https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Charles_Bukowski

5 Ευθύνες του Charles Bukowski που σας διδάσκουν πώς να ζήσετε, να δημιουργήσετε και να βρείτε τον σκοπό σας

Κάθε φορά που διαβάζω τον Bukowski, έχω αρκετές στιγμές όπου έχω αυτό το νευρικό chuckle επειδή λέει αυτές τις φράσεις που κόβονται κατευθείαν μέσα από τις μαλακίες. Είναι τόσο αποτρόπαιοι, ασεβείς, ξεκαρδιστικοί και άγρια ​​ειλικρινείς την ίδια στιγμή.

Εάν δεν είστε εξοικειωμένοι με τον Bukowski, αυτός είναι ο πεμπτουσιώδης μέσος joe, κομμάτι σκουπιδιών, κανένας τύπος ανθρώπινου όντος.

Έχει πρόβλημα με αλκοόλ. Εργάστηκε σε αδιέξοδα, κυρίως στο ταχυδρομείο, για το μεγαλύτερο μέρος της ενήλικης ζωής του. Στη συνέχεια, έγινε διάσημος συγγραφέας, ακόμα αλκοολικός, και συνέχισε να λέει ιστορίες σχετικά με την αδύναμη σχέση του με τη φήμη, τις γυναίκες και τα πάντα στο μεταξύ.

Μεγαλώνοντας τους γονείς του τον κακοποίησαν, τα παιδιά τον μαστίζονταν, τα κορίτσια τον μισούσαν. Με πρόσωπο γεμάτο ουλές, γεμάτο μύθο, έμαθε να γίνει παρατηρητής της ζωής, καθώς οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ήθελαν να αλληλεπιδράσουν πραγματικά μαζί του.

Είναι ένας διεστραμμένος, ένας προφήτης, ένας μισογυνιστής, ένας ποιητής, ένας εκφυλισμένος, μια χαμένη ψυχή που αναζητά την αγάπη, έναν ταυτόχρονα άσκοπο και ξεχασμένο φιλόσοφο.

Είτε θα αγαπήσετε το έργο του είτε θα το μισήσετε.

Χρησιμοποιεί χυδαία και γραφική γλώσσα, αλλά ταυτόχρονα, θα δείτε ακραίες οχλήσεις στα λόγια του.

Ακόμα κι αν μισείς το μήνυμα και την παράδοσή του, θα είναι δύσκολο να διαφωνήσεις πλήρως.

Πηγαίνει εκεί.

Προσπαθώ να ενσωματώσω την ίδια στάση στο γράψιμό μου. Προσπαθώ να σας πω την αλήθεια, ακριβώς πώς εννοώ. Ποτέ δεν θα έρθω κοντά στο Μπουκόσκι. Ποτέ.

Ρίξτε μια ματιά σε μερικά από τα αγαπημένα μου αποσπάσματα καθώς και η ερμηνεία τους από αυτά.

Στη συνέχεια, πηγαίνετε να αγοράσετε όλα τα βιβλία του αμέσως.

Μια θανάσιμη ακριβής διάγνωση της κοινωνίας

"Όλοι θα πεθάνουμε, όλοι μας, τι τσίρκο! Αυτό μόνο θα πρέπει να μας κάνει να αγαπάμε ο ένας τον άλλο αλλά δεν το κάνει. Είμαστε τρομοκρατημένοι και πεπλατυσμένοι από τις ασήμαντες καταστάσεις, δεν τρώγονται από τίποτα ».

Αν ξέρετε κάτι για μένα, ξέρετε ότι χρησιμοποιώ το θάνατο ως φακό για να δω τον κόσμο.

Σκεφτείτε πόσο τρελό είναι ότι η συντριπτική πλειονότητα των ανθρώπων όχι μόνο δεν ακολουθούν τα όνειρά τους, αλλά περνούν το μεγαλύτερο μέρος της ζωής τους κάνοντας απόλυτη μαλακία - εργάζονται σε θέσεις εργασίας που μισούν ή ανέχονται, ξοδεύοντας χρόνο με ανθρώπους που δεν τους αρέσουν, τσιμπώντας τα απογεύματα, τα βράδια και τα Σαββατοκύριακα με ευτυχισμένη ώρα, Netflix, μπαρ και κλαμπ, οτιδήποτε άλλο, αλλά επιδιώκει το σκοπό της να έχει πραγματικές και γνήσιες εμπειρίες.

