5 ιδιότητες κάθε μικρή εκκίνηση χρειάζεται στο προσωπικό τους και πώς να τους καλλιεργήσει σε κάθε προφθάσει.

Σε μια εκκίνηση, αυξάνουμε την παραγωγικότητα πατώντας και σκέπτοντας τι κάνουμε και πώς. Τίποτα δεν βοηθά περισσότερο από το να ζητάς τις σωστές ερωτήσεις. Βοηθώντας τους ανθρώπους είτε να βρουν γρήγορα τη θέση τους και να προσθέσουν αξία στην επιχείρησή σας, είτε να καταλάβουν γιατί κάνουν κακή εφαρμογή, είναι ένα win-win αποτέλεσμα για όλους. Η ικανότητά μας να κάνουμε αυτό καλά μπορεί να κάνει ή να σπάσει μια επιχείρηση.

Τα τελευταία τρία χρόνια κάνω μια βρετανική εκκίνηση στην παραγωγική και ευημερούσα αρένα που ονομάζεται Make Time Count (MTC). Το MTC υποστηρίζει τους ονειροπόλους, τους δράστες και τους αντάρτες από ένα ευρύ φάσμα υποβάθρου για να επιτύχουν αποτελέσματα και να είναι καλά. Προσφέρουμε υπηρεσίες - συμβουλευτικές υπηρεσίες, κατάρτιση και καθοδήγηση - και εργαλεία - βιβλία, ημερολόγια και βοηθήματα προσωπικής οργάνωσης - σε άτομα, ΜΜΕ και μεγαλύτερους οργανισμούς που εστιάζουν στη βελτίωση των επιδόσεων, της ομαδικής εργασίας, της εμπλοκής και της ικανοποίησης. Η δουλειά μας βασίζεται σε τρία πρωτότυπα μοντέλα που αναπτύξαμε στους τομείς της προσωπικής παραγωγικότητας, της ευημερίας και της υγείας, όπου έχω ενσωματώσει τη νευροεπιστήμη, την ανθρώπινη συμπεριφορά, την εκπαίδευση και την προγυμναστική θεραπεία για να υποστηρίξω την ανθρώπινη ενδυνάμωση.

Η έναρξη μιας εκκίνησης ήταν πολύ σαν την προσπάθεια να οδηγήσετε ένα τρένο και να καθορίσετε ακόμα τα κομμάτια. Υπάρχει πάντα κάτι περισσότερο από ό, τι υπάρχει χρόνος ή χρήματα για να το κάνετε με. Επίσης, δεν είναι πάντα εύκολο να υπολογίσετε πώς να κάνετε κάτι, εκτός από δοκιμές και λάθη. Δεν είμαι, επίσης, οπαδός της απόκτησης χρέους κατά τη διάρκεια μιας εκκίνησης, εκτός αν κάποιος το χρειάζεται πραγματικά για σοβαρές υποδομές. Τίποτα, όπως η πίεση του χρέους για την αύξηση των επιπέδων πίεσης ενός ατόμου και την παροχή πρόσθετης πίεσης. Ενώ έχω δει και δούλεψα με ανθρώπους που ευδοκιμούν σε τέτοιες συνθήκες, προτιμώ μια πιο υγιή και ισορροπημένη προσέγγιση για την οικοδόμηση μιας επιχείρησης που αποφεύγει την εξάντληση στη διαδικασία.

Για το λόγο αυτό, έχω ξεκινήσει την επιχείρησή μου από την αρχή και επιλέγω να συνεργαστώ με freelancers, μερικής απασχόλησης ή άτομα που απολαμβάνουν επαγγελματική σταδιοδρομία. Παίρνω πόσα μπορώ και ευτυχώς μεγαλώνω την προσπάθειά μου σύμφωνα με το όραμα του για αυτό. Τούτου λεχθέντος, είμαι υπερήφανος που παραδέχομαι ότι μερικοί από τους λαούς που υποστηρίζουν MTC ήταν μαζί μας για 3 + χρόνια και ένα ζευγάρι ακόμα περισσότερο.

Οι άνθρωποι που συνεργάζονται με το MTC προέρχονται από τρεις πηγές (1) οργανική αυτοελέγχου - έρχονται σε επαφή και λένε ότι θέλω! (2) διαφημίσαμε για βοήθεια και επιλέξαμε κάποιον που χρησιμοποιεί μια πιο παραδοσιακή προσέγγιση προσλήψεων και / ή (3) χτυπήσαμε τους φίλους μας για άτομα που είτε "χρειάζονται δουλειά" και μπορούν να μας βοηθήσουν με το συγκεκριμένο σύνολο δεξιοτήτων τους. Αυτός ο τρόπος προσέλκυσης ταλέντων έδωσε μια μικτή τσάντα αποτελεσμάτων που με βοήθησε να αποδώσω ένα χρήσιμο σύνολο κριτηρίων για να βοηθήσω τις μελλοντικές προσλήψεις.

Τα 5 διπλά χαρακτηριστικά κάθε επιχειρηματία που χρειάζεται να ξεκινήσει.

