Φωτογραφία από τον Andre Hunter

5 τρόποι να γιορτάσουμε πώς να ζήσουμε - από μια απώλεια

Στοίβες ευεξίας: Διευθύνων σύμβουλος / προοπτική / συναισθήματα / ευτυχία

"Η ζωή και ο θάνατος είναι ένα νήμα, η ίδια γραμμή αντιμετωπίζεται από διαφορετικές πλευρές". Λάο Τζου

Έλαβα ένα τηλεφώνημα ότι ο αδελφός μου αρρώστησε και υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση για να σώσει τη ζωή του. Είχε έναν όγκο στον εγκέφαλο με το μέγεθος μιας μπάλας γκολφ στην αριστερή πλευρά του εγκεφάλου που προσπαθούσαν να αφαιρέσουν. Ήμουν χιλιάδες μίλια μακριά και δεν ήταν καθόλου βοήθεια, αλλά για ελπίδα και προσευχή.

Είναι απίθανο να είχα περισσότερα χρήματα αν περίμενα στο νοσοκομείο. Από μέρα σε μέρα αντλούμε από αυτό το αίσθημα της αδυναμίας. Αυτό το αίσθημα της ζωής περνώντας χωρίς να είναι σε θέση να κρατήσει ένα χέρι για να αλλάξει την κατεύθυνση του ή να επιβραδύνει.

Ήταν πολύ νωρίς για να τον χάσω, επαναλάμβανα τον εαυτό μου, καθώς προσπάθησα να ζήσω όσο καλύτερα μπορούσα, όπου ήμουν. Επέζησε τη χειρουργική επέμβαση εκείνη τη νύχτα. Διαχειρίστηκε ακόμη και άλλα δυο χρόνια καταπολέμηση του καρκίνου. Δέκα ημέρες πριν από τα 48α γενέθλιά του πέρασε από τον κόσμο. Άφησε πίσω τη σύζυγό του και τα δύο μικρά παιδιά, μαθαίνοντας ακόμα τις χαρές της ύπαρξης πατέρα.

"Ο θάνατος δεν είναι κάτι που καταφέρνεις. Είναι το σχίσιμο που εκθέτει τη ζωή σε ένα πριν και μετά το χάσμα και το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να προσπαθήσετε να υπάρξετε όσο καλύτερα μπορείτε στη συνέχεια. Lily Graham

Επέλεξα να γιορτάσω τη ζωή του, καθώς και θλίψη για την απώλειά μου. Ζει σε πολλές αναμνήσεις, μερικά αστεία, άλλα τρελά. Αλλά κυρίως, εστιάζω στο φως που έφερε στη ζωή των ανθρώπων που τον γνώριζαν. Έζησε μια ευτυχισμένη ζωή και πέρασε το μεγαλύτερο μέρος του χαμογελώντας ή κάνοντας κάποιον άλλο χαμόγελο. Το πέρασμα του άνοιξε τα μάτια μου σε μερικά από τα σημαντικά πράγματα στη ζωή. Έτσι, αντί να παρακολουθούμε τη ζωή περνάει σαν τρένο ταχύτητας, είμαι πρόθυμος να είμαι σε αυτό, παίρνοντας τη βόλτα της ζωής μου.

Έχω προσπαθήσει να προσαρμόσω τη φιλοσοφία του για να ζήσω σε πέντε ιδέες. Με βοήθησε να συνεχίσω να γιορτάζω τη ζωή του και να φέρλω μερικά από αυτά στη δική μου.

Ζήστε αργά

Δεν μπορώ να ελέγξω πού πηγαίνει το τρένο, ούτε η ταχύτητά του ή οι άνθρωποι που οδηγούν μαζί μου. Αλλά έχω τον έλεγχο του τι και πώς αισθάνομαι. Τα αισθήματά μου και τα συναισθήματα που δημιουργώ από τις πληροφορίες που λαμβάνω από τις αισθήσεις μου. Συνειδητοποίησα ότι έχω την επιλογή να επιβιβαστώ είτε στο γρήγορο είτε αργό τρένο. Η αργή στάση σε όλους τους σταθμούς και παίρνει τη γραφική διαδρομή.

"Χαμόγελο, αναπνεύστε και πηγαίνετε αργά." Thich Nhat Hanh

Παρατήρησα ότι υπάρχουν πολλά περισσότερα στη ζωή, από ό, τι θα ήθελα να χάσω, αν ήμουν πιο υπομονετικός. Τα πράγματα γίνονται ακόμα και δεν είμαι λιγότερο παραγωγικός ή σκόπιμος από πριν. Δεν θέλω να περάσω μία ώρα την ημέρα χωρίς να το βιώνω.

