8 λόγοι για τους οποίους δεν έχετε κίνητρο - και πώς να το διορθώσετε

Μην τους αφήνετε να σκοτώνουν τα όνειρά σας.

Φωτογραφία από τον Clark Tibbs στο Unsplash
Το κίνητρο είναι σαν πυρπόληση. Χρειάζεστε 3 εξαρτήματα για να καρπωθείτε τις πλήρεις ανταμοιβές της: οι αγώνες που ξεκίνησαν από την πυρκαγιά, το ξύλο που κρατάει τη φωτιά και η ζέστη για να ψήνουν τα marshmallows σας.

Εάν έχετε αγωνιστεί με κίνητρο πρόσφατα, πρέπει να πάρετε μια ολοκληρωμένη ματιά στο στρατόπεδο σας. Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους αγώνες σας, το ξύλο ή το περιβάλλον του campfire. Ή ακόμα χειρότερα: ίσως να ρίχνετε νερό στο στρατόπεδο σας καθ 'όλη τη διάρκεια του χρόνου!

Χρησιμοποιήστε αυτήν τη λίστα ελέγχου για να προσδιορίσετε τι σκοπεύει να σκοτώσει το campfire και πώς να το διορθώσετε.

1. Σας λείπει ένας ισχυρός λόγος ΓΙΑΤΙ.

Τα συμπτώματα:

Μπορεί να μην το παραδεχτείτε στον εαυτό σας, αλλά στην πραγματικότητα δεν ενδιαφέρεστε πραγματικά να κάνετε αυτό το πράγμα. Είτε πρόκειται για ένα στόχο που θέτετε για τον εαυτό σας, όπως το τρέξιμο ενός μαραθωνίου ή την ολοκλήρωση ενός έργου στην εργασία, μπορείτε είδος CBA (δεν μπορεί να σας ζητηθεί). Βαθιά κάτω, εσείς απλά δεν βλέπετε το σημείο ή η ανταμοιβή δεν είναι αρκετά ελκυστική για εσάς.

Η θεραπεία:

Υπάρχουν δύο επιλογές για την αντιμετώπιση αυτού του βίαιου δολοφόνου κίνητρο:

• Μην το κάνετε: Σταματήστε να πετάτε στον εαυτό σας και απλά εγκαταλείψτε. Θα κάνει τον εαυτό σας - και ενδεχομένως άλλους ανθρώπους - μια τεράστια χάρη. Δεν δίνεσαι κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως.
  • Βρείτε ένα ισχυρό ΓΙΑΤΙ κάτω από την επιφάνεια: Αν δεν μπορείτε να το εγκαταλείψετε - επειδή είναι μέρος της δουλειάς σας ή δεν θέλετε να σπάσετε μια υπόσχεση ή ________________ (συμπληρώστε το κενό με την εξατομικευμένη δικαιολογία), πρέπει να βρείτε ένα τρόπο να σκέφτεσαι διαφορετικά γι 'αυτό. Εάν σκέφτεστε αρκετά, μπορείτε να βρείτε κάποια αξία σε σχεδόν οτιδήποτε. Μπορεί να μην συνδέεται άμεσα με αυτό, αλλά θα μπορούσε να εξυπηρετήσει έναν βαθύτερο σκοπό. Ακολουθούν μερικά παραδείγματα: Δεν βλέπω το σημείο να το κάνω, αλλά θα κάνει τον σύντροφό μου ευτυχισμένο (και εγώ ενδιαφέρομαι βαθιά για τον σύντροφό μου!). Η κατανάλωση υγιεινών θα αυξήσει την εστίαση και την παραγωγικότητα στην εργασία (και ενδιαφέρομαι για τη δουλειά μου περισσότερο απ 'ό, τι νοιαζόμαι για μπιφτέκια). Αυτό το έργο είναι βαρετό, αλλά η καλή λειτουργία του θα δείξει το αφεντικό μου ότι μπορώ να βγάλω τα χέρια μου (και αυτό θα φτιάξει τη φήμη μου στη δουλειά και με νοιάζει αυτό!).

2. Ο στόχος σας είναι συντριπτική.

