5 βήματα για την κατασκευή ενός νέου κανονικού.

Η ζωή αλλάζει και πρέπει να οικοδομήσουμε ένα νέο φυσιολογικό για τον εαυτό μας.

Φωτογραφία από την Shelbey Miller στο Unsplash

Ως κάποιος που εργάστηκε στο διαδίκτυο εδώ και τρία χρόνια ταξιδεύοντας στον κόσμο και που πέρυσι πέρασε έξι μήνες ως φροντιστής για κάποιον που ήταν άρρωστος, έχω πολλή πρακτική στην οικοδόμηση μιας νέας φυσιολογικής, μιας νέας ζωής. Βασικά έχω ήδη περάσει έξι μήνες σε καραντίνα όταν ασχολούμαι με ένα άτομο με ανοσοκαταστολή.

Θα ήθελα να μοιραστώ αυτές τις συμβουλές τώρα, καθώς όλοι προσαρμόζουμε τον τρόπο ζωής μας.

1. Να είστε προσεκτικοί για τη ρουτίνα σας

Ένας φίλος μου τηλεφώνησε σε πανικό. Δεν είχε χάσει τη δουλειά της, και είχε ακόμα την οικογένειά της, το σύζυγό της, το σπίτι της, τα κατοικίδια ζώα της. Φοβόταν αυτό που είδε στις ειδήσεις, όπως είμαι βέβαιος ότι όλοι είμαστε.

Μετά από κάποια ομιλία, ήξερα ότι είχε σταματήσει την κανονική ρουτίνα της. Το πρόγραμμα ύπνου της ήταν εκτός λειτουργίας. Δεν ανακοίνωνε τα συναισθήματά της στον σύζυγό της ή ασκούσε όπως κανονικά.

Μια ρουτίνα κόβει το μυαλό σας να σκεφτεί ότι όλα είναι τα ίδια. Ακόμα κι αν είστε άγχος, σηκωθείτε, ντους, και ενεργείτε σαν να πηγαίνετε να δουλέψετε. Κάντε αυτό που συνήθως αγοράζετε στο deli στη δική σας κουζίνα. Περπατήστε γύρω από το μπλοκ.

Προσομοιώστε την πρωινή σας ρουτίνα. "Άφιξη" στο χώρο εργασίας στο γραφείο σας.

Μήπως ακούγεται τρελός; Σίγουρος. Αλλά αυτό λειτουργεί, το πιστεύετε ή όχι. Είναι χαλαρωτικό.

Αυτό που δεν είναι καταπραϋντικό βρίσκεται στο κρεβάτι, βλέποντας τις ειδήσεις στο τηλέφωνό σας, στη συνέχεια να σηκωθείτε, στην πυτζάμα σας, και προσπαθώντας να εργαστείτε με ένα κεφάλι βρώμικο μαλλιά.

Δημιουργήστε μια νέα ρουτίνα ... εβδομαδιαίες παραδόσεις παντοπωλείων, πρωινές βόλτες ή βόλτες, μια ώρα για δουλειά, μπάνιο και καθαρισμό ... και να τη διατηρήσετε θρησκευτικά. Αυτό είναι όταν χρειάζεστε δομή. Με πολλούς από εμάς που εργαζόμαστε τώρα από το σπίτι, πρέπει να επιβάλουμε αυτή τη δομή στον εαυτό μας.

Να είστε προσεκτικοί γι 'αυτό. Ελάτε να εργάζεστε εγκαίρως. Προσποιείτε ότι άλλοι θα σας δουν. Περιορίστε την κατανάλωση αλκοόλ κατά τη διάρκεια της ημέρας όπως και εσείς. Κανείς δεν είναι υπεύθυνος για το φυσιολογικό σου τώρα, εκτός από εσένα. Τι είδους φυσιολογικό θέλεις;

2. Κοινωνικοποίηση! …Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα.

Φυσικά, πρέπει να αποστασιοποιηθούμε από τους άλλους, αλλά είμαστε αρκετά τυχεροί ώστε να έχουμε τεχνολογία για να μας βοηθήσουμε.

