7 Διευθυντές Εξηγήστε πώς να αποκτήσετε μια αύξηση στην εργασία

Με τον Jess Commons

Φωτογραφία του Kieran Boswell

Ugh, ζητώντας περισσότερα χρήματα στην εργασία είναι ένας εφιάλτης, έτσι δεν είναι; Είναι σπασμωδικό, που σίγουρα θα σας γεμίσει με αυτο-αμφιβολία και ίσως το τελευταίο πράγμα που θέλετε να κάνετε.

Τα στατιστικά στοιχεία μας υποστηρίζουν. Μια μελέτη από το προηγούμενο έτος διαπίστωσε ότι πάνω από τις μισές γυναίκες δεν έχουν διαπραγματευτεί ποτέ το μισθό τους, σε σύγκριση με έναν στους τέσσερις άνδρες. Και ενώ είναι άδικο το γεγονός ότι το σύστημα φαίνεται να είναι διορθωμένο υπέρ αυτών των πιο σίγουρων ατόμων που είναι αρκετά μπάλες να ρωτήσουν (κάτι που έρχεται πολύ πιο φυσικά σε κάποιους από εμάς από άλλους), είναι δυστυχώς η φύση του παιχνιδιού.

Για να σας βοηθήσουμε να προχωρήσετε, ζητήσαμε από τους επτά διευθυντές αυτό που αναζητούν όταν οι υπάλληλοί τους έρχονται να τους ζητούν περισσότερα χρήματα. Επίσης, τι δεν ψάχνουν;

"Ο καλύτερος χρόνος είναι όταν ξεκινάτε τη δουλειά σας".

"Ο βήμα μου έδωσε κάποια συμβουλή ότι έχω παρακολουθήσει αρκετά καλά στην καριέρα μου, που είναι ότι ο καλύτερος χρόνος σας είναι όταν ξεκινάτε μια δουλειά - μόλις μάθετε ότι σας θέλουν. Περιμένετε μέχρι να σας το προσφέρουν και στη συνέχεια να διαπραγματευτείτε την ουρά σας. Αυτό σας δίνει καλή μόχλευση καθώς έχουν πει πιθανώς στους άλλους την αποδοχή κάποιου και ο παράγοντας ταλαιπωρίας της επαναφοράς δεν αξίζει τον κόπο.

ΑΛΛΑ πρέπει να είστε σε θέση να δικαιολογήσετε το αίτημά σας αν σας ζητηθεί. και γνωρίζετε πριν από καιρό τι θα κάνετε εάν δεν σας προσφέρουν την αύξηση (π.χ. ετοιμαστείτε να περπατήσετε / ξέρετε πόσο θα δεχτείτε πριν μπείτε). Επίσης: ποτέ, δεχθείτε ποτέ μια πρώτη προσφορά. Δεν ήμουν σε θέση να διαπραγματευτώ για μισθούς στο μέσο της διαδρομής, αλλά θα έπρεπε πιθανώς να συγκεντρώσω αποδεικτικά στοιχεία για να υποστηρίξω την εργασία σε υψηλότερο επίπεδο και να τα παρουσιάσω με τις προσδοκίες τους. αλλά και πάλι νομίζω ότι πρέπει να ξέρετε τι θα δεχόσαστε και τι θα κάνετε εάν λένε όχι - είστε διατεθειμένοι να περπατήσετε μακριά; Επίσης, δεν θα έβλεπα κανένα πρόβλημα να μιλάω στους άνδρες σε επίπεδο μου για να ρωτήσω το μισθό τους, επειδή οι πιθανότητες είναι καλές να πάρουν περισσότερα. Οι μη διαφανείς μισθοί ωφελούν μόνο τον εργοδότη. "

-Μελανιά

"Πάντα διαπραγματευτείτε - μην ρωτήσετε, μην πάρετε!"

