Τα Top 5 λάθη μάρκετινγκ που πρέπει να αποφύγετε το 2020

Και οι 5 καλύτερες πρακτικές που πρέπει να τις αντικαταστήσουν

Φωτογραφία από το Diggity Marketing στο Unsplash

Νωρίτερα φέτος, έγραψα ένα άρθρο σχετικά με τα σχέδιά μου για τη βελτίωση της επιχείρησής μου ως ανεξάρτητος μεταφραστής και συγγραφέας. Ένα μεγάλο μέρος αυτών των βελτιώσεων κάνει τους τόνους της έρευνας, και κατά τη διάρκεια της έρευνας μου σχετικά με τις τάσεις μάρκετινγκ, βρήκα ξανά και ξανά τα ίδια λάθη. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτά τα συνηθισμένα λάθη, ώστε να αποφευχθεί η δημιουργία τους.

Πριν να ρίξουμε μια ματιά στα πράγματα που πρέπει να κάνουμε, θα ρίξουμε μια ματιά στα λάθη των άλλων ανθρώπων πέρυσι. Πιστεύω ότι όλοι μπορούμε να μάθουμε από λάθη, οπότε ας αρχίσουμε με το πρώτο λάθος.

1. Προσπαθώντας να βοηθήσει όλους με όλα

Συνήθιζα να κάνω αυτό το λάθος πριν μάθω ποιος είναι ο τέλειος πελάτης μου. Το έκανα αυτό χρησιμοποιώντας το εργαλείο Hubspot, το οποίο είναι ιδανικό για να βρείτε τη θέση σας. Αλλά ας μείνουμε στο θέμα και μιλάμε για τη διατήρηση περιεχομένου στο διαδίκτυο σχετικά με τον αναγνώστη σας.

Όπως ίσως γνωρίζετε, οι (online) μάρκες προσπαθούν να επεκτείνουν την εμβέλειά τους στις αγορές, διαφοροποιώντας το κοινό τους όσο το δυνατόν περισσότερο. Οι περισσότερες εταιρείες θα το κάνουν αυτό με την παραγωγή εξαιρετικά εξειδικευμένου περιεχομένου, το οποίο είναι καλό από μόνο του, αλλά οι εταιρείες συχνά δεν στοχεύουν σωστά στο περιεχόμενό τους.

Βρήκα ένα άρθρο σχετικά με αυτό το θέμα. Ήταν μια συνέντευξη με τη Lisa Mattson, στην οποία λέει: "Για επτά χρόνια, βάζαμε θέσεις blog που έδειξαν πόσο διαφορετικές είναι η Jordan Winery ως επιχείρηση - θέσεις για μαγείρεμα, κηπουρική, καλλιέργεια, floral design, travel, winemaking, construction , και ειδήσεις. Αυτό μας κράτησε από τη διατήρηση μιας πιστής βάσης συνδρομητών. Ο ίδιος πελάτης που θέλει να μάθει ποιο είναι το καλύτερο μαχαίρι κουζίνας για χρήση πιθανόν δεν ενδιαφέρεται για το πώς ανθίζουν οι αμπελώνες ή πώς οι πλημμύρες έχουν αντίκτυπο στους αμπελώνες ».

Το μάθημα που μπορούμε να μάθουμε από αυτό είναι ότι το περιεχόμενό σας πρέπει πάντα να στοχεύει στον τέλειο αναγνώστη, το τέλειο ακροατήριο. Ανεξάρτητα από το πόσο διαφορετικό ή εξειδικευμένο είναι το περιεχόμενό σας, κάνετε πάντα το απόλυτο όραμά σας για να στοχεύσετε τα σωστά άτομα ή αγορές.

"Τα πρόσωπα χωρίς πρόσωπο είναι οι επόμενοι δεινόσαυροι"
- Λίζα Ματσόν

2. Η σκέψη περισσότερο είναι καλύτερη

Αυτό είναι ένα λάθος που χρησιμοποιώ επίσης, ακόμα και εδώ στο Medium. Πέρυσι, διάβασα άρθρα από τους "Μεσαίους Γκουρού" που λένε ότι όσο περισσότερο γράφετε, τόσο καλύτερα θα είναι τα άρθρα σας. Αφού δοκιμάσαμε αυτό για μερικές εβδομάδες, παρατήρησα την τάση να έχουν λιγότερες απόψεις και λιγότερα έσοδα ως αποτέλεσμα.

