5 Pro συμβουλές για το πώς να εργαστεί αποτελεσματικά - από το σπίτι.

Για τις εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπων που έχουν εγκαταλείψει τα γραφεία τους για να εργαστούν από το σπίτι και να βοηθήσουν να ισοπεδώσουν την καμπύλη, kudos!

Πρόσφατα, πολλοί άνθρωποι γύρω μου εξέφρασαν την αποστροφή τους στην εργασία από το σπίτι. Κάποιοι αισθάνονται σαν να κάνουν λιγότερη δουλειά και άλλοι απλώς αισθάνονται σαν να είναι αποθαρρυντικό και μοναχικό να καθίσουν στο σπίτι και να δουλέψουν. Έτσι, έχω συγκεντρώσει μερικές προ-συμβουλές από ανθρώπους στο δίκτυό μου με μακρά απομακρυσμένη εμπειρία για το πώς να δημιουργήσετε ένα αποτελεσματικό και ευεργετικό εργασιακό περιβάλλον για τον εαυτό τους για να συνεχίσουν τις επιχειρήσεις σε έναν κόσμο που σας χρειάζεται να μείνετε στο σπίτι.

Η εργασία εξ αποστάσεως μπορεί να είναι προκλητική, αλλά υπάρχουν πολλές ιδέες για τον τρόπο βελτίωσης της απόδοσής σας στο σπίτι. Φωτογραφία: Daria Shevtsova / Pexels

Εδώ είναι ένα κορυφαίο 5:

Φόρεμα για την επιτυχία

Η δουλειά από το σπίτι δημιουργεί την απόλυτη ευκαιρία για την πλευρά της ψυχρότητας στο σπίτι σας να παρεμβαίνει στη ροή εργασίας σας. Κάποιοι μπορεί να πάνε για την ιδέα "Θα ντύνομαι μόνο όταν πρέπει να καλέσω κάποιον με βίντεο", άλλοι μπορεί να επιμείνουν στην χαλαρή εμφάνιση που δεν έχει ντους, ακόμη και μέσα από συναντήσεις. Αντ 'αυτού, θα πρέπει πιθανότατα να αρχίσετε να σκέφτεστε το σιδερωμένο μπλουζάκι σας, ακόμη και αν είναι μόνο για τις ώρες εργασίας της ημέρας. Η Vanessa Friedman, διευθυντής μόδας στις New York Times, ανέφερε σε πρόσφατο άρθρο:

"Φόρεμα σαν κι εσύ πρόκειται να δουλέψεις. Προσωπικά, χρειάζομαι όλα τα είδη ίσως-ανόητων σημάτων στον εγκέφαλό μου ότι είναι τώρα σε λειτουργία εργασίας αντί για λειτουργία στο σπίτι. "

Και σύμφωνα με μερικές μελέτες, η επιστήμη αποδεικνύει ότι είναι σωστή! Το ντύσιμο με τρόπο που σας κάνει να αισθάνεστε επαγγελματίας σας ωθεί να κάνετε λιγότερα λάθη και να είστε πιο αποτελεσματικοί. Εύλογα, μπορείτε επίσης να βοηθήσετε τους άλλους όταν ντύνομαι για τα βίντεο διασκέψεις στα οποία συμμετέχετε, δημιουργώντας μια επαγγελματική ατμόσφαιρα γι 'αυτούς. Είναι μια καλή εμφάνιση win-win-win.

Δημιουργήστε το χώρο εργασίας σας στο σπίτι

Η δική μου προσωρινή εργασία στο σπίτι. Δύο οθόνες, ένα μικρόφωνο και ένα σύνολο ακουστικών που έχουν τοποθετηθεί στο τραπέζι της κουζίνας και έχουν μεταφερθεί στο σαλόνι. Φωτογραφία: Samuel Norrby