"Ως διευθυντής είναι πραγματικά απογοητευτικό όταν κάποιος δεν διαπραγματεύεται στο στάδιο της προσφοράς και στη συνέχεια προσπαθεί να ασκήσει πίεση για αύξηση μισθών στο τέλος της δοκιμασίας ή αργότερα στη γραμμή. Στην προσφορά μου συνήθως έχω μια σειρά μισθών και προσφέρω στο κάτω μέρος τις περισσότερες φορές, αλλά έχουν κάποια ελευθερία.

Μετά από αυτό, είναι μια μακρά διαδικασία για να την προτείνετε, να την αιτιολογήσετε και στη συνέχεια να περάσετε από τις επιτροπές για να την εγκρίνετε. Έτσι, εκτός αν έχουν κάνει κάτι εξαιρετικό ή είχα το ρόλο αναφοράς, καθώς είναι κάτω από το μέσο όρο του τομέα, έτσι μπορώ να το δικαιολογήσω, θα ήταν πολύ δύσκολο να περάσω. Το ηθικό της ιστορίας είναι να διαπραγματευτεί πάντα. μην ρωτήσετε, μην πάρετε! FYI είναι δημόσιος τομέας, οπότε είναι συνήθως αρκετά από την άποψη της προσφοράς στο κάτω μέρος του βαθμού και της γραφειοκρατίας. Μπορεί να είναι πολύ πιο εύκολη στον ιδιωτικό τομέα! "

-Becca

"Φέρτε τις αποδείξεις."

"Συμβουλές για όσους βρίσκονται ήδη σε δουλειά και όχι όσοι βρίσκονται σε στάδιο προσφοράς ενός νέου: ποτέ να συγκρίνετε τον εαυτό σας ή να πληρώσετε σε άλλους ανθρώπους. Φέρτε τις αποδείξεις της δουλειάς ΣΑΣ και γιατί αξίζετε περισσότερα χρήματα. Είναι πιθανό ο διευθυντής σας να έχει εγκριθεί αύξηση μισθών - θα χρειαστούν τα αποδεικτικά στοιχεία για να σας υποστηρίξουν. Βοηθήστε τους έξω! "

-Emma

"Ο συγχρονισμός είναι το παν."

"Εξασφαλίζω ότι η ομάδα μου γνωρίζει τη διαδικασία που λαμβάνουν οι διαχειριστές. Έτσι, οι επιχειρήσεις θέτουν γενικά τον προϋπολογισμό του επόμενου έτους για τους μισθούς, αναθεωρούν το μείγμα νέων ρόλων και αυξάνουν τις αποδοχές τους στους τρέχοντες ρόλους που θα απονείμουν και στη συνέχεια στην ετήσια επισκόπηση σας δίνουν το μισθό σας για το επόμενο έτος. Εάν περπατάτε στην ετήσια επισκόπηση σας με αίτημα για περισσότερα χρήματα, είστε πολύ αργά στη διαδικασία. Πρέπει να τοποθετήσετε τον εαυτό σας για αύξηση όταν ο προϋπολογισμός έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να θεωρείται για αύξηση μισθών. Ο συγχρονισμός είναι το παν."

-Καρίνα

«Αποφύγετε» αλλά δεν είχα αύξηση μισθών σε τρία χρόνια ».

"Θα πρέπει να είναι ένας κορυφαίος καλλιτέχνης μέσα στην ομάδα (αν δεν είναι, πείτε τους πώς να φτάσετε εκεί). Τους ζητώ να μου διατυπώσουν τα βασικά πράγματα που θα έδειχναν για το τι θα τους αξίωναν και θα έδιναν ειλικρινή ανατροφοδότηση για το πόσο συναρπαστικό είναι αυτό. Ζητήστε τους να εξετάσουν τους αντιληπτους υψηλά επιτεύγματα σε όλη την επιχείρηση και να σκεφτούν τι κάνουν, που θα μπορούσαν να εξομοιωθούν. Στη συνέχεια, πείτε τους ποια είναι η διαδικασία και πότε συμβαίνουν οι αξιολογήσεις αμοιβών και ορίστε μερικά ορόσημα για να εργαστούν. Ή για προσφορές αν βρίσκονται ήδη στην κορυφή της αγκύλης τους.

