχιστον 2000 ώρες εμπειρίας, 100 ώρες παρακολούθησης, έχω τους Δασκάλους μου και πέρασα τη δοκιμή από το NBCC. Αυτή η πιστοποίηση λέει κάτι για την εμπειρία μου, όμως δεν σημαίνει ότι είμαι καλός στη δουλειά μου. Θυμηθείτε, είμαι τρελός.

Τα γράμματα πίσω από το όνομα ενός ατόμου δεν είναι το πιο σημαντικό πράγμα. Αυτό που κάνει έναν καλό σύμβουλο είναι η σχέση που έχει μαζί σας. Ο χειρότερος σύμβουλος που έχω βιώσει, είχε διδακτορικό δίπλωμα. και ασκούσε εδώ και δεκαετίες. Εκπαιδεύτηκε σε διάφορες πρακτικές βασισμένες σε αποδεικτικά στοιχεία και παρόλα αυτά δεν είχαμε καμία σχέση. Η συζήτηση ήταν αμήχανη και του άρεσε να μου δώσει συμβουλές αντί να ακούει. Δεν είχε σημασία πόσο εκπαιδεύτηκε, δεν συνδεθήκαμε. Η θεραπεία μαζί του ήταν μη παραγωγική.

Όταν ψάχνετε για έναν θεραπευτή, ξέρετε αυτό: Η έρευνα δείχνει ότι ο πιο αποτελεσματικός θεραπευτής είναι αυτός που έχει καλή θεραπευτική σχέση με τον πελάτη του. Αυτός είναι ένας φανταχτερός τρόπος να λέτε, αν έχετε καλή σχέση με τον θεραπευτή σας, θα κάνετε καλύτερα. Επομένως, μην επικεντρωθείτε σε διαπιστευτήρια και εστιάστε περισσότερο στο χαρακτήρα του πιθανού θεραπευτή σας.

2) Η τιμή δεν σημαίνει ποιότητα

Το επόμενο πράγμα που θα παρατηρήσετε στην αναζήτηση στο διαδίκτυο είναι η τιμή. Πόσο κοστίζει η θεραπεία;

Η θεραπεία είναι σαν το κρασί - η τιμή δεν καθορίζει την ποιότητα. Ο θεραπευτής χρεώνει το ποσό που πιστεύει ότι η εμπειρία του αξίζει. Σε ορισμένες περιπτώσεις πληρώνετε εκατοντάδες δολάρια την ώρα για την κρέμα της καλλιέργειας. Είναι ειδικοί στον τομέα και αξίζουν κάθε δεκάρα. Άλλες φορές, πληρώνετε δύο φορές το τίμημα για κάποιον που σκέφτεται πολύ τον εαυτό του.

Από την εμπειρία μου, έχω κάνει μερικές από τις καλύτερες θεραπείες στη ζωή μου για 40 δολάρια την ώρα. Ο θεραπευτής μου έφερε έξω τις πλευρές μου που δεν είχα ξαναζήσει και άλλαξε τη ζωή μου. Ο χειρότερος θεραπευτής που είδα να χρεώνει 220 δολάρια την ώρα. Ευτυχώς, η ασφάλισή μου πλήρωσε τα επιτόκια της αλλιώς θα είχα ξεπλυθεί μια δέσμη χρημάτων κάτω από το crapper.

Στο τέλος της ημέρας, οι περισσότεροι θεραπευτές θα χρεώνουν 100 με 150 δολάρια την ώρα. Αυτό είναι ένα λογικό ποσοστό για τη βιομηχανία. Αν ένας θεραπευτής χρεώνει περισσότερο από αυτό, είναι καλύτερα να είναι ειδικός ή πιθανότατα να ξεριζωθείτε. Εάν δεν παρέχουν κατάρτιση σε άλλους θεραπευτές και δεν δημοσιεύονται, τότε θα έβλεπα αλλού.

3) Αποφύγετε τα Superbills εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε Ασφάλιση

Ενώ μιλάμε για πληρωμή, ας μιλήσουμε για ασφάλιση. Εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε τα οφέλη της ψυχικής σας υγείας, πρέπει να διευκρινίσετε αν ο θεραπευτής είναι στο δίκτυο.

Σχετικά με την ψυχολογία σήμερα και άλλες ιστοσελίδες, οι θεραπευτές θα πουν "παίρνω όλες τις ασφάλειες". Στην πραγματικότητα, δεν το κάνουν. Αυτό που χρησιμοποιούν είναι μια Superbill. Αυτό δεν θεωρείται στο δίκτυο. Σας δίνουν ένα νομοσχέδιο και το υποβάλλετε στην ασφάλειά σας για επιστροφή χρημάτων. Να είστε επιφυλακτικοί γι 'αυτό, όπως κάποιοι θεραπευτές είναι παραπλανητικοί γι' αυτό.

