6 λάθη QA και πώς να τα αποφύγετε

Ο Elkling περνώντας τη σοφία του

Επτά χρόνια εμπειρίας στον κλάδο της Διασφάλισης Ποιότητας της ανάπτυξης λογισμικού μου δίνει την αυταπάτη εμπιστοσύνη να καθίσω στην κουνιστή μου καρέκλα, να μαζέψω τους νεαρούς και να ξεκινήσω μια ιστορία για το πώς ήταν πίσω στις παλιές καλές μέρες, τα λάθη που έκανα και ενοχλητικά nag στους νεαρούς να μάθουν από τα ελαττώματά μου. Καθώς το βλέπω όλοι εν γνώσει στην πυρκαγιά (ναι, υπάρχει τώρα μια φωτιά, συμβαδίζετε με τη φαντασία), υιοθετώ αυστηρά μια αυστηρή ματιά και αρχίζω το κήρυγμά μου. Εδώ είναι έξι λάθη QA και πώς να τα αποφύγετε!

1. Ξεχάστε τη μεγαλύτερη εικόνα

Όταν κάποιος ξεκινά ως νεαρός ελεγκτής και έχει τον ενθουσιασμό ενός καλά κουρασμένου χρυσαλλίδου κουτάβι, είναι αναπόφευκτο να ξεχνάμε μερικές φορές τη μεγαλύτερη εικόνα. Αυτό συμβαίνει όταν ένα κατώτερο γεμίζει το διοικητικό συμβούλιο Jira με βελτιώσεις, λανθασμένα ευθυγραμμισμένα εικονοστοιχεία, εικονίδια που είναι ελαφρώς εκτός κέντρου και λείπουν με ερωτηματικά δύο εβδομάδες πριν χρειαστεί να υποβάλω έναν τελικό υποψήφιο έκδοσης. Είναι επίσης ο γρηγορότερος τρόπος για να με δείτε υπερεκτιμητικό. Αυτό που χρειάζομαι σε αυτό το στάδιο είναι η διαβεβαίωση ότι τα κύρια χαρακτηριστικά λειτουργούν, τίποτα δεν σπάει, τα συντρίσματα είναι μια μακρινή μνήμη και η εφαρμογή είναι φιλική προς το χρήστη και εύκολα προσβάσιμη - όχι έλεγχος γραμματικής και τελειότητα του UI.

Το καλύτερο πράγμα για τους νέους δοκιμαστές είναι η απεριόριστη προθυμία τους να βρουν όσο το δυνατόν περισσότερα σφάλματα και να αποδειχθούν πολύτιμα. Ωστόσο, το χειρότερο πράγμα για τους νέους δοκιμαστές είναι η ατέλειωτη προθυμία τους να βρουν πολλά σφάλματα ... ξέρετε πώς τελειώνει αυτό. Μερικές φορές τείνουν να επικεντρώνονται σε μικρές μικρές λεπτομέρειες στις χειρότερες δυνατές στιγμές. Η ιεράρχηση είναι κάτι που μαθαίνεται και με το χρόνο ξεκινά κανείς να καταλαβαίνει ότι υπάρχει σωστός χρόνος για να καταθέσετε ασήμαντα πράγματα και μια πιθανή τρομακτική προθεσμία πιθανότατα δεν είναι αυτή η ώρα.

2. Προσθέστε θέματα βασισμένα στα συναισθήματά σας

Νομίζω ότι αυτή η εικόνα θα φαίνεται καλύτερα αν ήταν πορτοκαλί αντί για μπλε. Αισθάνομαι ότι αυτή η λογική είναι λίγο δύσκολο να κατανοήσουμε, έτσι αισθάνομαι ότι πρέπει να προσθέσουμε τουλάχιστον τέσσερα αναδυόμενα παράθυρα. Οχι! Οι δοκιμαστές των νέων δεν μπορούν να κάνουν προτάσεις. Είναι πολύ σκληρό; Εντάξει, επιτρέψτε μου να προσπαθήσω ξανά, οι κατώτεροι δοκιμαστές λαμβάνουν προτάσεις στο σωστό χρόνο στους κατάλληλους ανθρώπους.

Όταν αρχίζουμε αρχικά την ανάπτυξη ενός χαρακτηριστικού ή μιας ενότητας στην αρχή των έργων, συνήθως όλες οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες. Μπορούμε να σκεφτούμε δημιουργικά γιατί πρέπει να σκεφτούμε όλες τις πιθανές περιπτώσεις αιχμής και τα σενάρια χρηστών για να γράψουμε λεπτομερείς και πλήρεις περιπτώσεις δοκιμών. Αυτό συμβαίνει όταν οι αρχιτέκτονες λύσεων ή οι σχεδιαστές είναι πιο επιρρεπείς για να ακούσουν προτάσεις και να λάβουν υπόψη τις ιδέες μας.