Οι άνθρωποι θα περάσουν μέσα και έξω από τη ζωή μου όλη την ώρα. Αν ζουν πολύ γρήγορα, θα χάσω τον θησαυρό της σύνδεσης με αυτούς. Θα χάσω τους θησαυρούς της ζωής.

Ονειροπόληση και δράση ημέρας

Μην ονειρεύεστε. Αυτή είναι μια διαμάχη με δύο λέξεις εκεί. Αλλά εδώ είναι η προειδοποίηση, μην ονειρεύεστε, εκτός αν παίρνετε κάποια μέρα-δράση για να προχωρήσουμε προς αυτήν. Είναι άσκοπη η παραγωγή τεχνικών χρωμάτων για το Χόλιγουντ, εκτός αν κάνετε κάτι γι 'αυτό. Μπορείτε να τοποθετήσετε την ιδέα σε κάποιον, να γράψετε ένα σενάριο ή ένα βιβλίο ή ακόμα και να δοκιμάσετε να το φτιάξετε μόνοι σας. Αλλά αν έχω ένα όνειρο, θα κάνω το καλύτερό μου για να το προωθήσω καθημερινά.

"Η ζωή είναι γεμάτη ομορφιά. Σημείωσέ το. Παρατηρήστε τη μαλάκα, το μικρό παιδί και τα χαμογελαστά πρόσωπα. Οσμήστε τη βροχή και νιώστε τον άνεμο. Ζήστε τη ζωή σας στο μέγιστο δυναμικό και μάθετε για τα όνειρά σας. " Ashley Smith

Δεν πρόκειται για επιτυχία ή αποτυχία του ονείρου που με ενθαρρύνει. Προωθεί το όνειρο στο φυσικό του συμπέρασμα χωρίς να λυπάται.

Μπορώ να ονειρευτώ μεγάλο και να λάβω μικρά βήματα για να το επιτύχω, και μπορώ να ονειρευτώ μικρά και να κάνω μεγάλα βήματα προς την κατεύθυνση αυτή. Αλλά αυτό που πρέπει να κάνω είναι ονειροπόληση και να το ακολουθήσω με μέρα δράσης.

Κάνε το σήμερα

Το τρένο μου μπορεί να παρουσιάσει καθυστέρηση, αυτό είναι εντάξει. Θα συνεχίσω να φτάνω στον προορισμό μου σε μια καλή αργή ταχύτητα. Θα βιώσω πολλά συναισθήματα και η ευτυχία θα είναι ένας από αυτούς που θέλω να αισθάνομαι συχνά κατά μήκος του ταξιδιού.

"Η ζωή είναι πολύ μικρή. Προσπαθήστε να απολαύσετε το "τώρα". Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι όταν γίνουν τέτοιες, τότε θα είναι ευτυχείς. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι υγιές να αναβάλλετε την ευτυχία σας. Το μήνυμά μου είναι: "Απολαύστε τη στιγμή." "Adina Porter

Αλλά μια ακύρωση του τρένου μου σημαίνει ότι είμαι κολλημένος στην πλευρά βλέποντας τη ζωή να περάσει ξανά. Και αυτό δεν είναι καλό για μένα ή για τους ανθρώπους γύρω μου. Έχω μάθει να μην επαναφέρω κάτι που πρέπει να κάνω τώρα σε άλλη εποχή. Και αυτό σημαίνει ότι δεν ακυρώνετε την ευκαιρία να ζήσετε την πιο ήπια και ελαφρύτερη πλευρά της ζωής, εξαιτίας του γεγονότος που κάποιοι μπορεί να θεωρούν ως πιο σοβαρούς στη ζωή. Δεν θα αναβάλω το χρόνο με την οικογένειά μου, για να αναλάβω έναν νέο πελάτη ή για να κάνω επιπλέον ώρες εργασίας. Με κάθε κόστος, θα το κάνω σήμερα.

Ο αδελφός μου έπαιζε μία μέρα μαζί με τα παιδιά του και μιλούσε μαζί τους από ένα νοσοκομειακό κρεβάτι το επόμενο. Αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο μπορώ να συνεχίσω να γιορτάζω τη ζωή του και να βλέπω τους διακομιστές ως υπενθύμιση σε μένα να ζήσω τη δική μου (τώρα όχι αργότερα).