Για να αποφύγετε αυτήν την απάτη, μην ρωτήσετε: "Παίρνετε την ασφάλειά μου;" Αντ 'αυτού, ρωτήστε, "Είστε στο δίκτυο με την ασφάλειά μου;" Τα Superbills θα υπολογίζονται σε σχέση με τα οφέλη εκτός δικτύου. Εάν ο νέος θεραπευτής σας είναι στο δίκτυο με την ασφάλειά σας, θα πρέπει να υποβάλει το λογαριασμό. Πρέπει μόνο να πληρώσετε copays.

4) Η αναμονή για μια κλήση λέει πολλά

Μόλις αποφασίσετε για έναν θεραπευτή, θα πρέπει να τους καλέσετε. Ωστόσο, οι περισσότεροι θεραπευτές δεν θα απαντήσουν στην κλήση σας επειδή βρίσκονται σε περιόδους σύνδεσης με πελάτες. Θα εμφανίσουν την κλήση σας και θα σας καλέσουν στο τέλος της ημέρας.

Ή τουλάχιστον πρέπει να το κάνουν. Είναι επαγγελματική ευγένεια για να καλέσετε κάποιον πίσω μέσα σε 24-48 εργάσιμες ώρες.

Ωστόσο, κατά την εμπειρία μου, πολλοί θεραπευτές δεν καλούν γρήγορα. Για μένα, τα κρίνω με το χρόνο απόκρισης τους. Εάν αργούν να με τηλεφωνήσουν, αναρωτιέμαι πώς θα ανταποκριθούν σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. Εάν δεν είναι οργανωμένοι και δεν μπορούν να διαχειριστούν επαρκώς τον χρόνο τους για ένα τηλεφώνημα, ποιο θα είναι να πάρεις ένα κανονικό ραντεβού;

Ο βασικός κανόνας είναι: εάν ένας θεραπευτής είναι νόστιμος από την αρχή, θα είναι οργισμένος καθ 'όλη. Έχοντας τον θεραπευτή σας να αναπρογραμματίσει το ραντεβού σας διότι αυτοί οι διπλοί αυτοί είναι απογοητευτικοί. Ακόμη περισσότερο όταν βρίσκεστε ήδη στο γραφείο τους. Θέλετε να βρείτε κάποιον που σέβεται το χρόνο σας. Εάν δεν μπορούν να το κάνουν, τότε δεν αξίζουν να συνεργαστούν μαζί σας.

5) Συνέντευξη ο Θεραπευτής σας

Μόλις τελικά καταλάβετε έναν θεραπευτή, ήρθε η ώρα για την αρχική συνέντευξη. Οι θεραπευτές θα σας κάνουν ερωτήσεις για να έχετε μια ιδέα για αυτό που ψάχνετε. Χρησιμοποιούν αυτές τις ερωτήσεις για να προβάλλουν πελάτες που ενδέχεται να μην είναι οι πλέον κατάλληλοι για την πρακτική τους. Αυτός είναι ο τρόπος που προσπαθούν να εξασφαλίσουν έναν καλό αγώνα.

Πρέπει να κάνετε το ίδιο. Η αρχική συνέντευξη είναι για σας να πάρετε μια αίσθηση για την προσέγγισή τους. Ρωτήστε τους ποιες τεχνικές χρησιμοποιούν. ποιες αποδεδειγμένες πρακτικές τους αρέσουν. σε ποιους τομείς ειδικεύονται; και τις προσδοκίες τους από εσάς. Μπορείτε ακόμη να εκμεταλλευτείτε την ευκαιρία για να τους ρωτήσετε ποια είναι η σούπα αλφάβητου - ίσως να σημαίνει κάτι σημαντικό.

Το σημείο όλων αυτών των ερωτήσεων είναι απλό: Νιώθετε ότι αυτό το άτομο θα είναι χρήσιμο; Εάν αισθάνεστε άνετα να μιλάτε με το θεραπευτή στο τηλέφωνο, αυτό είναι ένα καλό σημάδι ότι θα επικοινωνήσετε μαζί τους αυτοπροσώπως. Εάν είναι λειαντικοί ή επιτηδευμένοι, κοιτάζοντας αλλού δεν θα ήταν κακή ιδέα.

Μην φοβάστε να μιλήσετε με πολλούς θεραπευτές πριν αποφασίσετε για ένα. Είναι εντάξει στο κατάστημα με τα παράθυρα. Οι περισσότεροι θεραπευτές που συνέντευξη, οι καλύτερες πιθανότητες θα βρείτε εκείνη που ταιριάζει.