Είναι πιο εύκολο να διαχωρίσετε τι είναι η δουλειά και τι δεν είναι όταν έχετε ένα γραφείο για να πάτε και ένα σπίτι ή διαμέρισμα για να ζήσετε μέσα (αν και γνωρίζω ότι πολλοί από εσάς ξοδεύετε επιπλέον ώρες στο σπίτι κάνοντας τα καθήκοντα που σχετίζονται με την εργασία τακτικά). Ωστόσο, όταν αυτά τα δύο μέρη της ζωής συνδυάζονται από την άποψη της φυσικής θέσης, κάθε δευτερόλεπτο είστε ξύπνιοι μπορεί να σας κάνει να νιώθετε σαν να βρίσκεστε στα ακραία σημεία ενός φάσματος που πάντα εργάζεστε ή δεν παίρνετε ποτέ αρκετά. Ενώ το ντύσιμο για την επιτυχία μπορεί να σας κάνει να αισθάνεστε συντονισμένοι με την εργασία, κάνοντας ένα μέρος του σπιτιού σας, ακόμα και προσωρινά σε ένα χώρο εργασίας, μπορεί να σας βοηθήσει να αισθανθείτε περισσότερο σε αρμονία με αυτό που υποτίθεται ότι θέλετε να κάνετε. Η ιδέα είναι να χρησιμοποιήσετε τα πράγματα όπως ο φωτισμός, τα έπιπλα και ό, τι έχετε στη διάθεσή σας και να τα επαναδιοργανώσετε με τον καλύτερο τρόπο για να δημιουργήσετε μια αφοσιωμένη ζώνη εργασίας στο σπίτι. Ένας κίνδυνος να μην ξεχωρίσετε σαφώς το χρόνο και το χώρο μεταξύ της εργασίας και της ζωής είναι να κάνετε κάθε ώρα να ξυπνάτε μια ώρα εργασίας. Αυτό, με τη σειρά του, μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρά προβλήματα υγείας. Τελικά πρόκειται για την κλασική ιδέα να δημιουργηθεί μια καλή ισορροπία μεταξύ της επαγγελματικής σας ζωής και της ιδιωτικής σας ζωής, ακόμη και στον περιορισμένο χώρο του σπιτιού σας.

Σχέδιο - για όλους!

Η πειθαρχία είναι αδύνατη χωρίς κάποιο προγραμματισμό. Αυτό μπορεί να ακούγεται σαν ένα τυρώδες ηλεκτρονικό απόσπασμα από το Facebook, αλλά κάποιο επίπεδο σχεδιασμού θα βοηθήσει τους περισσότερους ανθρώπους να δημιουργήσουν αποτελεσματικότητα και νόημα στην εποχή τους. Μερικοί καλά έμπειροι απομακρυσμένοι εργάτες δήλωσαν ότι δεν σχεδιάζουν τα πάντα λεπτομερώς, αλλά κάνουν μια λίστα πριν πάντ ναι για ύπνο για το τι θέλουν να επιτύχουν την επόμενη μέρα. Μερικοί τοποθετούν το στο επάνω μέρος της δικής τους λίστας υποχρεώσεων, άλλοι δημοσιεύουν ένα ομαδικό κανάλι για να κρατήσουν τους συναδέλφους τους στο βρόχο. Με ένα καλό σχέδιο, δεν θα χάσετε ένα κτύπημα μόνο και μόνο επειδή είστε απομακρυσμένοι, και ούτε οι συνεργάτες σας.

Προετοιμάστε την επικοινωνία σας

"Λοιπόν, ξέρω ότι σας είπε ότι η σελίδα ήταν έτοιμη να απελευθερωθεί, αλλά σήμαινε μόνο την υποστήριξη του backend για αυτό. Η ολοκλήρωση της εργασίας των frontend είναι εβδομάδες μακριά. "

