Κυνηγώντας Όνειρα

Τώρα που εργάζομαι με πλήρες ωράριο για περισσότερο από μια δεκαετία, νομίζω ότι είμαι ικανός να πω πως είναι σαν να έχεις ένα όνειρο, να τον κυνηγάς, να δουλεύεις γι 'αυτό και να το ζήσεις.

Βλέπετε, όταν τελείωσα το μεταπτυχιακό μου δίπλωμα, δεν ήθελα αυτό που είχαν οι περισσότεροι γύρω μου. Δεν ήθελα να δουλέψω σε ένα εργαστήριο, δεν ήθελα να γράψω για επιχορηγήσεις, δεν ήθελα να δουλέψω στα τζιν και τα μπλουζάκια κλπ. Ήθελα να ζήσω το όνειρο να δουλεύω στον εταιρικό κόσμο. Ήθελα να είμαι σε θέση να δουλεύω σε ένα περιβάλλον όπου μπορώ να φορέσω τα τακούνια, τα κλασσικά κοστούμια, τα πιεσμένα πουκάμισα, τη μεταξωτή μπλούζα, τις φούστες με μολύβια κλπ.

Έτσι, αντί να μένω σε ένα ερευνητικό εργαστήριο, όπου έγινα αποδεκτός, αγαπημένος και σεβαστός, έφυγα και άλλαξα το περιβάλλον μου για την αποτελεσματικότητα, την ανακατασκευή του χαρτιού και την εταιρικότητα (αυτό είναι μια φτιαγμένη λέξη, αλλά φέρτε μαζί μου, ξέρετε τι εγώ σημαίνω). Πέταξα το όνειρό μου. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δεν ήξερα τι ήταν το όνειρό μου ... όχι ότι είμαι πιο ξεκάθαρος σε ό, τι τα όνειρά μου είναι τώρα, αλλά εγώ εκτρέπω ...

Τέλος πάντων, κυνηγήσα το "όνειρο" μου. Έκανα μια θέση ως intern και έμαθα τα σχοινιά από το "καλύτερο". Σε αυτό το σημείο, η δική μου ταυτότητα λέει ότι είμαι ενήλικας, έμοιαζα με ενήλικα και σκέφτηκα ότι ενεργούσα και ως ενήλικας. Αγόρι, ήμουν λάθος.

Στη συνέχεια ανακάλυψα ότι ο πρώην επόπτης με τον οποίο εργάστηκα έχει πραγματικά άγχος και ο προϊστάμενος του επιβλέποντος έχει ζητήματα διαχείρισης θυμού. Τόσο ο πρώην επόπτης όσο και ο επιβλέπων του επιβλέποντος έχουν μηδενική συναισθηματική νοημοσύνη. Η ιδέα της διοίκησης είναι αυτός / αυτή που φωνάζει πιο δυνατά, θα κάνει τα πράγματα περισσότερο. Περιττό να πω ότι αισθάνθηκα σαν να είχα αφήσει την Eden και κατέβηκα στην κόλαση επειδή ήθελα να δοκιμάσω το απαγορευμένο φαγητό.

Εν πάση περιπτώσει, μέσω της τεμπέλης παραφροσύνης (κυριολεκτικά και μεταφορικά), κατάφερα να παραμείνω για περισσότερο από μια δεκαετία και στην πραγματικότητα ακμάζω αυτήν την καριέρα (χωρίς τον άγχος επιβλέποντα και τον επιβλέποντα επιβλέποντα επιβλέποντα - που στη συνέχεια αναφέρεται ως Dynamite Duo - όχι δυναμική). Το μεγαλύτερο μέρος αυτής της δεκαετίας ήταν κάτω από το Dynamite Duo, γιατί ;, άκουσα ότι ρωτήσατε. Δεν είμαι σίγουρος γιατί. Κάπως δεν ξέρω γιατί δεν έδωσα τον εαυτό μου τη δυνατότητα να αλλάξω σταδιοδρομία ή να δοκιμάσω κάτι άλλο. Συνέχισα να σκέφτομαι ότι το πρόβλημα βρίσκεται μέσα μου και όχι σε άλλους.