Τα συμπτώματα:

Όταν σκέφτεστε ή μιλάτε για το πράγμα σας, το μυαλό σας σχολιάζει με ένα μεγάλο "arghhhh". Το φοβάσαι αυτό το πράγμα τόσο πολύ. Αισθάνεστε σαν ένα μεγάλο τέρας που δεν γνωρίζετε καν πού να επιτεθείτε πρώτα. Και δεν μπορείτε να δείτε τον εαυτό σας ποτέ να το φέρνει κάτω - είναι πάρα πολύ μεγάλο! Ως αποτέλεσμα, παραλείπετε να ξεκινήσετε επειδή το φοβάστε πάρα πολύ.

Η θεραπεία:

Κάποιοι θα μπορούσαν να πουν "ξεκινήστε απλά κάπου". Αλλά αυτή είναι ίσως η χειρότερη συμβουλή που έχω ακούσει όταν πρόκειται να αντιμετωπίσω τη συντριβή.

Εδώ είναι αυτό που είναι πραγματικά αποτελεσματικό: Σπάστε το! Κοιτάξτε το τέρας στο μάτι και σπάστε το σε μέρη. Προσδιορίστε τα πόδια, το κεφάλι, τα χέρια και την κοιλιά. Στη συνέχεια, βάλτε μια δομή γύρω από το - γραμμή τα μέρη ως χρονολογικά βήματα ή κατηγοριοποιήστε τα ανάλογα με τα θέματα. Μέσα στα κομμάτια σας, σχεδιάστε μια γενική επισκόπηση επίσης. Και στη συνέχεια, κάντε ένα χρονοδιάγραμμα για το τραχύ έργο και προσδιορίστε το πρώτο κομμάτι για να ξεκινήσετε με και μέσα στο πρώτο κομμάτι, την πρώτη ενέργεια. Κοιτάζοντας το τέρας στο μάτι και αναλύοντας το, δεν το βλέπετε πλέον ως αυτό το αφηρημένο πράγμα τρομακτικό μανία. Αντίθετα, το βλέπετε ως έναν αντίπαλο που εξακολουθεί να είναι προκλητικός, αλλά μπορείτε να τον καταλάβετε - αν το έχετε στρατηγικό.

3. Δεν πιστεύετε στον εαυτό σας.

Τα συμπτώματα:

Εσείς θέλετε να κάνετε αυτό το πράγμα, αλλά βαθιά δεν νομίζετε ότι μπορείτε να το κάνετε. Και προκαλεί όλεθρο στο κίνητρό σας, επειδή η φωνή στο κεφάλι σας σας λέει "Γιατί προσπαθείτε ακόμη; Δεν θα φτάσετε εκεί ούτως ή άλλως ... ".

Η θεραπεία:

Για μια γρήγορη αποτύπωση: Κοιτάξτε τα προηγούμενα επιτεύγματά σας και θυμηθείτε ότι κατάφερες να επιτύχετε πολύ προκλητικούς στόχους πριν και εκείνη τη στιγμή δεν ήσαστε τόσο σίγουροι για τον εαυτό σας. Έτσι, μπορείτε να αντιμετωπίσετε αυτό και τώρα!

Για να επιδιορθώσετε αυτό το ζήτημα για πάντα: Προσδιορίστε τις περιοριστικές πεποιθήσεις σας και τις αντικαταστήστε με ενδυνάμωση. Οι περιοριστικές πεποιθήσεις είναι υποσυνείδητα πρότυπα σκέψης που καθοδηγούν τις ενέργειές σας και τις αποφάσεις σας. Οι περισσότερες από αυτές τις αυτοπεριοριζόμενες πεποιθήσεις δημιουργήθηκαν στην παιδική ή εφηβική ηλικία σας και εξακολουθούν να καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό πώς σκέφτεστε τον εαυτό σας. Αλλά επειδή αυτές οι πεποιθήσεις έχουν προγραμματιστεί στο υποσυνείδητο μυαλό σας, καθοδηγούν τις αποφάσεις και τις πράξεις σας χωρίς να το προσέχετε. Προκειμένου να επιτευχθούν μεγάλοι, τολμηροί στόχοι, θα πρέπει να αναβαθμίσετε τη νοοτροπία σας με ένα νέο σύνολο ενδυναμωτικών πεποιθήσεων που θα σας εξασφαλίσουν την απαραίτητη εμπιστοσύνη για να αναλάβετε τους στόχους σας.

Αν ο περιορισμός των πεποιθήσεων είναι μια εντελώς νέα ιδέα για εσάς, ελέγξτε το βιβλίο μου Self-Coaching που σας καθοδηγεί μέσα από μια διαδικασία βήμα προς βήμα για να καταλάβετε, να προσδιορίσετε και να μεταμορφώσετε τις αυτοπεριοριζόμενες πεποιθήσεις σας.