Λάθη: «Δεν είχα αύξηση μισθού σε επιχειρήματα τριών ετών. Για τους τυποποιημένους καλλιτέχνες ή τους αθλούμενους, αυτό πραγματικά δεν πλένει. Γενικά, ως διευθυντής, παίρνετε ένα προϋπολογισμό για να εργαστείτε - αυτό πάντα θα ευνοεί τις αυξήσεις και τα μπόνους για τα σούπερ σταρ ».

-Rhea

"Μιλήστε για το μέλλον σας στην εταιρεία."

"Ως διαχειριστής χαμηλού / μεσαίου επιπέδου, διευθυντής κατώτερου προσωπικού, παίρνω ρωτημένος για να πληρώσω πολλά, γιατί η κατώτερη αμοιβή εισόδου είναι πάντα σκουπίδια.

1) Μην σκεφτείτε να αναφέρετε άλλους ανθρώπους που βρίσκονται σε καλύτερους μισθούς και είναι άδικο (είναι πολύ δύσκολο να εκτελεστεί χωρίς να ακούγεται σιωπηλός, ακόμα και αν είναι άδικο και αληθινό). Μπορεί επίσης να είναι για εξωτερικούς παράγοντες, όπως ο στρατολογώς τους, καλυφθείτε καλύτερα, τον οποίο ο διαχειριστής της γραμμής σας δεν μπορεί να ελέγξει.

2) Συζητήστε για την αξία που φέρνετε στις διαδικασίες και πώς θέλετε να συνεχίσετε να κάνετε κάτι τέτοιο. Αναφέρετε το μέλλον και την επένδυσή σας στην επιχείρηση και τις ιδέες που έχετε για την εξέλιξη και το μέλλον. Αν νομίζω ότι κάποιος είναι εδώ για μακροπρόθεσμα, πιθανότατα θα εργαστώ σκληρότερα για να τους πάρω περισσότερα χρήματα. Αν νομίζω ότι είναι άσχετοι, η προσοχή μου θα πάει αλλού λόγω ενός πολυάσχολου εργασιακού περιβάλλοντος.

3) Ως διευθυντής ομάδας / διευθυντής ομάδας, γνωρίζω καλά το προσωπικό μου και γνωρίζω την απόδοσή τους. Αν ο διευθυντής σας δεν γνωρίζει, ρωτήστε γιατί μπορεί να είναι αυτό; Είχα ένα μέλος της ομάδας που ήταν καλός, αλλά ποτέ δεν με cc'd έτσι σκέφτηκα πάντα ότι ήταν κακό στην επικοινωνία. Σε μια επισκόπηση ήταν σε θέση να μου αποδείξει λάθος και ήμουν εντάξει με αυτό. Καταλάβετε ότι ίσως να μην εμποδίζουν την αύξηση / αύξηση μισθών, αν συμβεί, μπορεί να είναι από πάνω. Συχνά λέω στους τζούνιους μου να δίνουν μια καλή σχέση με την ανώτερη διοίκηση, έτσι όταν μπαίνω για να ζητήσω μια επισκόπηση των αμοιβών για αυτούς, θα ξέρουν ποιοι είναι και θα χρειαστούν λιγότερο πειστικές.

4) Εάν η απάντηση είναι όχι, ζητήστε τις προσδοκίες για να το πετύχετε. Αν ο διευθυντής σας δεν μπορεί να απαντήσει, πρέπει να κάνουν καλύτερη δουλειά και οι διαδικασίες πρέπει να αλλάξουν.