Μπορεί να είναι απόλυτη αποφασιστικότητα, άμμος, ανθεκτικότητα, από την οποία είμαι πολύ εντυπωσιασμένος. Ή πιο πιθανότατα, δεν πίστευα ότι υπήρχαν άλλοι τρόποι να κυνηγήσουν το όνειρο ή ότι υπάρχουν άλλα όνειρα ... Κάποια στιγμή, συνειδητοποίησα ότι ίσως το Dynamite Duo ίσως δεν ήταν φυσιολογικό και ότι οι ενήλικες δεν αντιμετωπίζουν άλλο ενήλικες με αυτόν τον τρόπο. Η συνειδητοποίηση αυξήθηκε και αυξήθηκε στην συνειδητοποίηση ότι αυτό που έκανε το Dynamite Duo ήταν πολύ λάθος.

Νομίζω ότι η συνειδητοποίηση ήρθε μαζί με την συνειδητοποίηση του τι είναι να είσαι ενήλικας - ένας πραγματικός ενήλικας. Τι είναι αυτό που είναι ένας πραγματικός ενήλικος σαν; Λοιπόν, για μένα, για μένα, είναι αυτό: Να είμαι υπεύθυνος με αυτό που κάνω, πώς κάνω και γιατί κάνω ορισμένα πράγματα. Δηλαδή, δεν κατηγορώ κανέναν για τίποτα που είναι ή δεν βρίσκεται στο πιάτο μου. Είμαι υπεύθυνος με αυτό που έχω και τι δεν έχω. Και αν δεν είμαι ευχαριστημένος με κάτι, είτε αλλάζω τη σχέση μου με αυτό (που μου παίρνει πολύ χρόνο και ενέργεια από ό, τι πρέπει, αλλά hey, μου αρέσει το εγώ μου) ή απλώς το αντέχω.

Δεν είμαι πραγματικά σίγουρος ποιο είναι το όλο θέμα αυτού του άρθρου. Υποθέτω, ακριβώς, είχα ένα όνειρο, το κυνηγούσα, μπόρεσα να εκφοβιστώ, ενώ την κυνηγούσα, και τώρα το πήρα - μέσα από ένα πεπλατυσμένο πεισματικό αίμα, ιδρώτα και δάκρυα.

Είμαι χαρούμενος που γνωρίζω αυτό το όνειρο; Υποθέτω ότι πρέπει. Είμαι ευγνώμων που το έκανα και έχω την ευλογία να μπορώ να βγάλω από αυτήν καλά, αλλά το λυπηρό είναι ότι συνειδητοποίησα ότι ίσως κυνηγά το λάθος όνειρο.

Αλλά αφού είπε όλα αυτά, τουλάχιστον ξέρω τώρα πώς να κυνηγήσετε ένα όνειρο! Πως? Με αυτόν τον τρόπο:

1. να είναι πολύ πεισματάρης γι 'αυτό?
  2. αν δεν λειτουργήσει η πρώτη προσπάθεια, δοκιμάστε ξανά διαφορετικό τρόπο (αυτό μπορεί να είναι διαφορετική διαδρομή, διαφορετική εταιρεία, διαφορετικοί μέντορες κ.λπ.).
  3. Μην δώσετε στον εαυτό σας καμία άλλη επιλογή (δηλαδή δεν υπάρχει διάσωση).
  4. Θυμηθείτε αυτό: "Οι μέρες είναι μακρά, αλλά τα χρόνια πέταξαν περάσει" .. ή κάτι τέτοιο .. πηγαίνετε αναζήτηση για το πραγματικό απόσπασμα τον εαυτό σας ..?
  5. να είναι πολύ απολύτως PATIEN T.

Γιατί; γιατί έκανα τα πρώτα τρία από το καθαρό άτακτο από την πλευρά μου, αλλά τα # 4 και # 5 θα μου είχαν δώσει μια ευκολότερη βόλτα.

Κύριε, Πάρη, παρακαλώ παραχωρήστε μου την πρόσβαση στο # 5 για τα επόμενα όνειρά μου! Ω, και μπορεί να με ενημερώσετε νωρίτερα αν αυτό το επόμενο όνειρο είναι ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ή είναι απλώς ένα όνειρο; Ευχαριστώ!

Ειρήνη έξω και αγαπάτε όλα.