Ο προγραμματισμός του χρόνου το βράδυ για κοινωνικοποίηση θα κάνει δύο πράγματα - Θα βοηθήσει τη ρουτίνα σας, αφού θα χρειαστεί να πάρετε την εργασία σας νωρίς ώστε να μπορέσετε να κοινωνικοποιήσετε και δύο, τα προφανή πρόσθετα οφέλη της κοινωνικοποίησης.

Ανταμοιβάστε τον εαυτό σας με online μαθήματα προπόνηση, δείχνει, ή κάτι διασκεδαστικό. Και σταματήστε να εργάζεστε ενώ το κάνετε.

Η κοινωνικοποίηση δίνει δομή. Εάν δεν κάνετε μια προσπάθεια να το κάνετε αυτό, μπορεί να πέσετε σε ημι-εργασίας, ημι-goofing μακριά αργά τη νύχτα.

Και μιλώντας με άλλους θα είναι καλό για τη διάθεσή σας, για τα επίπεδα στρες σας, όπως ακριβώς και πριν.

3. Θετικές επιβεβαιώσεις και υπενθυμίσεις

Από τότε που άρχισα να ασχολούμαι ενεργά με τα συμπτώματα PTSD μου, οι υπενθυμίσεις στο τηλέφωνό μου ήταν τεράστιες για μένα. Τους αλλάζω κάθε τρεις μήνες και είναι επιβεβαιώσεις κάποιου είδους.

Πριν από χρόνια, οι επιβεβαιώσεις ήταν πιο πενιχρές. "Πείτε κάτι ωραίο για τον εαυτό σας". Αυτό ήταν δύσκολο. Δεν θα μπορούσα να πω ούτε εγώ ότι αγάπησα τον εαυτό μου, οπότε εγκαταστάθηκα στο "κάτι ωραίο".

Τώρα, οι επιβεβαιώσεις μου είναι ισχυρότερες. "Δίνεις, λαμβάνεις, αξίζεις αγάπη". "Παίξτε καθημερινά." "Είστε αρκετά ισχυροί για να βοηθήσετε τους άλλους."

Οι επιβεβαιώσεις μου και οι πεποιθήσεις μου για τον εαυτό μου έχουν αλλάξει. Χρειάστηκε χρόνος. Χρειάστηκαν χρόνια! Αλλά βρείτε επιβεβαιώσεις που μπορείτε να πείτε στον εαυτό σας τώρα, ότι μπορείτε να κάνετε, ότι μπορείτε να πιστέψετε, ότι μπορείτε να πείτε χωρίς να κλάψετε ή να αισθανθείτε σαν να ψεύπετε. Ίσως χρειαστεί να αρχίσετε να είστε πενιχρός. Αλλά το κάνετε τώρα, και σε έξι μήνες, ο μελλοντικός σας εαυτός σας θα σας ανταμείψει.

Ο μελλοντικός σας εαυτός είναι εκεί έξω. Να είστε συμπαθητικοί με αυτό το άτομο! Μπορεί να είναι εύκολο να σκεφτείς ότι "θα σταματήσω την ψυχική μου υγεία μέχρι να τελειώσει αυτό", αλλά στη συνέχεια βασίζεστε σε αυτό που συμβαίνει στον κόσμο για να είστε ευτυχισμένοι.

Πριν και τώρα πρέπει να βρείτε τρόπους για να είστε ευχαριστημένοι με τα προβλήματα που έχετε. Αυτό δεν έχει αλλάξει. Πρέπει να φροντίσουμε την ψυχική μας υγεία ακόμα κι αν ... ειδικά αν ... οι χρόνοι είναι δύσκολες. Οι άνθρωποι που αρρωσταίνουν θα χρειαστούν υγιείς, διανοητικά σταθερούς ανθρώπους για να τους φροντίσουν. Τώρα είναι η στιγμή να επιταχύνετε τις θετικές σας δηλώσεις, να μην πέσετε, για την υγεία σας και το καλό των ανθρώπων γύρω σας.