1. Ενθουσιασμός και νοοτροπία του Achiever
  2. Ισχυρή εργασιακή ηθική και δημιουργικότητα
  3. Καλή προσωπική οργάνωση και Δυνατότητα παροχής και παραλαβής σχολίων
  4. Περιέργεια και επιθυμία μάθησης
  5. Αξιοπιστία και ηθική πυξίδα.

Ενθουσιασμός και νοοτροπία του Achiever

Ποτέ δεν θα ξεχάσω τους ενθουσιώδεις δύο αντίχειρες που ο 21χρονος ασκούμενος μας έφερε στην ομάδα. Φανταστείτε κάθε μικρή εξέλιξη που χαιρετίστηκε με ενθουσιασμό και ειλικρινή ενθουσιασμό. Αυτό είναι που κάθε CEO πρέπει να παραμείνει κίνητρο, αλλά η CHEER-LEADING από μόνη της είναι μάταιη, εκτός αν συνδυάζεται με μια νοοτροπία achiever. Με αυτό εννοώ κάποιον που σκέφτεται αμέσως πώς να μετατρέψει μια δεδομένη ευκαιρία σε ένα απτό αποτέλεσμα.

Ισχυρή εργασιακή ηθική και δημιουργικότητα

Το παραπάνω σύνολο μας δίνει μια ευτυχισμένη καρδιά και ένα ξεκίνημα στο μυαλό σε κάποιο βαθμό, αλλά χρειαζόμαστε περισσότερα. Όταν έχουμε μια ηθική με ισχυρή δουλειά, έχουμε προσωπικό που παρέχει αποτελέσματα, εκπληρώνει τις προθεσμίες, τηρεί τις υποσχέσεις, αυξάνει τα πρότυπα και βοηθά τα πράγματα να κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση. Για ένα ξεκίνημα με δημιουργικότητα είναι το κλειδί γιατί όταν ο χρόνος και οι πόροι είναι ελλιπείς, πρέπει συχνά να σκεφτούμε τη δημιουργικότητα για το πώς να κάνουμε κάτι να συμβεί, να πάρουμε το ραντάρ κάποιου ή να καταλάβουμε την προσοχή ενός υποψήφιου πελάτη.

Καλή προσωπική οργάνωση και Δυνατότητα παροχής και παραλαβής σχολίων

Τίποτα δεν μπορεί να υποστηριχθεί χωρίς να είναι κάθε άτομο καλά οργανωμένο ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο παραγωγικό. Ο χρόνος είναι χρήμα και οι καθυστερήσεις είναι δαπανηρές αν η εκκίνηση σας χρηματοδοτείται από άλλους ή τον εαυτό σας. Έχοντας αποτελεσματικά συστήματα για να κρατάτε πάνω στην εργασία και να είστε σε θέση να προχωρήσετε γρήγορα είναι το κλειδί για την υψηλή ηθική και την παράδοση των αποτελεσμάτων. Εν προκειμένω, είναι η ικανότητα να δίδεται και να λαμβάνεται ανατροφοδότηση. Οι εκκινήσεις είναι εξαιρετικά αγχωτικές. Οι ιδρυτές και εφευρέτες επενδύουν μεγάλο μέρος της ζωής τους και οι ίδιοι στα έργα τους και υπάρχει μια συνεχής ευκαιρία για μάθηση και ανάπτυξη. Ενώ κατέχω 1 διδακτορικό, τα τελευταία πέντε χρόνια έχω επιτύχει εύκολα 7 επιπλέον πλοίαρχοι και το ίδιο θα ισχύει για όλους όσους εμπλέκονται σε μια εκκίνηση. Αυτό σημαίνει ότι το να είσαι σε θέση να παίρνεις ανατροφοδότηση επί του σκάφους και να αντιμετωπίζεις τις συγκρούσεις και τις συγκρούσεις είναι το κλειδί. Τίποτα δεν κλέβει μακριά τον χρόνο και την ενέργεια όπως οι άνθρωποι που σιωπούν επειδή τα συναισθήματά τους τραυματίστηκαν, θορυβώδη ή χειρότερα εξακολουθούν να υιοθετούν μια παθητική-επιθετική στάση. Κατά τη γνώμη μου, οποιαδήποτε από αυτές τις συμπεριφορές είναι μεγάλοι λόγοι για να χωρίσουν την εταιρεία το συντομότερο δυνατό. Τώρα ασκώ το κίτρινο-κόκκινο σύστημα καρτών - μία προειδοποίηση ανά τεύχος και αν δεν υπάρχει βελτίωση σε κόκκινη κάρτα. Θα έλεγα ότι αναζητώ ενεργά ανατροφοδότηση από τους ανθρώπους γύρω μου για το πώς μπορώ να βελτιώσω και να τους βοηθήσω να κάνουν καλύτερα.