Προσπάθησα λοιπόν μια άλλη τακτική, αφού παρακολούθησα ένα φοβερό webinar από τον Anthony Moore, στο οποίο εξήγησε πώς μεγάλωσε το κοινό και το εισόδημά του γράφοντας μόνο δύο άρθρα την εβδομάδα. Μου πήρε προειδοποίηση, και από τότε έχω γράψει μόνο δύο άρθρα την εβδομάδα για Medium. Είμαι ευτυχής να πω ότι το εισόδημά μου έχει υπερδιπλασιαστεί από τότε, εστιάζοντας περισσότερο στην ποιότητα απ 'ότι στην ποσότητα όπως έκανα πριν.

Η διαδρομή μου για εσάς δεν είναι να επικεντρωθείτε στη δημιουργία όσο το δυνατόν περισσότερου ηλεκτρονικού περιεχομένου για να διευρύνετε την εμβέλειά σας όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Επικεντρωθείτε στη δημιουργία ποιοτικών συνδέσεων με το ακροατήριό σας. δεν έχει σημασία το βραδύτερο ρυθμό επέκτασης. Ένα κομμάτι σχετικού περιεχομένου αξίζει πολύ περισσότερο από δεκάδες από αυτά τα λεγόμενα κομμάτια "χνούδι" που ειλικρινά δεν αξίζει να δημιουργήσετε - ή να διαβάσετε, για αυτό το θέμα.

3. Εστιάζοντας στο Going Viral και όχι στο ίδιο το ακροατήριο

Αυτό είναι ένα φαινομενικά απλό λάθος, οπότε δεν θα χρειαστεί πολύς χρόνος για να το εξηγήσω. Η μετάβαση στον ιό μπορεί να φαίνεται ότι είναι το μεγάλο πράγμα που πρέπει να κάνετε ως εταιρεία για να αποκτήσετε άμεση φήμη. Αλλά υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα όταν μια εταιρεία παράγει περιεχόμενο που επικεντρώνεται μόνο σε αυτόν τον σκοπό. Υπάρχουν πράγματι δύο κύριοι λόγοι για τους οποίους αυτό θα είναι αντιπαραγωγικό.

Το πρώτο είναι ότι συχνά οι περισσότερες βασικές μορφές μάρκετινγκ παραβλέπονται κατά το σχεδιασμό περιεχομένου για να πάει ιογενής. Σκεφτείτε τη σχετικότητα για το κοινό, για παράδειγμα - το ιογενές περιεχόμενο συχνά δεν έχει καμία σχέση με το στοχευόμενο κοινό. Όταν δημιουργείται περιεχόμενο με αυτόν τον τρόπο, η σύνδεση με το κοινό χάνεται.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι το ιογενές περιεχόμενο συχνά δεν έχει καμία σχέση με τις αξίες και τα ηθικά της εταιρείας / μάρκας. Όταν δημιουργείτε περιεχόμενο που είναι ίσως συγκλονιστικό με την ελπίδα ότι πηγαίνει ιογενές, μπορεί να θεωρηθεί ως ταμπού από τους πιστούς οπαδούς σας. Μπορεί ακόμη και να αντιστρέψει και να αποξενώσει το ακροατήριό σας.

4. Θέλοντας να είμαι ειδικός σε όλα

Ένα άλλο λάθος που κάνουν πολλές (ακόμη και πολύ έμπειρες) εταιρείες είναι η προσπάθεια να είναι ένα know-it-all. Οι εταιρείες που κάνουν αυτό το λάθος προσπαθούν να είναι ειδικοί σε οποιοδήποτε τομέα, επειδή πιστεύουν ότι θα ωφελήσει τον πελάτη τους. Αλλά στην πραγματικότητα, ο πελάτης είναι πολύ καλύτερα όταν ένα εμπορικό σήμα / εταιρεία εμμένει στα πράγματα που πραγματικά γνωρίζουν.