4. Είστε απλώς εξαντλημένοι.

Τα συμπτώματα:

Υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα στη ζωή σας. Τόσα πολλά πράγματα να κάνουμε. Τόσα πολλά πράγματα που πρέπει να προσέξουμε. Είστε άγχος στην καλύτερη περίπτωση και καίγεται στη χειρότερη περίπτωση. Ως εκ τούτου, χάσατε εντελώς την προθυμία σας να κάνετε αυτό το πράγμα - ακόμη και αν θέλετε πραγματικά να το κάνετε. Όταν όλα τα άλλα αναλαμβάνουν τη σωματική και ψυχική σας ενέργεια, δεν υπάρχει κανένας κανένας να αφήσει τη φωτιά και να σπρώξει σκληρά τον στόχο σας.

Η θεραπεία:

Απελευθερώστε τη σωματική και πνευματική ενέργεια και επαναπροσδιορίστε! Ξεκουραστείτε, ξεφορτωθείτε και κοιμηθείτε αρκετά για να επαναφορτίσετε τις μπαταρίες σας. Πείτε "όχι" σε πράγματα που είναι λιγότερο σημαντικά από τον στόχο σας. Καθαρίστε το μυαλό σας με διαλογισμό και περιοδικό. Ίσως ακόμη και να χρειαστεί να κάνετε μια πλήρη αποτοξίνωση για να απελευθερώσετε τον απαραίτητο χώρο στη ζωή σας. Έγραψα για αυτό εδώ:

5. Υποφέρετε από τη νόσο του φόβου

Τα συμπτώματα:

Ο φόβος σας υποσυνείδητα σας κρατά πίσω από τη συγκέντρωση των κινήτρων για να ξεκινήσετε. Βαθιά κάτω, φοβάσαι να αποτύχεις ή να ενοχλείς τον εαυτό σου, φοβάσαι το άγνωστο ή ακόμα φοβάσαι την επιτυχία. Και έτσι, πάσχετε από ένα ή περισσότερα από αυτά τα συμπτώματα της νόσου του φόβου: αναβολή, άγχος, αντίσταση και υπερβολική ανησυχία.

Η θεραπεία:

Γνωρίστε τι φοβάσαι, πώς σας κρατά πίσω και πώς εμφανίζεται αυτός ο φόβος στη ζωή σας (γνωστός και ως συμπτώματα). Η κατανόηση αυτή είναι η βάση για την εκπόνηση μιας συγκεκριμένης στρατηγικής για την αντιμετώπιση του φόβου σας.

Έγραψα περίπου 4 κοινούς φόβους και πώς τα ασχολήθηκα εδώ:

6. Ο ανθυγιεινός τρόπος ζωής σας παίρνει ένα φόρο

Τα συμπτώματα:

Νιώθετε υποτονική και συνεχώς κουρασμένη. Παθαίνετε χρόνιο σωματικό πόνο (πιθανότατα πεπτικά προβλήματα, πόνος στην πλάτη ή πονοκεφάλους). Βιώνετε την ομίχλη του εγκεφάλου και δυσκολεύεστε να εστιάσετε.

Η θεραπεία:

Διορθώστε τον ανθυγιεινό τρόπο ζωής σας και το πρόβλημα των κινήτρων σας (και πολλά άλλα) θα φροντίσει τον εαυτό σας. Ακολουθούν μερικές καλές οδηγίες για να ξεκινήσετε:

• Ξαπλώστε 8 ώρες κάθε βράδυ
  • Ιπποδύναμη κάθε μέρα: Ακόμη και αν είναι μόνο για 15 λεπτά.
  • Ξεκινήστε τη μέρα σας με ένα υγιεινό πρωινό: Αυτό θα σας διευκολύνει να επιλέξετε τις υγιεινές επιλογές αργότερα την ίδια ημέρα.
  • Τρώτε με προσοχή: Εάν τρώτε, ΤΡΟΠΟΙΕΙ να τρώτε μόνο. Μην παρακολουθείτε τηλεόραση ή προσπαθείτε να απαντήσετε σε μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Εστιάστε στη γεύση του φαγητού στο στόμα σας και απολαύστε κάθε μικρό δάγκωμα. Κάντε ένα διάλειμμα στη μέση και αναρωτηθείτε αν εξακολουθείτε να πεινάτε. Και αν όχι, σταματήστε να τρώτε. Αυτή η συνήθεια μπορεί να σας κάνει να χάσετε λίγο βάρος - χωρίς κόπο.
  • Τρώτε καλά: επιλέξτε φρέσκο, υγιεινό, μη επεξεργασμένο και θρεπτικό φαγητό. Κόψτε τη γλουτένη, τα γαλακτοκομικά και τα επεξεργασμένα τρόφιμα εάν έχετε πεπτικά προβλήματα.
  • Περιορίστε την πρόσληψη διεγερτικών όπως η καφεΐνη, το οινόπνευμα και η νικοτίνη
http://bit.ly/signup-lizhuber

7. Ορίζετε τους στόχους σας πολύ μικρούς ή πολύ μεγάλους

Τα συμπτώματα:

Κάνετε ένα από τα δύο αυτά πράγματα: 1. Θέτε τους στόχους σας τόσο μικρούς ώστε να μην σας εμπνεύσουν να βγείτε από τη ζώνη άνεσής μας ή 2. να τους ρυθμίσετε τόσο ψηλά ώστε να μην γνωρίζετε καν πώς να τα αντιμετωπίσετε και δεν έχουν την εμπιστοσύνη να το κάνουν (βλέπε 2 και 3).

Η θεραπεία:

Και τα δύο άκρα του φάσματος είναι εξίσου κακό για το κίνητρό σας και το ηθικό σας. Ναι, ονειρεύομαι μεγάλο - όνειρο τόσο μεγάλο που σας φοβάται. Και ναι, 10x οι στόχοι σας για να αναγκάσετε τον εαυτό σας να βγείτε με προσεγγίσεις έξω από το κουτί. Αλλά παρακαλώ, ορίστε τους πραγματικούς εβδομαδιαίους στόχους σας με έναν ικανό, αλλά προκλητικό τρόπο. Το κίνητρό σας θα σας ευχαριστήσει!

8. Είστε ανυπόμονοι

Τα συμπτώματα:

Είστε κάπως demotivated γιατί νομίζατε ότι θα είστε εκεί μέχρι τώρα. Δεν θα σκεφτόσαστε ότι η επίτευξη του στόχου σας θα διαρκέσει τόσο καιρό. Και σας απογοητεύει σοβαρά. Μπορεί ακόμη να παίζετε με την ιδέα της εγκατάλειψης επειδή είστε τόσο ανυπόμονοι.

Η θεραπεία:

Καταλάβετε ότι τα καλά πράγματα χρειάζονται χρόνο. Αυτό ακούγεται κλισέ, αλλά σοβαρά: πρέπει να αλλάξετε πώς σκέφτεστε αυτό! Επικεντρωθείτε στην πρόοδο και απολαύστε το ταξίδι, γιατί είναι τόσο πολύτιμη όσο η επίτευξη του στόχου σας. Επιπλέον, γιορτάστε λίγα ορόσημα στην πορεία και ανταμείψτε τον εαυτό σας για τις προσπάθειές σας. Αυτό θα κρατήσει το ηθικό σας επάνω και την ανυπομονησία σας στον κόλπο.

Μήπως χάσα τίποτα;

Ποιοι είναι οι προσωπικοί σου δολοφόνοι και πώς τους αντιμετωπίζεις; Θα θέλατε να το ακούσετε στα σχόλια!

Είστε έτοιμοι να αναβαθμίσετε την αυτοδιαχείριση σας;

Εγγραφείτε στη λίστα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου μου για πρόσβαση στους δωρεάν πόρους μου και εβδομαδιαία ανασκόπηση του καλύτερου περιεχομένου μου, σε συνδυασμό με άλλους μεγάλους συγγραφείς. Θα ήθελα πολύ να σας έχω στη φυλή μου!

Εγγραφείτε στη λίστα e-mail μου

http://bit.ly/signup-lizhuber

Εγγραφείτε στη λίστα e-mail μου

Αυτή η ιστορία δημοσιεύεται στην μεγαλύτερη εκδοχή επιχειρηματικής πρωτοβουλίας The Startup, Medium, ακολουθούμενη από 328.729+ ανθρώπους.

Εγγραφείτε για να λάβετε τις κορυφαίες ιστορίες μας εδώ.