7 συμβουλές για το πώς να αξιοποιήσετε στο έπακρο την καραντίνα σας

Φωτογραφία από Ανανάς Supply Co. στο Unsplash

Yup ... Αντιμετωπίζουμε εξαιρετικές στιγμές στην ιστορία με την πιο πρόσφατη εστία COVID-19. Πολλοί από εμάς είναι κλειδωμένοι στο σπίτι. Είναι πολύ δελεαστικό να συνεχίζουμε να ελέγχουμε τις ειδήσεις, φροντίζοντας τους αγαπημένους μας να είναι ασφαλείς και να μην αποσυνδέονται από τα τηλέφωνά μας. Μερικοί έχουν ήδη αναρριχητικά τείχη, χωρίς να ξέρουν τι να κάνουν. Ο καθένας, γενικά, αισθάνεται ανησυχούν και μπερδεύεται για το τι συμβαίνει.

Σήμερα σκοπεύω να σας βοηθήσω να αξιοποιήσετε στο έπακρο το χρόνο σας. Μην αφήσετε να σας συντρίψει το εξωτερικό άγχος και να σας εμποδίσει να είστε ο πιο παραγωγικός σας. Σας εμπνέουμε να επενδύσετε στην προσωπική σας ανάπτυξη, ακόμα και σε περιόδους παγκόσμιας κρίσης.

1. Καθαρίστε το χώρο σας.

Καθαρίστε το υπνοδωμάτιο, το ντουλάπι, την κουζίνα, ολόκληρο το σπίτι σας, ακόμα και τον υπολογιστή σας. Ξεφορτωθείτε όλα τα επιπλέον πράγματα που δεν χρειάζεστε. Γιατί; Η εξωτερική οργάνωση επιτρέπει εσωτερική σαφήνεια! Βάλτε τα πάντα σε κουτιά, προετοιμαστείτε να τα πουλήσετε ή να τα παραδώσετε αργότερα, όταν η κρίση είναι πιο υπό έλεγχο.

Εάν δεν αισθάνεστε εμπνευσμένοι για να το κάνετε αυτό και είστε ακόμα στη φάση Netflix και Chill, σας προσκαλώ να παρακολουθήσετε τον Μινιμαλισμό: Ένα ντοκιμαντέρ για τα σημαντικά πράγματα. Αλλά μετά πηγαίνετε για αυτό!

2. Σχέδιο!

Κάντε ένα σχέδιο για τις επόμενες 14 ημέρες σας. Πώς θέλετε να αισθάνεστε αυτές τις μέρες; Θέλετε να νιώσετε εμπνευσμένη; Ευγνώμων για το φαγητό; Για να έχεις μαζί σου την οικογένειά σου; Ή μήπως διαθέτετε κάποιο χρόνο για να επενδύσετε τελικά στην προσωπική σας ανάπτυξη; Καταγράψτε πώς θέλετε να αισθανθείτε.

Και μόνο τότε αναρωτηθείτε: Ποια είναι τα πράγματα που πρέπει να κάνετε; Ποιος πρέπει να καλέσετε για να βεβαιωθείτε ότι είναι ασφαλής; Εάν μελετάτε ή εργάζεστε, ποιες είναι οι προθεσμίες και οι συναντήσεις που δεν πρέπει να χάσετε; Η συμβουλή μου εδώ είναι να μην θεωρήσω αυτά τα καθήκοντα ως υποχρεώσεις. Αντ 'αυτού, εξετάστε τις επιλεγμένες ευθύνες σας. Ευθύνες που σκοπεύετε να συμπεριλάβετε στη ζωή σας. Αυτό θα σας βοηθήσει να εμπνευστείτε περισσότερο για να τα χειριστείτε.

Τώρα, ποια είναι τα πράγματα που θέλετε να κάνετε; Αυτά τα πράγματα που κοιμούνται στο πίσω μέρος του μυαλού σας, δίνουν σχήμα και χρώμα στα όνειρά σας, αλλά ότι δεν έχετε κάνει ακόμα τη ζωή σας; Θέλετε να μάθετε μια νέα γλώσσα; Ισπανικά? Ιαπωνικά? Θέλετε να πάρετε ένα online μάθημα για το γράψιμο, τις επιχειρήσεις, το σχεδιασμό διαβίωσης; Θέλετε να αρχίσετε να διαλογίζεστε; Σημειώστε τα.