Όλοι βλέπουμε τον γιγάντιο ελέφαντα στο δωμάτιο. Παίρνουμε όλοι το μακρόχρονο αστείο που είναι η κοινωνία, όμως οι περισσότεροι από εμάς δεν κάνουμε τίποτα γι 'αυτό επειδή φοβόμαστε τα πράγματα που πρέπει να κάνουμε για να ζήσουμε την πραγματική ζωή σας - αντιμετωπίστε τα συναισθήματά σας γεμάτα, σκοτώστε το εγώ σας, ξεπεράστε τα μικρά πνευματικά κοιλιακά σας πόνε ... τα χαλαρά σας λίγο συναισθήματα.

Το έχω. Φεύγω και με τους δικούς μου τρόπους.

Η ζωή μου δεν είναι τέλεια και σπαταλάω έναν τόνο χρόνου σε πράγματα που δεν έχουν σημασία, αποσπούν τον εαυτό μου από αυτό που κάνει και εξορθολογίζω όταν αντιμετωπίζω μια πρόκληση στο εγώ μου. Προσπαθώ να το κάνω λιγότερο. Και το κάνω αυτό θυμίζοντας τον εαυτό μου πόσο ηλίθιο είναι να σπαταλάω τη ζωή μου.

Αργός Θάνατος Προσωπικοποιημένος

"Το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να συνεχίσετε να επιλέγετε ανάμεσα σε ένα κακό ή άλλο και, ανεξάρτητα από το τι επιλέξατε, κομμένα λίγο πιο μακριά από σας, μέχρι που δεν έμεινε τίποτα. Σε ηλικία 25 ετών οι περισσότεροι άνθρωποι τελείωσαν. Ένα ολόκληρο καταραμένο έθνος μαλάκων που οδηγεί αυτοκίνητα, τρώει, έχει μωρά, κάνει τα πάντα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, όπως ψηφοφορία για τον προεδρικό υποψήφιο που τους υπενθύμισε περισσότερο. "

Όταν κοιτάζετε στα μάτια του μέσου ατόμου στην κοινωνία, ίσως στον καθρέφτη, βλέπετε ότι ο υπαινιγμός της θλίψης σε συνδυασμό με αρκετά παθητική-επιθετική ενέργεια για να σπρώξετε τα όνειρα αυτά μέχρι την εσοχή του μυαλού τους και να τα βάλετε στο καπλαμά έτσι οι άνθρωποι δεν βλέπω πόσο σπασμένα είναι.

Ακούω να το λέω όταν το λέω αυτό, αλλά βλέποντας τον μέσο άνθρωπο στην κοινωνία φοβίζει τα σκατά από μένα. Είναι καλοί άνθρωποι, αλλά ο Θεός, κάνουμε τα πάντα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Ακριβώς εντελώς κοιμισμένος στο τιμόνι. Αυτός ο αργός θάνατος είναι πιο τραγικός από μια απότομη κρίση.

Οι άνθρωποι γίνονται "ο βάτραχος στο βραστό νερό". Ξεκινούν νέοι και ιδεαλιστές, αλλά η κοινωνία τους βάζει σε αυτό το δοχείο. Το νερό είναι χλιαρό και άνετο, "Ω αυτό το entry-level πράγμα; Είναι προσωρινό, σύντομα θα ξεκινήσω την επιχείρησή μου. "

Παίρνει λίγο πιο ζεστό, "Το μωρό νούμερο δύο είναι στο δρόμο! Χρειαζόμαστε ένα μεγαλύτερο σπίτι και ένα minivan. Μην ανησυχείτε, μερικές απλές πληρωμές. Θα ξεκινήσω p90x σύντομα, ναι ξέρω ότι παίρνω λίγο παχουλός. Ο μπαμπάς κηρύσσει τη νίκη, έτσι; * giggle giggle * Μπορώ ακόμα να ξεκινήσω την επιχείρηση, ίσως όταν τα παιδιά είναι λίγο μεγαλύτερα », αλλά δεν είναι ανυπόφορη ακόμα.

Επόμενο πράγμα που ξέρετε, είστε έτοιμοι για. Μια μέρα ξυπνάς και είσαι τηλεοπτικός χαρακτήρας - ο Peter Griffin από την Quohog.

Τα καλά νέα? Μπορείτε πάντα να βγείτε έξω. Πάντα. Απλώς γίνεται όλο και πιο δύσκολο καθώς μεγαλώνετε. Τόσο τώρα.