5) Σκεφτείτε τις αξίες της επιχείρησής σας και κοιτάξτε πάνω από εσάς στο είδος των ατόμων που έχουν προωθηθεί ή ανταμείψει. Μπορεί να μην είναι ο σωστός τρόπος ή ο τρόπος σας και ακούγεται ηλίθιος, αλλά εργάζομαι σε μια μικρή επιχείρηση και είναι οι άνθρωποι που πηγαίνουν το επιπλέον μίλι και εμπλέκονται που πάντοτε φαίνεται να κάνουν καλά επειδή αυτό είναι που χρειάζεται η εταιρεία. Επίσης, αποδέχεστε ότι αν βρίσκεστε σε μια εταιρεία που είναι έτσι και ότι δεν είστε εσείς (που είναι επίσης ωραία), τότε ίσως πάντα θα πολεμάτε μια χαμένη μάχη και θα ταιριάζονταν καλύτερα αλλού ".

-Ραχήλ

«Προσπαθήστε να μην πιάσετε σε ένα βρόχο συναισθημάτων».

"Ως διευθυντής και ως κάποιος που έχει γίνει καλύτερος στη διαπραγμάτευση αυξήσεων / συμβάσεων αμοιβής, κυρίως: μην νομίζετε ότι αυτό που κάνετε δεν αξίζει να πληρώσετε!

Οι γυναίκες είναι σίγουρα στο πίσω πόδι με αυτά τα πράγματα (έχω πάει εκεί!). Δεν αγνοώ την προκατάληψη στο χώρο εργασίας, η οποία πρέπει να αντιμετωπιστεί σε επίπεδο συστήματος, αλλά αυτά είναι μερικά πράγματα που έχω μάθει και θεωρώ χρήσιμα να απασχολώ για το άτομο:

1. Να είστε εμπειρογνώμονας στην αγορά - πώς λειτουργεί ο τομέας σας, ποιες είναι οι ευκαιρίες, ποιοι είναι οι ρόλοι της επιχείρησής σας σε αυτόν τον τομέα; Ποιοι είναι οι βαθμοί αμοιβής - ρωτήστε τους ανθρώπους σε ρόλους, προσωπικό πρόσληψης, εμπορικό τύπο, στατιστικά στοιχεία gov κ.λπ.

2. Βάλτε βαθιά στην επιχείρηση. Κατανοήστε τις επιδόσεις της επιχείρησης και τις επιδόσεις της στο πλαίσιο της αγοράς - ποια κέρδη κερδίζει η μεγάλη επιχείρηση, ποιος είναι ο κύκλος εργασιών, ποιο κέρδος, πού είναι η ανάπτυξη; Τι είναι η πορεία του προσωπικού; Αυτό σας δίνει μια αίσθηση της καθαρής θέσης της, όπου χρειάζεται οι περισσότεροι άνθρωποι και πόσο πιθανό είναι να πληρώσει τα επιτόκια της αγοράς.

3. Η αμοιβή σας δεν είναι απλώς μια αντανάκλαση της συμπεριφοράς σας αλλά και του τρόπου συνεργασίας σας. Οι αυτόνομοι παίκτες της ομάδας είναι πολύτιμοι και τόσο καλύτερα είστε σε αυτό, τόσο περισσότερο θα κρατηθείτε. Ποια είναι η αξία του τμήματος σας και πώς συμβάλλει στην επιχειρηματικότητα συνολικά; Τι έχει πετύχει το τμήμα και πώς παίξατε κάποιο ρόλο σε αυτό; Ποιες είναι οι δυνατότητες προώθησης, αν υπάρχουν; Ποια νομισματική / επιχειρηματική / στρατηγική διαφορά έχει η ομάδα, και από την ένωση που έχετε κάνει, κατά το παρελθόν έτος, και τι θα κάνετε.