Αυτό το πρόβλημα είναι ίσως το μεγαλύτερο σε κοινωνικά μέσα, όπου ολόκληρες εκστρατείες βασίζονται σε αυτό το λάθος. Εκτός από το γεγονός ότι είναι πολύ δαπανηρές, αποξενώνουν συχνά τους πελάτες και τους ηχητικούς μεροληπτικούς παράγοντες, οι οποίοι θα κοστίζουν χρήματα μακροπρόθεσμα.

5. Επιλογή της βραχυπρόθεσμης διαδρομής

Τα πρώτα τέσσερα σημεία προέρχονται από μια βασική παρεξήγηση του μάρκετινγκ, κατά την άποψή μου - ειδικά το online marketing. Κάθε φορά που προκύπτουν νέες τάσεις, είναι απαραίτητο να πηδήξουμε στη μόδα και να κάνουμε ό, τι καλύτερο μπορούμε. Υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα με αυτό.

Προσπαθώντας να επωφεληθούν από τις τάσεις, χάνονται οι βασικές αρχές που καθιστούν το ηλεκτρονικό μάρκετινγκ χρήσιμο. Ένα απλό παράδειγμα θα ήταν να έχετε τη μεγαλύτερη δυνατή προσφορά για το χαμηλότερο κόστος. Όταν προσπαθείτε να ακολουθήσετε τις τάσεις αντί να εστιάζετε στο κοινό σας, το κόστος σας θα είναι πολύ υψηλότερο από ό, τι όταν τηρείτε το σχέδιο μάρκετίνγκ σας.

Πάντα αναρωτιέστε πώς το κομμάτι του νέου περιεχομένου συμβάλλει στο μακροπρόθεσμο σχέδιο μάρκετινγκ σας και μην περιπλανηθείτε πολύ μακριά από την αρχική ιδέα να παραμείνετε πιστοί στο δικό σας εμπορικό σήμα και να δημιουργήσετε ένα ακροατήριο. Πάντα να σκέφτεστε μακροπρόθεσμα.

Πώς να χρησιμοποιήσετε αυτές τις συμβουλές

1. Η εμπειρία περιεχομένου γίνεται όλο και πιο σημαντική

Όπως είπα και πριν, επιδιώξτε την ποιότητα και όχι την ποσότητα. Αλλά αυτό δεν αρκεί. Η πρόκληση είναι να ξεχωρίζετε από τον ανταγωνισμό σας εστιάζοντας στην εμπειρία που προσφέρετε στους πελάτες σας. Το διαδικτυακό περιεχόμενο πρέπει να είναι ενημερωμένο, σχετικό και να δίνει τη δυνατότητα σε μια μεγάλη εμπειρία πελατών.

Η εμπειρία περιεχομένου είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται για την αναθεώρηση του υπάρχοντος περιεχομένου στο διαδίκτυο και την εξεύρεση τρόπων βελτίωσης. Το ίδιο ισχύει και για την ιστοσελίδα σας, τη στρατηγική σας, την πλήρη παρουσία σας στο διαδίκτυο. Δεν χρειάζεται πολύς χρόνος για να το κάνετε αυτό, αλλά είναι καλό να αφιερώσετε χρόνο για να επανεξετάσετε κάθε βήμα στην εμπειρία του πελάτη. Ο στόχος είναι να βελτιώσετε την εμπειρία που έχουν όσοι έχουν μαζί σας ή / και την εταιρεία σας.

2. Οπτικά δεδομένα, ναι, παρακαλώ

Όλοι γνωρίζουμε το ρητό "μια εικόνα αξίζει χίλιες λέξεις". Με την εφαρμογή οπτικών στο περιεχόμενο σας, οι άνθρωποι θα κατανοήσουν το περιεχόμενό σας πολύ πιο κατανοητό. Τα οπτικά δεδομένα θα πάρουν το σημείο σας πολύ πιο γρήγορα από ό, τι κάνουν οι λέξεις. τα βίντεο είναι ακόμα καλύτερο να το κάνουν. Επομένως, μην αποφεύγετε τα γραφικά για να απλοποιήσετε το περιεχόμενό σας.