Η εκπλήρωση δεν συσσωρεύεται

Πόσα πράγματα έχετε; Μέχρι να μετακομίσετε στο σπίτι, δεν έχετε ιδέα. Αλλά έρχεται μια μέρα όταν πρέπει να το κουτί και να μετακινηθείτε κάπου αλλού. Και τότε σας χτυπά. Από πού προέρχονταν όλα αυτά τα πράγματα;

Ανακάλυψα πόσα πράγματα κατοικούσα και ήταν συγκλονισμένα. Όχι μόνο το ποσό των πραγμάτων που είχα, αλλά από πού προέρχονταν όλα τα χρήματα για να το αγοράσουν. Τώρα βάζω κάθε στοιχείο στο σπίτι μου μέσα από τον κόφτη-κόπτη. Εάν δεν το έχω χρησιμοποιήσει τους τελευταίους 12 μήνες, γίνεται ανακυκλωμένο. Χωρίς εξαιρέσεις. Και το δεύτερο μέρος του κόφτη-κόπτης είναι όταν σκέφτομαι να αγοράσω κάτι. Ρωτώ αν το αγαθό ή η υπηρεσία που προτίθεμαι να αγοράσω είναι απαραίτητη. Ή να διερευνήσουμε αν μπορώ να κάνω ό, τι θέλω με οποιοδήποτε άλλο τρόπο, όπως μπορώ να δανειστώ, να μισθώσω ή να χρησιμοποιήσω υπάρχοντα πράγματα για να ολοκληρώσω τη δουλειά.

"Αν αγοράσω κάτι νέο - ένα κομμάτι ρούχα, μια γραβάτα, ένα πουκάμισο, ένα κοστούμι - κάτι παλιό πρέπει να πάει. Αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο αποφεύγω τα σκουπίδια και τα συρτάρια. Διατηρεί τα πράγματα σε ισορροπία και πραγματικά λειτουργεί. " Μάτ Λάουερ

Δεν θέλω να μεταφέρουν υπερβολικές αποσκευές στο ταξίδι μου. Έρχεται με ένα ακριβό κόστος σε όλους τους τομείς της ζωής, από τα χρήματα στο περιβάλλον. Έτσι, κάνω πράγματα που εκπληρώνουν και ικανοποιούν στη ζωή μου, όχι μόνο εδώ για τη βόλτα με δικά μου έξοδα.

ΦΙΛΟΙ και εχθροι

Αυτό είναι που διέφερα περισσότερο από τον αδερφό μου. Ήταν ένας χαρούμενος συμπαθής τύπος, και είχε πολλούς φίλους που έφερε μαζί του κάθε χρόνο. Υπήρχε μια χούφτα ανθρώπων που δεν του άρεσε.

Δεν έχω πολλούς φίλους και δεν μου αρέσουν πολύ περισσότεροι άνθρωποι που μου αρέσει. Με κρίνετε όπως θέλετε.

Αλλά αργότερα στη ζωή του έγινε πιο πικρή και απείλησε πολλούς περισσότερους ανθρώπους από ό, τι μπορώ να καταγράψω σε μερικές σελίδες Α4. Τους έβαλα κάτω στην ασθένειά του και τα φάρμακα που έπαιρνε. Η προσωπικότητά του άλλαξε όλη τη νύχτα.

«Η δυσαρέσκεια είναι σαν να πίνουμε δηλητήριο και να περιμένουμε το άλλο άτομο να πεθάνει». Άγιος Αυγουστίνος

Το μόνο που ξεχωρίζει τώρα είναι το πόσο δυστυχισμένος τον έκανε να νιώσει. Η πικρία και η δυσαρέσκεια προκάλεσαν πολύ περισσότερο πόνο που η χημειοθεραπεία θα μπορούσε ποτέ να έχει. Εξόργισε την καλοσύνη και την ευτυχία του, μέχρι τις τελευταίες μέρες της ζωής του, όπου δεν μοιάζει με το πρόσωπο που όλοι γνωρίζαμε. Υπήρχε ένας απατεώνας στο σώμα του, ο αδελφός μου είχε πάει πολύ καιρό.

Αυτή είναι μια απλή αλλά ισχυρή ιδέα. Δεν κρατώ κακίες. Δεν είμαι πικρός ή ανυπόμονος προς κανέναν. Έχω δει τον πόνο και την καταστροφή που μπορούν να κάνουν σε κάποιον και στους ανθρώπους γύρω τους. Εάν έχω κάποιο πρόβλημα ή κάποιο πρόβλημα με κάποιον που δεν μπορώ να επιδιορθώσω, θα τα αφαιρέσω από τη ζωή μου. Αλλά θα τους συγχωρήσω και εγώ για τα συναισθήματα και τα συναισθήματα που εμπλέκονται και στη συνέχεια θα συνεχίσουμε να επιθυμούμε και να προσευχόμαστε για τη συνεχιζόμενη ευημερία τους.