Αφού επιλέξετε τόσο τις ευθύνες σας όσο και τις δραστηριότητες που θέλετε να κάνετε για τον εαυτό σας, δεσμευθείτε να τις κάνετε. Και αποφασίστε πότε θα τα κάνετε. Προτιμώ να φροντίζω τις επιλεγμένες μου ευθύνες το πρωί, να τους μεταφέρω, και στη συνέχεια να ελευθερώσω το απόγευμα για να δουλέψω για τα πράγματα που είμαι πιο παθιασμένος, όπως γράφοντας το να κάνουμε το podcast μου Waking Youth.

Βεβαιωθείτε ότι όλες οι προθέσεις σας είναι SMART (Short, Measurable, Affordable, Relevant, Time-Bound). Εάν έχετε πάρα πολλά στοιχεία ή πολυπλοκότητα στη λίστα σας, σίγουρα θα αισθανθείτε μόνο συγκλονισμένοι και δεν θα ελέγξετε κανένα από αυτά.

3. Φροντίστε το σώμα σας.

Προπόνηση. Αναπνέω. Εάν δεν σας αρέσει να γυμνάζεστε μόνοι σας, ενταχθείτε σε διαδικτυακές κοινότητες. Υπάρχουν πολλοί προσωπικοί προπονητές που παρέχουν online σεμινάρια σχετικά με το Instagram, ειδικά κατά τη διάρκεια αυτής της κριτικής περιόδου. Παρακολουθώ έναν πορτογαλικό λογαριασμό @ptpauloteixeira. Είμαι βέβαιος ότι θα βρείτε ένα από τη χώρα σας.

Ή απλά χορέψτε! Βάλτε τα αγαπημένα σας τραγούδια και χαθείτε στη μουσική για να βρεθείτε ξανά! Η μετακίνηση του σώματός μας είναι ένας από τους καλύτερους τρόπους για να απελευθερώσετε την κολλημένη ενέργεια!

Μην ξεχάσετε να φάτε στα σωστά τρόφιμα! Μείνετε μακριά από τη ζάχαρη. Μην αφήνετε τον εαυτό σας να τρώνε. Είναι η κατάλληλη στιγμή για εσάς να μαγειρεύετε νέα υγιεινά πιάτα, να γίνετε δημιουργικοί στην κουζίνα.

Χρησιμοποιώ αυτή την ευκαιρία για να επιστρέψω σε μια δίαιτα από vegan. Αν σας ενδιαφέρει το θέμα σας προσκαλώ να παρακολουθήσετε το ντοκιμαντέρ Cowspiracy και What the Health, αυτές ήταν οι ταινίες που με ενέπνευσαν αρχικά για να κάνουν τη μετάβαση σε μια χορτοφαγική διατροφή. Αν είστε χορτοφάγος ήδη, σκέφτεστε να μεταβείτε σε μια δίαιτα από vegan, ελέγξτε τη συζήτηση του Will Tuttle σχετικά με το Google στο Youtube. Τον συνάντησα σε μια διάσκεψη πέρυσι στη Μαδρίτη και τον συνέστησα ιδιαίτερα, ένα θαυμάσιο ανθρώπινο ον.

4. Πρακτική γιόγκα και διαλογισμό.

Και πάλι, εάν δεν αισθάνεστε σαν να το κάνετε μόνοι σας, μπείτε σε online ομάδες! Η ακαδημία μου γιόγκα στη Μαδρίτη παρέχει online ζωντανές ιστορίες σχετικά με τα μαθήματα γιόγκα και διαλογισμού. Ακολουθήστε τα @thenaturalyogimadrid. Μπορείτε επίσης να ακολουθήσετε τον Jay Shetty για ομαδικό διαλογισμό. Ή Commune για γιόγκα, μεσολάβηση, σύντομα μαθήματα και υποστήριξη ομάδας. Γιατί; Είναι εύκολο για εμάς να νιώθουμε συγκλονισμένοι. Αυτές οι πρακτικές μας επιτρέπουν να μην αφήσουμε τα αρνητικά συναισθήματα να πάρουν τον έλεγχο της ζωής μας. Μας επιτρέπουν να συνδεθούμε με την παρούσα στιγμή, να σκεφτούμε αργότερα πιο καθαρά και να δράσουμε πιο συμπονετικά με τους άλλους και τους εαυτούς μας.