Εάν πιστεύετε πραγματικά ότι η συμβολή σας είναι πολύτιμη και έχετε κάνει την έρευνά σας, τότε προχωρήστε και μας θαμπώσετε. Ωστόσο, εάν οι ροές εργασίας, οι εκδόσεις και οι προτάσεις μας έχουν ήδη εγκριθεί, εφαρμοστεί και δοκιμαστεί, είναι συνήθως πολύ αργά για να αλλάξετε τα πράγματα, ανεξάρτητα από το πόσο θα ήταν οι ιδέες σας. Ποτέ μην σφάλετε ποτέ σφάλματα που βασίζονται μόνο στις δικές σας προτιμήσεις.

3. Ξεχάστε την ύπαρξη του σχεδιαστή σας

Μιλώντας για απεικονίσεις, ροές εργασίας και θέματα σχετικά με αυτά, δεν υπάρχει γρηγορότερος τρόπος για τον εχθρό-fy του σχεδιαστή σας παρά να περάσετε πάνω από το κεφάλι τους και προσθέτοντας βελτίωση στη δουλειά τους ή ακόμα χειρότερα σφάλματα στα σχέδιά τους. Λατρεύω τους σχεδιαστές μου και εγώ πολύ εμπιστεύομαι στην ικανότητά τους ότι αν έχουν σχεδιάσει ένα χαρακτηριστικό με έναν τρόπο, τότε έχουν έναν πολύ καλό λόγο να το υποστηρίξουν. Ξέρω πόσα προσπάθεια βάζουν σε έρευνα για διαφορετικές ιδέες και γνωρίζω ότι συνήθως βρίσκονται σε πολύ στενή συνεργασία με τον πελάτη και πιθανότατα έχουν μεγαλύτερη επίγνωση των απαιτήσεων του χρήστη του UI από ό, τι εγώ.

Αν πρέπει να είμαι απόλυτα ειλικρινής, εξακολουθώ να κάνω κάποιες φορές αυτό το λάθος και στη ζέστη της στιγμής, να αποφασίσω να προσθέσω κάτι σε ένα χαρακτηριστικό χωρίς να συμβουλευτώ πρώτα τον σχεδιαστή μου. Το κάνω με την καλύτερη πρόθεση να βελτιώσω κάτι, αλλά η καλύτερη πρόθεσή μου δεν σημαίνει τίποτα αν διακόπτω τη συμφωνημένη διαδικασία και προσθέσω μια απροσδόκητη καθυστέρηση.

4. Απενεργοποιήστε τους δίσκους σας

Ahhhh, devs μπορεί να είναι εκφοβιστικό, devs μπορεί να είναι ερεθιστικό, devs μπορεί να είναι αλαζονική και γκρινιάρης. Αλλά οι devs είναι πάντα ο καλύτερος φίλος σου, πάντα! Έτσι δοκιμάστε το καλύτερο και δημιουργήστε μια σχέση εμπιστοσύνης. Πηγαίνετε και αλέθετε μέχρι να σας ανεχτούν, τολμούν να το λέω ακόμα κι εσείς. Επειδή ευτυχείς devs = χαρούμενοι QAs. Ακόμα κι αν πρέπει να ακούσετε 1.000 φορές «δεν είναι ένα σφάλμα, είναι ένα χαρακτηριστικό», δαγκώνετε τη γλώσσα σας και επιμένετε. Αν δεν πιστεύετε κάτι που σας λέει ο dev, μπορείτε να πάτε σε έναν ανώτερο και να ζητήσετε μια δεύτερη γνώμη. Αλλά ιδανικά, είναι καλύτερο να διατηρήσετε μια εταιρική σχέση εμπιστοσύνης. Πρέπει να εμπιστεύεστε την εμπειρία τους και στη συνέχεια θα εμπιστεύονται την ικανότητά σας. Είναι μια όμορφη συμβίωση, αλλά μια εύθραυστη.

Οι devs πρέπει να εμπιστεύονται ότι έχετε την πλάτη τους, ότι ακόμα κι αν θέλετε να σπάσετε τον κώδικα τους, το κάνετε με την καλύτερη πρόθεση και για το καλύτερο καλό. Και πρέπει να εμπιστευτείτε ότι μερικές φορές, πολύ σπάνια, ένα σφάλμα είναι πράγματι ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα. :)

Ο γρηγορότερος τρόπος για να δοκιμάσετε ένα btw dev είναι όταν δοκιμάζετε μια ημι-τελική μονάδα και προσθέτετε μια δέσμη σφαλμάτων για πράγματα που δεν έχουν υλοποιηθεί ακόμα. Δώστε τους χρόνο, μην τους βιαστείτε και προσπαθήστε να κρατήσετε τον ενθουσιασμό σας μέχρι να γίνουν με το μέρος τους και το μέρος σας μπορεί να ξεκινήσει.