Δεν μπορούμε να περιμένουμε τα πράγματα να πάνε «πίσω στο φυσιολογικό». Πρόκειται για την οικοδόμηση ενός νέου φυσιολογικού και το νέο κανονικό χρειάζεται χώρο για ευτυχία, χαρά και ψυχική σταθερότητα.

4. Σταματήστε τις παγίδες σκέψης, αναλάβετε δράση Αντ 'αυτού

Καταστροφική σκέψη (το απόλυτο χειρότερο θα συμβεί, και δεν μπορώ να το ελέγξω ή να το χειριστώ!) Και "πρέπει" να σκέφτονται (οι φίλοι / συγγενείς μου πρέπει να το κάνουν αυτό και δεν είναι!) Σκέφτονται παγίδες που προκαλούν απογοήτευση και σας κρατούν πίσω από την εύρεση του νέου σας κανονικού.

Η λήψη αποφάσεων με βάση αυτές τις παγίδες θα οδηγεί πάντοτε σε μια απόφαση που βασίζεται στο φόβο και την απογοήτευση. Αυτές δεν είναι οι καλύτερες αποφάσεις του καθενός.

Αντ 'αυτού, εστιάστε σε αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα, τι μπορείτε να ελέγξετε και τι είναι ευεργετικό για τον εαυτό σας και τους άλλους και αναλάβετε δράση. Αγοράστε ένα φλιτζάνι καφέ για τον μπάτσο που εργάζεται υπερωριακά (από ασφαλή απόσταση, φυσικά, όπως προπληρωμή για αυτό στο μητρώο). Καθαρίστε την κουζίνα χωρίς κάποιον να σας χλευάζει ή να σας ζητάει.

Κάνετε τα πράγματα και αναλάβετε δράσεις που, στο τέλος της ημέρας, μπορείτε να αισθανθείτε υπερήφανοι για τον εαυτό σας. Σημειώστε τα. Μέτρα τους! Ακούγεται ανόητο, αλλά κοιτάζοντας τις θετικές ενέργειες που έχετε κάνει όλη την ημέρα μπορεί να ενισχύσει την αυτοεκτίμησή σας και τη διάθεσή σας.

5. Αφήστε το Go γρήγορα

Μη φανταστείτε τι θα ήταν η ζωή σας αν δεν συνέβαινε το X ή ποια θα ήταν η ζωή σου αν είχε συμβεί το Y αντί του Z. Φανταστείτε για το μέλλον και πώς τα πράγματα θα είναι καλύτερα - Αλλά δεχτείτε γρήγορα ότι τα πράγματα είναι δεν πρόκειται ποτέ να είναι ακριβώς το ίδιο.

Αυτό είναι ένα τρομακτικό χάπι για να καταπιεί. Η προηγούμενη ζωή σου έχει φύγει. Η παρούσα ζωή είναι αυτό που έχετε. Το μέλλον είναι άγνωστο.

Προσπαθώντας να αναγκάσει το μέλλον να μοιάζει με το παρελθόν είναι ανέφικτο.

Το νέο κανονικό που δημιουργήσατε; Ίσως χρειαστεί να αφήσετε και αυτό, και να αρχίσετε. Αυτό μπορεί να συμβεί αύριο. Μείνετε ευέλικτοι. Η ρουτίνα σας είναι σημαντική για την ψυχική σας υγεία, για την αίσθηση της ασφάλειας. Αλλά αν δεν σας βοηθά πλέον, επειδή έχετε αλλάξει πάρα πολλά γύρω σας, οικοδομήστε ένα νέο φυσιολογικό.

Ξεκινήστε ξανά.

Αυτό θα είναι φυσιολογικό για τουλάχιστον ένα μήνα, και πιθανότατα περισσότερο. Ακόμη και όταν αρχίσουμε να εγκαταλείπουμε τα σπίτια μας, η ζωή μας θα είναι διαφορετική σε έναν άλλο τρόπο. Θα υπάρξει ένα νέο φυσιολογικό κατά τη διάρκεια της καραντίνας, και ακόμη ένα νέο φυσιολογικό όταν αυτό περνάει.

Ας οικοδομήσουμε καλά, παραγωγικά νέα κανονικά.

τα βιβλία μου εδώ <3