4. Γνωρίστε την αξία σας. Ευθυγραμμίστε όλα αυτά με αυτό που προσφέρετε, τις δεξιότητες και την εμπειρία, κάντε το απτό. Επιδείξτε όσα έχετε κάνει, αλλά και επιπτώσεις - αν μπορείτε να βρείτε τη νομισματική / σκληρή επιχειρηματική αξία, ακόμα καλύτερα (βρείτε έναν σύμμαχο στην ομάδα biz!). Πάντα να διαπραγματευτείτε σε κάθε σημείο - να συμμετέχετε σε μια επιχείρηση και να πληρώνετε αυξήσεις κλπ. Αν σας θέλουν για τη δουλειά, σας θέλουν και ζητώντας τι αξίζει από την αρχή ορίζει ένα προηγούμενο και επίσης αποφεύγει απογοητευτικά κενά στη γραμμή.

5. Παραμείνετε αντικειμενικοί. Είναι ενδιαφέρον ότι είναι πιο εύκολο να είσαι παθιασμένος με μια δουλειά όταν μπορείς να είσαι λιγότερο συναισθηματικά εμπλεκόμενος, γι 'αυτό ασκείστε την καθυστέρηση και τη βλέπετε για αυτό που είναι και γνωρίστε πώς αντιδράτε όταν αμφισβητείται / γιορτάζεται κλπ. Είτε παίρνετε την αύξηση των αμοιβών δεν έχει καμία σχέση με εσάς προσωπικά και όλα σχετικά με τα όσα έχει προγραμματίσει η επιχείρηση (βλέπε παραπάνω). Θυμηθείτε ότι οι εκτιμήσεις δεν συνδέονται πάντα άμεσα με τις αυξήσεις των αποδοχών, επομένως προσπαθήστε να βεβαιωθείτε ότι έχετε κατανοήσει πλήρως την όλη διαδικασία εκ των προτέρων καθώς και ευκαιρίες για προσωπική ανάπτυξη (ερωτήσεις). Προσπαθήστε να μην πιάσετε σε ένα βρόχο συναισθημάτων και να αρχίσετε να αμφισβητείτε τον εαυτό σας ως εννέα φορές από τα 10, δεν παίρνετε την αύξηση των αμοιβών έχει να κάνει με το γεγονός ότι απλά δεν υπάρχει η ευκαιρία στην επιχείρηση και λίγο να κάνει με εσείς.

6. Κρατήστε τα όριά σας. Αποφασίστε εκ των προτέρων ποια είναι τα όριά σας και ποια είναι η ευελιξία σας. Να είστε πραγματικά προετοιμασμένοι να περπατήσετε αν αυτό που σας προσφέρεται δεν λειτουργεί για σας. Και θα πρότεινα ποτέ να μην συμφωνείτε να παραμείνετε μόλις φύγετε, καθώς μένετε μόνο για μισθό όταν ελέγξετε ότι δεν διαρκεί ποτέ πολύ.

7. Απασχοληθείτε με ριζοσπαστική ειλικρίνεια. Δοκιμάστε και βρείτε τρόπους να είστε όσο το δυνατόν πιο ανοιχτοί με τον διευθυντή της γραμμής σας, όχι μόνο σε σημεία κρίσης. Αυτό μπορεί να είναι περισσότερο μια πρόκληση, αλλά αν μπορείτε, τότε παίρνετε συνεχώς ανατροφοδότηση και δημιουργώντας έναν κύκλο ανατροφοδότησης 360 μοιρών που σημαίνει ότι θα έχετε μια καλύτερη αίσθηση του τι είναι πιθανό, συμβάλλετε στην αποφυγή οποιωνδήποτε μεγάλων απογοητεύσεων και εκ των προτέρων διαχείρισης των καταστάσεων. Ως διαχειριστής προτιμώ να γνωρίζω τι είναι αυτό, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να δημιουργήσω μια πυροσβεστική αλυσιδωτή αντίδραση αν ξαφνικά έχω ένα μεγάλο ερώτημα. Αντ 'αυτού μπορώ να αρχίσω να βρίσκω τους ανθρώπους που θα χρειαστεί να δώσω στην έκθεσή μου τις καλύτερες πιθανότητες να φτάσω αυτό που θέλουν. "

-Μεμιλία

Δημοσιεύθηκε αρχικά στη διεύθυνση https://www.refinery29.com.