5. Θεωρείς ότι είσαι πολύ καλός για την τεκμηρίωση

Αχ, αυτό είμαι με λίγα λόγια. Το πιο κουραστικό καθήκον για μένα είναι να γράφω δοκιμαστικά κρούσματα ή να τροποποιώ τα υπάρχοντα με νέα σενάρια και πληροφορίες που έχω αποκαλύψει κατά τη διάρκεια των δοκιμών μου. Όταν συγκεντρώνετε κάποια ορμή και δοκιμάζετε την εμπιστοσύνη, αρχίζετε να παραλείπετε τα βασικά. Βρίσκεστε πολύ πιεσμένοι από το χρόνο να ενοχλείτε ακολουθώντας ένα πρότυπο λίστας ελέγχου για να το κάνετε με τη μνήμη χωρίς ίχνος των αποτελεσμάτων σας. Είστε τόσο σίγουροι για την ικανότητά σας να ξεχνάτε ότι κάθε δοκιμή πρέπει να έχει ένα ορατό αποτύπωμα. Ειδικά αν χειρίζεστε ένα έργο μόνος σας και γνωρίζετε κάθε μικρή λεπτομέρεια γι 'αυτό, ξεχνάτε την ανάγκη να τεκμηριώσετε και αυτό μπορεί να επιστρέψει τόσο εύκολα και να σας δαγκώσει στο τσίμι.

Είμαι ένοχος γι 'αυτό και για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα παρακάμπτει κάποια βήματα για να έχει περισσότερο χρόνο για άλλα καθήκοντα. Αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις, η ειλικρινής σας λέξη δεν έχει σημασία αν δεν έχετε ένα έγγραφο για να σας υποστηρίξουμε. Αν λέτε για παράδειγμα ότι κάτι είναι μια παλινδρόμηση επειδή εργάστηκε άψογα πριν και στη συνέχεια κάποιος σας ζητά να δείξετε την απόδειξη ότι και δεν μπορείτε, τότε δεν φαίνεται να είναι επαγγελματική. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα μεταβείτε σε άλλο έργο ή κάποιος άλλος πρέπει να αναλάβει την εργασία σας και αυτό κάποιος άλλος θα χαθεί εντελώς εκτός αν έχετε κάνει το χαρτί σας μέρος.

6. Μην κάνετε τις βασικές εργασίες

Ας υποθέσουμε ότι το έργο σας είναι μια εφαρμογή για κινητά που υποστηρίζεται από το Android και το iOS. Μια junior tester ελέγχει ένα τηλέφωνο Android και βλέπει μια συντριβή. Το Junior είναι εκστατικό, μια συντριβή είναι μια μεγάλη υπόθεση, ώστε να βιαστείς να το προσθέσεις στη Jira το συντομότερο δυνατόν και να σηκώσεις τον συναγερμό. Αυτό που ξεχνούν είναι όλα τα άλλα βήματα που πρέπει να κάνετε πριν προσθέσετε ένα bug, ιδιαίτερα ένα σημαντικό. Υπάρχει λίγο έδαφος πριν προσθέσετε ένα πρόβλημα. Το πρώτο είναι να ελέγξετε το σύστημα αρχειοθέτησης, ό, τι μπορεί να είναι, για αντίγραφα. Κανείς δεν του αρέσει τα διπλότυπα και σας κάνουν να φαίνεστε άγριοι! Το δεύτερο είναι να ελέγξετε σε λίγα ακόμη σημεία για να δείτε αν το συγκεκριμένο ζήτημα είναι συγκεκριμένο για συγκεκριμένη συσκευή, πλατφόρμα ή γενικό. Έτσι ελέγχουν καλύτερα ένα tablet Android και, στη συνέχεια, μια συσκευή iOS κ.λπ. Επίσης, θα ήταν χρήσιμο να συγκεντρωθούν κάποια αρχεία καταγραφής έτσι ώστε η dev μπορεί να εξοικονομήσει έως και κάποιο χρόνο για να προσπαθήσει να αναπαράγει και να ελέγξετε γρήγορα τα αρχεία καταγραφής αντ 'αυτού. Είναι επίσης χρήσιμο να βλέπετε πόσο συχνά μπορείτε να αναπαράγετε το ζήτημα, συμβαίνει κάθε φορά ή λίγο πιο τυχαία. Απομονώστε τα ακριβή βήματα για το θέμα και επίσης να ελέγξετε ίσως προηγούμενες εκδόσεις και εκδόσεις για να δούμε αν πρόκειται για νεοεισαχθέντα παλινδρόμησης ή ήταν εκεί και έχασε όλα μαζί.

Αυτά τα λάθη είναι ένα κοινό μέρος του ταξιδιού ενός QA και είναι ένα φυσικό βήμα προς τη διαδικασία μάθησης. Τώρα που έχω περάσει αυτό το πολύτιμο φορτίο μιας κληρονομιάς κατά μήκος της πορείας, παρακαλώ ενημερώστε με στα παρακάτω σχόλια εάν είστε ένοχοι για κάποιο από αυτά τα λάθη ή ίσως υπάρχουν ακόμα πιο αδιάβλητες αμαρτίες QA που έχω χάσει.