6) Δώστε στον θεραπευτή σας κάποια στιγμή

Γνωρίζετε ότι η πρώτη συνεδρία είναι άβολα, αλλά δώστε λίγο χρόνο. Όπως κάθε φιλία ή σχέση, πρέπει να μάθετε να εμπιστεύεστε το άλλο άτομο. Αντί να μοιράζεστε τα βαθύτερα μέρη του αγώνα σας, δοκιμάστε πρώτα τον θεραπευτή σας με μικρότερα θέματα. Δείτε πώς το χειρίζονται. Εάν απαντήσουν απαραδέκτως, πάρτε ένα νέο θεραπευτή. Εάν, ωστόσο, είναι συμπονετικοί και χρήσιμοι, πηγαίνετε βαθύτεροι μαζί τους.

Το κλειδί είναι ότι ο νέος σας θεραπευτής θα χρειαστεί χρόνο για να σας βοηθήσει. Τα πράγματα δεν θα βελτιωθούν στην πρώτη συνεδρία. Επικεντρωθείτε στη λήψη χρόνου και στην οικοδόμηση εμπιστοσύνης Και πάλι, η έρευνα δείχνει ότι η θεραπευτική σχέση είναι ο καλύτερος δείκτης επιτυχίας στη θεραπεία. Πρέπει να δώσετε χρόνο για να αναπτυχθεί αυτή η σχέση.

7) Μην το δώσετε πάρα πολύ χρόνο

Ωστόσο, μην πάρετε πολύ χρόνο. Παρόλο που κάποιες σχέσεις αναπτύσσονται αργά, υπάρχουν πολλά που είναι αυτά που φαίνονται.

Κάποτε είχα έναν θεραπευτή που δεν μπορούσε ποτέ να θυμηθεί σε τι εργαζόμαστε. Κάθε εβδομάδα δουλέψαμε για το ίδιο θέμα και κάθε εβδομάδα θα με ρωτούσε: "Τι είναι αυτό που δουλεύουμε;" Σκέφτηκα ότι όπως με γνώρισε, θα το θυμόταν.

Δεν το έκανε.

Μετά από 5 συνεδρίες, τον ρώτησα, ευγενικά, να πάρει καλύτερες σημειώσεις, ώστε δεν έπρεπε να με ρωτήσει πια. Δεν το έκανε. Δεν εκπλήσσει, κατά την επόμενη συνεδρίαση, ρώτησε τι δουλεύουμε.

Το ηθικό της ιστορίας είναι: εάν ο θεραπευτής σας αντιμετωπίζει με τρόπο που δεν σας αρέσει, απευθυνθείτε μαζί τους. Εάν τα πράγματα δεν αλλάξουν, ήρθε η ώρα να προχωρήσουμε. Όπως όλες οι σχέσεις, υπάρχει ένα give-and-take. Οι θεραπευτές πρέπει να προσαρμοστούν στους πελάτες τους όσο ο πελάτης πρέπει να προσαρμοστεί στον θεραπευτή τους. Ωστόσο, δεν θα το κάνουν όλοι οι θεραπευτές. Εάν δεν προσαρμόζονται σε ένα εύλογο αίτημα, τότε δεν είναι το καλύτερο κατάλληλο για εσάς.

8) Να είστε μόνοι σας

Αν βρήκατε τελικά έναν θεραπευτή που μπορείτε να εμπιστευτείτε, ήρθε η ώρα για μια τελευταία συμβουλή.

Να είσαι ο εαυτός σου.

Όταν βρείτε κάποιον που σας αρέσει, είναι εύκολο να πέσετε στην παγίδα του να κρύβετε τα πράγματα που δεν σας αρέσουν για τον εαυτό σας. Το πρόβλημα είναι ότι η θεραπεία δεν είναι χρήσιμη αν κρύψετε.

Πληρώνετε για να είστε ευάλωτοι με ένα άτομο που δεν θα σας κρίνει. Να επωφεληθούν από αυτό. Τώρα που έχετε βρει κάποιον που μπορείτε να εμπιστευτείτε, αφήστε τους να κάνουν τη δουλειά τους. Αφήστε τους να σας δείξουν την αλήθεια για τον εαυτό σας.

Παρά τις ατέλειές σας, είστε ένας υπέροχος άνθρωπος που κάνει το καλύτερο που μπορείτε.

Αυτή η δήλωση μπορεί να είναι δύσκολο να πιστέψει. Ωστόσο, γι 'αυτό μόλις περάσατε την ταλαιπωρία της εύρεσης ενός καλού θεραπευτή. Για να μάθετε τελικά την αλήθεια που δεν μπορείτε να δείτε.