Η περιέργεια και η σκέψη των Συστημάτων

Οι νεοσύστατες εταιρείες χρειάζονται άτομα που ενδιαφέρονται να μάθουν πώς λειτουργούν τα πράγματα. Αν δεν έχετε ανθρώπους σαν αυτό στην ομάδα σας - πάρετε μερικούς! Μια καλή εκκίνηση απαιτεί εμπειρογνώμονες, ανιχνευτές γεγονότων και ακρωτηριαστές γεγονότων, άτομα που δίνουν προσοχή στις μικρές λεπτομέρειες και εκείνοι των οποίων τα μυαλά είναι συνεχώς ανοιχτά στη μάθηση. Αλλά χωρίς να είναι σε θέση να ενταχθούν στις τελείες, και να συνδέσει τα πράγματα επάνω, η μάθηση είναι απλώς περισσότερες πληροφορίες. Αυτό που χρειάζεται είναι οι άνθρωποι που είναι στοχαστές φυσικών συστημάτων. Με αυτό εννοώ τους ανθρώπους που μπορούν να βγούν πίσω και να δουν πώς τα πράγματα συσσωρεύονται. Αυτό συχνά συμβαίνει όταν υπάρχουν συναρπαστικές ευκαιρίες που μπορούν να επικεντρωθούν σε απτά αποτελέσματα.

Αξιοπιστία και ηθική πυξίδα.

Εάν τα παραπάνω χαρακτηριστικά προχωρήσουν πολύ προς την οικοδόμηση σεβασμού για κάποιον άλλο και για τον εαυτό σας, χωρίς εμπιστοσύνη, το συνολικό ποσό παραμένει μηδενικό. Η ευπάθεια μιας νέας εκκίνησης σημαίνει ότι πολλοί άνθρωποι συχνά είναι υπερβολικά παρανοϊκοί για την κλοπή των ιδεών τους! Η φιλοσοφία μου είναι ότι η επιχείρηση είναι σαν τον ωκεανό - υπάρχει χώρος και μια θέση για όσους αναπτύσσουν ένα χρήσιμο προϊόν ή υπηρεσία που προσθέτει ξεκάθαρη αξία στους πελάτες τους. Αλλά το σημερινό τοπίο επιχειρηματικότητας και κάθε εκκίνηση μπορεί πραγματικά να επωφεληθεί από μια ισχυρή ηθική πυξίδα. Όταν πρόκειται για ανθρώπους που εργάζονται μαζί σας αυτό σημαίνει ότι έχετε την κατάλληλη διάκριση και ευαισθησία για να μην αφήσετε τους ανθρώπους σε τάφρους, καίγοντας γέφυρες και καταστρέφοντας τις σχέσεις μέσω παρεξηγήσεων και συγκρούσεων.

Επομένως, αν μιλώ με ένα 21χρονο ή 65χρονο άτομο κατά την εκκίνηση μου - εδώ είναι πέντε ερωτήσεις που ρωτάω στα προγνωστικά μου.

1. Τι σας ενθουσιάζει σήμερα σχετικά με το MTC, και με αυτό κατά νου, πού και πώς μπορείτε να προσθέσετε αξία σε εμάς;
  2. Περπατήστε με τη σκέψη σας με περισσότερες λεπτομέρειες, ώστε να δούμε πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει στην πράξη.
  3. Ας εξετάσουμε κάτι που κάνατε πρόσφατα ως πραγματικό παράδειγμα και βουτήξατε στη διαδικασία για την επίτευξή του. Τι μπορούμε να μάθουμε από αυτό μαζί;
  4. Υπάρχει κάτι που είστε περίεργοι που θα σας άρεσε να κοιτάξετε μέσα με δυνατότητες για την ανάπτυξη και την ενίσχυση της τελευταίας σας προσπάθειας;
  5. Τι είναι πραγματικά σημαντικό για εσάς όσον αφορά τη ζωή και την ικανοποίηση από την εργασία σας και πώς μπορούμε να το κάνουμε αυτό με τον τρόπο που εργαζόμαστε μαζί;

Εάν είστε ακόμα πιο σολωπρενέρ - καθορίζοντας τα ίχνη σας και τα τρένα οδήγησης, η παραπάνω λίστα θα είναι ακόμα χρήσιμη για να προτρέψετε ειλικρινή προβληματισμό σχετικά με το τι είστε καλοί και όπου μπορεί να θέλετε να διαμορφώσετε! Θα ήθελα επίσης να σας συμβουλεύσω να πάρετε κάποια βοήθεια και να εξετάσετε τη χρήση αυτών των 5 διπλών χαρακτηριστικών για να επιλέξετε τους συνεργάτες σας.

Το μόνο πράγμα που χρειάζεται κάθε επιχειρηματίας και ηγέτης είναι η στιγμή να σκεφτείς. Ζητώντας μάλλον απλά ερωτήματα του εαυτού μας και αυτών με τις οποίες εργαζόμαστε συμβάλλει στην ουσία. Βοηθά επίσης όλους να αισθάνονται πιο ξεκάθαροι, πιο επικεντρωμένοι σε αυτό που έχει σημασία και ασφαλή στα σημεία που βρίσκονται.