Φωτογραφία από τον Lili Popper στο Unsplash

Ο σωστός τρόπος να κυνηγήσετε ένα όνειρο

"Αν πρόκειται να δοκιμάσετε, πηγαίνετε όλος ο τρόπος. Διαφορετικά, μην ξεκινήσετε. Αυτό μπορεί να σημαίνει απώλεια φίλων, συζύγων, συγγενών και ίσως ακόμη και του νου σας. Θα μπορούσε να σημαίνει ότι δεν τρώτε για τρεις ή τέσσερις ημέρες. Θα μπορούσε να σημαίνει πάγωμα σε πάγκο πάρκων. Θα μπορούσε να σημαίνει φυλακή. Θα μπορούσε να σημαίνει χλευασμό. [...] Δεν υπάρχει άλλο συναίσθημα σαν αυτό. Θα είσαι μόνος με τους θεούς, και οι νύχτες θα φλόγα με φωτιά. Θα οδηγήσετε τη ζωή κατευθείαν στο τέλειο γέλιο. Είναι ο μόνος καλός αγώνας που υπάρχει. " - Ο Charles Bukowski

Γιατί όχι απλά να το κάνετε;

Θυμάμαι όταν άρχισα να γράφω για πρώτη φορά. Ήταν ένα διασκεδαστικό χόμπι, αλλά μεγάλωσα για να το αγαπώ πολύ γρήγορα. Ακόμη και αν δεν έκανα τη συνειδητή απόφαση αμέσως, στην τράπεζα του μυαλού μου, ήξερα. Όχι μόνο επρόκειτο να γίνω συγγραφέας, αλλά και εγώ θα γίνω ένας καλός συγγραφέας.

"Οι περισσότεροι συγγραφείς αποτυγχάνουν και εγκαταλείπουν νωρίς." Ήξερα ότι δεν μιλούσαν για μένα.

«Το να ζεις ως συγγραφέας είναι δίπλα στο αδύνατο». Ναι για άλλους ανθρώπους.

Εάν είστε τυχεροί να βρείτε κάτι που σας κάνει να αισθάνεστε καλά, πραγματικά καλά, βαθιά στα οστά σας καλά, το χρωστάτε στον εαυτό σας για να το οδηγήσετε για το υπόλοιπο της ζωής σας.

"Δεν ξέρω τι θέλω να κάνω με τη ζωή μου!" Ναι, το κάνεις. Αλλά φοβάσαι - την αποτυχία και τι σκέφτονται άλλοι.

Έχω έναν φίλο που ζει στο LA Θέλει να είναι μουσικός. Χαμηλές αποδόσεις. Αλλά έκανε τη σωστή επιλογή. Ποιο είναι το σημείο του να πάρει κάποια δουλειά που φαίνεται ωραία στο LinkedIn αλλά τον αρτίζει από την ψυχή του;

Πόσα χρήματα αξίζει η ψυχή σας;

Οι άνθρωποι συνεχώς μιλάνε για το πώς «δεν ενδιαφέρονται για τα χρήματα», αλλά αν δείτε τον τρόπο που ζουν τη ζωή τους, ειδικά τι κάνουν για να ζήσουν, είναι σαφές ότι έχουν ένα τίμημα.

Πρέπει να πληρώσετε τους λογαριασμούς. Εντάξει. Το έπιασα. Χρησιμοποιήστε τον ελεύθερο χρόνο σας. Να κάνω τι? Όπως ένα άλλο quip από το Bukowski πηγαίνει:

"Βρες αυτό που αγαπάς και άσε το να σε σκοτώσει."

Μόνο για εμάς συγγραφείς

«Δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσω να γράφω, είναι μια μορφή παραφροσύνης».

Πρέπει να είσαι λίγο ψυχικά άρρωστος για να γράψεις όσα χρειάζεσαι για να ζεις από αυτό.

Το γράψιμο είναι σαν το βασικό μπέιζμπολ.

Ακόμα κι αν είστε πραγματικά καλός παίκτης του μπέιζμπολ, δεν θα μπείτε αμέσως στο MLB. Πρέπει να πάτε στα μικρά πρωταθλήματα και να εργάζεστε σε όλους τους μηχανικούς σας, μερικές φορές για χρόνια, μόνο για να μπορείτε να παίξετε στα μεγάλα πρωταθλήματα.

Διστάζω να βάλω μαθήματα γραφής και προγράμματα προγύμνασης γιατί μπορώ να δώσω στους ανθρώπους όλες τις γνώσεις και τα εργαλεία που χρειάζονται και να τους δείξουν προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά η πραγματικότητα περιλαμβάνει χρόνια πρακτικής.

Πέντε χρόνια στο παιχνίδι και αισθάνομαι ... αξιοπρεπής. Ο Μπουκόσκι έγραψε για 25 χρόνια πριν ανακαλυφθεί - ένα τέταρτο του αιώνα.

Δεν χρειάζεται να έχετε ένα ταλέντο για να ξεκινήσετε, αλλά πρέπει να έχετε αυτό το φαγούρα για να το κάνετε. Εμπιστεύομαι με ανθρώπους που βρίσκονται στο φράχτη για να ξεκινήσουν γιατί ήμουν εγώ, αλλά από τη στιγμή που θα αρχίσετε, θα πρέπει να αισθάνεστε σαν ένα φάρμακο. Το έκανε για μένα.