3. Ανάγνωση ως μέρος της γραφής

Ναι, αυτή είναι μια απλή μέθοδος για την οποία δεν θα γράψω πολλά. Απλά διαβάστε τι έχετε γράψει για να ακούσετε αν έχει νόημα. Όταν γράφετε, μπορεί να έχει νόημα, αλλά όταν ακούτε τις λέξεις που μπορεί να σκεφτείτε "με τι αναφέρονται"; ή "Τι σημαίνει αυτή η πρόταση ακόμη;" ...

Ελέγξτε το περιεχόμενό σας διαβάζοντας δυνατά και διευκολύνοντας τον αναγνώστη σας να καταλάβει τι και πώς εννοείτε τα πράγματα.

4. Longform είναι όπου είναι

Το περιεχόμενο μεγάλου μήκους κερδίζει κάθε φορά. Αυτή η τάση ξεκίνησε πριν από μερικά χρόνια και είναι εδώ για να μείνει. Το μακρόπνοο περιεχόμενο θα δημιουργήσει εμπιστοσύνη, θα δείξει την εμπειρία σας, θα προβάλει το εμπορικό σήμα σας και θα βελτιώσει το SEO.

Έχω βρει έρευνα σχετικά με το περιεχόμενο των μεγάλων μορφών στην πλατφόρμα μας Medium. Δείχνει ότι ένα άρθρο 1600 λέξεων, ή 7 λεπτά ανάγνωσης, είναι το βέλτιστο.

5. Το μακρύ ουρά είναι το κλειδί

Μιλήσαμε προηγουμένως για το λάθος να προσπαθήσουμε να εξαντλήσουμε την εμβέλειά σας γράφοντας για όλα τα είδη των πραγμάτων με τις ελπίδες να θεωρηθεί ως εμπειρογνώμονας. αυτό δεν λειτουργεί. Τι δουλεύει εστιάζει σε συγκεκριμένα θέματα, προβλήματα ή εμπόδια που μπορεί να έχει το κοινό σας. Η τακτική μου με το SEO είναι να επικεντρωθεί σε λέξεις-κλειδιά long-tail και εξειδικευμένες σε συγκεκριμένους αναγνώστες που αναζητούν πληροφορίες σχετικά με συγκεκριμένα θέματα.

Αντί να συμπληρώσετε τα άρθρα σας με λέξεις-κλειδιά, χρησιμοποιήστε λέξεις-κλειδιά και αναζητήσεις μακράς ουράς για να ξεχωρίσετε το περιεχόμενό σας. Επενδύστε σε εργαλεία για να διευκολύνετε το SEO και χρησιμοποιήστε τους παραπάνω τρόπους για τη βελτίωση του περιεχομένου σας στο διαδίκτυο, όπως η χρήση αποσπασμάτων που έχουν χαρακτηριστεί, οπτικά και η ανάγνωση του προφορικά προτού δημοσιεύσετε.

Περίληψη

Με λίγα λόγια, μια λίστα με πράγματα που πρέπει να αποφύγετε και τα πράγματα που πρέπει να αγκαλιάσετε όταν πρόκειται για το online marketing. Εάν αισθάνεστε ότι κάτι λείπει, μπορείτε να αφήσετε ένα σχόλιο.

Τι να μην κάνετε:

• Προσπαθώντας να βοηθήσει όλους με τα πάντα
  • Το να σκεφτόμαστε περισσότερα είναι καλύτερα, κάτι που δεν είναι αλήθεια
  • Εστιάζοντας στη μετάβαση στον ιό και όχι στο ίδιο το ακροατήριο
  • Θέλοντας να είναι ειδικός σε όλα
  • Επιλέγοντας τη βραχυπρόθεσμη διαδρομή

Τι να κάνω:

• Η εμπειρία περιεχομένου γίνεται όλο και πιο σημαντική
  • Οπτικά δεδομένα, ναι, παρακαλώ
  • Ανάγνωση ως μέρος της γραφής
  • Η Longform είναι όπου βρίσκεται
  • Η μεγάλη ουρά είναι το κλειδί