Αυτό ειπώθηκε σε έναν φίλο μου από έναν διευθυντή προϊόντων που εργάζεται σε μία από τις πιο εμπνευσμένες νεοσύστατες εταιρείες στη Στοκχόλμη - μία εβδομάδα μετά την έναρξη όλων των εργασιών από το σπίτι. Οι παρεξηγήσεις συμβαίνουν συνεχώς, αλλά συμβαίνουν συχνότερα όταν δεν γνωρίζουμε πώς να επικοινωνούμε καλά μεταξύ τους. Η εργασία εξ αποστάσεως σας δίνει την ευκαιρία να δομήσετε τον τρόπο που επικοινωνείτε για να επιτύχετε μεγάλη απόδοση. Προτείνετε κάποιους κανόνες εμπλοκής, τακτικούς ελέγχους και ενεργές ώρες στην ομάδα σας, ώστε όλοι να γνωρίζετε πότε πρέπει να στείλετε σε κάποιον ένα άμεσο μήνυμα και πότε να προγραμματίσετε μια κλήση. Τα περισσότερα πράγματα όπως αυτά είναι εξίσου εφαρμοστέα για την επίτευξη καλών αποτελεσμάτων όταν εργάζεστε στο γραφείο επίσης, είναι πιο προφανές τι λειτουργεί και τι δεν είναι τώρα που είστε απομακρυσμένοι. Έχω πάντα βρει ότι η διατήρηση των ανθρώπων στον βρόχο είναι ευκολότερη με μια μικρή δομή. Όχι μόνο γνωρίζω ποιον να ενημερώσω, ξέρω πότε και πώς το κάνω.

Δημιουργήστε έναν κοινωνικό χώρο online

Η δημιουργία μιας απομακρυσμένης κουζίνας, ενός καναλιού ψηφιακού καφέ ή ενός καναλιού συλλογικής ομάδας είναι επωφελής για την κοινωνική ευημερία των εργαζομένων. Φωτογραφία: Linkedin Sales Navigator / Pexels

Δεν χρειάζεται περισσότερο από μερικές μέρες για το εξωστρεφόμενο μυαλό να αρχίσει να νιώθει σαν να αποκλείεται από το πάρτι όταν εργάζεται από το σπίτι. Ακόμα και οι εσωστρεφές μπορούν να αρχίσουν να λαχταρούν για τις σύντομες συζητήσεις για τον καιρό από τον καφετιέρα γραφείου. Μία από τις καλύτερες προτάσεις που έχω ακούσει είναι να δημιουργήσω μια απομακρυσμένη κουζίνα ή σαλόνι για την ομάδα σου για να έχεις αυτό το χώρο για να μιλάς για πράγματα που δεν σχετίζονται με την εργασία. Ο λόγος που αυτό είναι τόσο σημαντικό είναι ότι μας βοηθά να οικοδομούμε φιλίες με τους συναδέλφους μας. Σύμφωνα με τον ερευνητή ευτυχίας, Annie McKee, αυτό μας δίνει τα συναισθήματα του ανήκειν, της αιτίας και της εκπλήρωσης. Μια πιο ευτυχισμένη, φυσικά, θα σας οδηγήσει στο να είστε σε θέση να παραδώσει περισσότερο στην εργασία. Η διαχείριση του κινήτρου σας μέσω της ενεργητικότητας και της κοινωνικοποίησης δεν ήταν ποτέ πιο σημαντική από τώρα.

Συνεχίστε την καλή δουλειά!

Ας ελπίσουμε ότι μία ή περισσότερες από αυτές τις συμβουλές που βασίζονται στην εμπειρία θα σας βοηθήσουν να κάνετε περισσότερη δουλειά στο νέο περιβάλλον εργασίας σας από το σπίτι. Μοιραστείτε και συζητήστε αυτό με τους συναδέλφους και τους φίλους σας - Μαζί θα είστε σε θέση να δημιουργήσετε μια απομακρυσμένη εμπειρία που σας κρατά ευτυχισμένη, αποτελεσματική και κίνητρα. Συνεχίστε την καλή δουλειά!

Για να ολοκληρώσω αυτό το άρθρο, θα ήθελα να χαιρετήσω όλους τους ανθρώπους που εργάζονται σκληρά στον τομέα της υγειονομικής περίθαλψης και σε άλλους τομείς, τους ανθρώπους που φοβούνται και τους ανθρώπους που αγωνίζονται ιατρικά ή / και οικονομικά λόγω της πανδημίας του COVID-19. Μείνετε δυνατοί, μαζί θα περάσουμε από αυτό. Φροντίστε το ένα το άλλο.