5. Δημιουργήστε!

Πιάστε την ανάγνωση, τις ταινίες, τα podcasts. Πηγαίνετε να ελέγξετε τα βιβλία που δεν έχετε ακόμη κάνει χρόνο για να διαβάσετε. Ζητήστε από τους φίλους σας να προτείνουν ταινίες για να παρακολουθήσουν. Εμπνέομαι!

Και τότε, να είστε δημιουργικοί μόνοι σας! Χρώμα. Γράφω. Σχεδιάστε τη ζωή σας. Σχεδιάστε το ιδανικό μέλλον σας. Αυτή είναι η κατάλληλη στιγμή για να σκεφτείτε τι πραγματικά έχει σημασία. Ολοκληρώστε το Ikigai σας. Είναι ένα υπέροχο εργαλείο για να αναλογιστείτε τι θέλετε να κάνετε στο μέλλον. Ποια είναι η αποστολή σας; Πώς μπορείτε να υπηρετήσετε τον κόσμο; Τι κάνει την καρδιά σας χαμόγελο;

6. Πρακτική καλοσύνη!

Είναι καιρός να υποστηρίξουμε ο ένας τον άλλον. Μην πάρετε πάρα πολύ παγιδευμένος στις σκέψεις σας. Στείλτε ένα κείμενο σε κάποιον που σας ενδιαφέρει να του πείτε πόσο αγαπάτε. Στείλτε ένα ανόητο βίντεο στην οικογενειακή συνομιλία σας. Διαδώστε τη θετικότητα και την ελπίδα! Υποστηρίξτε την κοινότητά σας. Είμαστε όλοι μάζι σε αυτο!

7. Τέλος, ξεκινήστε ένα καραντίνα!

Κάθε μέρα πριν πάτε για ύπνο, σημειώστε στο περιοδικό σας τι έχετε επιτύχει. Δημιουργία λιστών ελέγχου:

• Κάνε κρεβάτι
  • Προπόνηση
  • Γιόγκα ή Διαλογισμός
  • Κάνετε κάτι δημιουργικό
  • Πρακτική καλοσύνη

Τι σας ευχαριστείς; Πως αισθάνεσαι? Τι μπορείτε να βελτιώσετε;

Αυτό θα σας επιτρέψει να νιώσετε σαν την ημέρα σας να έχει νόημα, τελικά να εμπνεύσει αύριο μια ακόμη πιο παραγωγική μέρα.

Δείτε επίσης

Αν έπρεπε να σχεδιάσετε έναν ιστότοπο όπως το airbnb.com από το μηδέν, πώς θα το κάνατε; Πρέπει να μάθω το C ως την πρώτη μου γλώσσα προγραμματισμού; Πόσο καιρό χρειάζεται για να κάνετε 3000 $ σε μήνα online; Πόσο κοστίζει το σχεδιασμό της εφαρμογής Andriod; Έμαθα Java, αλλά δεν ξέρω πώς να το χρησιμοποιήσω για να κάνω εφαρμογές Android, τι πρέπει να κάνω; Πώς ένας εξειδικευμένος προγραμματιστής C ++ γίνεται ικανός; Είμαι αρκετά νέος στον προγραμματισμό. Έχω δυσκολίες να κατανοήσω τις μεγάλες εφαρμογές στον προγραμματισμό και τη γραφή της δικής μου, και ως εκ τούτου, πηδούν από τη γλώσσα στη γλώσσα. Οποιεσδήποτε ιδέες για το πώς μπορώ να κατανοήσω πραγματικά την έννοια;Πώς μπορώ να προσγειώσω μια δουλειά ως αρχάριος στην ανάπτυξη ιστοσελίδων, ενώ μαθαίνω ακόμη ένα πλήρες stack web developer πρόγραμμα; Πώς μπορώ να το κάνω; Υπάρχει κάποιος που έκανε το ίδιο πράγμα;