Οι άνθρωποι ζηλεύουν τη ζωή των συγγραφέων. Φαίνεται πως ο καθένας θέλει να είναι συγγραφέας. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων, ταλέντο ή όχι, απλά δεν έχουν την καρδιά γι 'αυτό.

Δεν είναι τρελοί από τον Charles, από εμένα ή από όλους τους φίλους συγγραφείς μου, που απλά δεν φαίνεται να έχουν αρκετή μαζοχιστική χαρά που έρχεται με την τοποθέτηση λέξεων στη σελίδα.

Πώς να σώσει τον κόσμο

"Αρχίζετε να σώζετε τον κόσμο σώζοντας έναν άνθρωπο τη φορά. όλα τα άλλα είναι μεγαλοπρεπή ρομαντισμό ή πολιτική. "

Το έκανα ένα σημείο στη ζωή μου να μην προσποιούμαι ότι ενδιαφέρομαι για πράγματα που δεν μου νοιάζει. Γιατί; Επειδή είναι ψεύτικο. Ξέρετε, δεν μπορείτε να νοιάζεστε για κάτι και επίσης να μην θέλετε τα χειρότερα αποτελέσματα να συμβούν.

Για παράδειγμα, νομίζω ότι τα ζώα είναι δροσερά, αλλά τα είδη που απειλούνται με εξαφάνιση δεν με κρατούν τη νύχτα. Ακόμα, δεν θέλω να δολοφονηθούν οι ελέφαντες για τα καρφιά τους, να το πάρει;

Γνωρίζω ότι η αλλαγή του κλίματος είναι πραγματική, ανακυκλώνω και ίσως θα έχω μια Tesla κάποια μέρα, αλλά δεν πρόκειται να καθίσω εδώ και να προσποιηθώ ότι είμαι επενδυμένος στη συζήτηση ούτε θα πάω σε κάποια διαμαρτυρία ή μοιραστείτε μια ανάρτηση στα κοινωνικά μέσα ενημέρωσης σχετικά με αυτό.

Δεν έχω σήμα αρετής επειδή έχω πιο σημαντικά πράγματα να κάνω.

Το 2020 και μετά, όλοι θέλουν να «ξυπνούν» τόσο άσχημα. Πρέπει να φροντίζεστε βαθιά για κάθε αιτία ή αλλιώς είστε κακοί. Σας απασχολεί, δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα για αυτά τα αίτια όπως εθελοντής ή να δώσετε χρήματα, αρκεί να αφήσετε άλλους ανθρώπους να ξέρουν ότι φροντίζετε δημόσια αρκεί.

Οι πιο εμμονή άνθρωποι είναι με την λήψη πάρα πολλές θέσεις, συνήθως το λιγότερο τον έλεγχο που έχουν πάνω από τη ζωή τους και το λιγότερο που έχουν γι 'αυτούς. Θέλω να πω, να σκεφτώ αυτό το άτομο τώρα - να μοιράζομαι συνεχώς τα νέα και την πολιτική, να βγαίνω έξω και οι διαμαρτυρίες για κάθε αιτία να έχουν όλες τις συνεισφορές τους στο βιολογικό τους περιβάλλον.

Φανταστείτε ένα υγιές και αυτοσυντηρούμενο άτομο; Μη ντυθείτε. Ξέρεις τι απεικονίζεις. Και ας το κρατήσουμε σε αυτό.

Μου νοιάζει εσένα και την πραγματική σου ζωή.

Αν μπορώ να βοηθήσω αρκετούς μεμονωμένους ανθρώπους να δημιουργήσουν τα αποτελέσματα που θέλουν στη ζωή τους, ώστε να μπορέσουν να γυρίσουν και να αποτελέσουν καλό παράδειγμα για άλλους ανθρώπους, το κυμαινόμενο αποτέλεσμα όλων θα είναι πολύ μεγαλύτερο από τις προσπάθειές μου να προσπαθήσω να «σώσει κόσμος.'

Πώς μπορείς να ασχοληθείς τόσο με τα παγκόσμια γεγονότα όταν δεν έχεις τα δικά σου σκατά μαζί;

Ξεκινήστε εκεί.

Σώσε τον εαυτό σου.

Πιάσε τη δωρεάν λίστα ελέγχου: Ο τελευταίος οδηγός για την ανακάλυψη των φυσικών δεξιοτήτων και των δυνατών σας. Θέλετε να κρατήσετε επαφή online; Ακολούθα με στο ινσταγκραμ.

Δημοσιεύθηκε αρχικά στη διεύθυνση http://ayotheauthor.com στις 23 Μαρτίου 2020.