# 4 - Πώς να εκφράσετε το όφελος από αυτό που κάνετε σε ένα δίκτυο εργαζομένων

Αυτή είναι η τελική ανάρτηση blog στο #Staffnetworkseries που στοχεύει να βοηθήσει οποιονδήποτε τρέχει ή ενδιαφέρεται για τη λειτουργία ενός δικτύου προσωπικού, καθώς και για χώρους εργασίας που εξετάζουν το ενδεχόμενο εκτόξευσής τους.

Η καθοδήγηση ή η συμμετοχή σε ένα δίκτυο προσωπικού μπορεί μερικές φορές να είναι μια άχαρη εργασία. Κάνετε τόσα πολλά επειδή έχετε το πάθος για αυτό, αλλά πώς βοηθάτε τους άλλους να καταλάβουν τι κάνετε και να δούμε πώς αντιστοιχεί στην καθημερινή εργασία σας; Μάθετε περισσότερα παρακάτω.

Ajay

Ως Συμπρόεδρος, πρέπει να οδηγήσετε από τη μέση - το προβάδισμα στη στρατηγική, να καταλάβετε την ομάδα σας ως άτομα και να ξέρετε τι θέλουν να πάρουν από τους ρόλους τους, να δικτυωθούν καλά γύρω από τον κλάδο σας και να διασφαλίσετε ότι είστε ισχυρή φωνή για το δίκτυο. Θεωρώ τον ρόλο πολύ παρόμοιο με έναν διευθυντή που οδηγεί μια ομάδα και τόσες πολλές από τις ίδιες πρακτικές επιτελούν.

Το κίνητρό μου πηγάζει από το να βλέπω τον πατέρα μου να είναι η μόνη εθνοτική μειονότητα στην Ασφάλιση, και εγώ καταλαβαίνω πόσο χέρι βοήθειας είχα στην καριέρα μου.

Μου διδάχθηκε η έννοια των στόχων και έχοντας ένα σχέδιο πολύ νωρίς και η αποστολή μου είναι τώρα για το πώς μπορώ να βοηθήσω όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους με την καριέρα τους, βλέπω τα δίκτυα ως έναν εξαιρετικό τρόπο να το κάνουμε αυτό. Τα δίκτυα παρέχουν ένα ασφαλές περιβάλλον και γενικά πιο ευτυχισμένο εργατικό δυναμικό, και αυτό μπορεί να φιλτράρεται στους τελικούς πελάτες, έτσι ώστε να είναι ένα βασικό μέρος της εταιρικής κουλτούρας.

Νάταν

Ως συνδικαλιστής του BAME Network του Auto Trader, είμαι υπεύθυνος για τα μέλη του δικτύου αλλά και για το υπόλοιπο Guild για την ποικιλομορφία και την ενσωμάτωση. Για μένα αυτό σημαίνει ότι πρέπει να εκπληρώσουμε τις δεσμεύσεις που έχουμε αναλάβει. Δεδομένου ότι αυτή είναι μια ευθύνη που κάθεται παράλληλα με την πραγματική καθημερινή εργασία μου είναι οργανωμένη καθώς και καθορισμένη είναι το κλειδί για να είναι αποτελεσματική.

Η οδήγηση μου σε αυτή τη θέση τροφοδοτείται κυρίως από δύο από τα αγαπημένα μου μέγιστα: "Να είναι η αλλαγή που θέλετε να δείτε" και "Αν δεν είστε μέρος της λύσης, είστε μέρος του προβλήματος".

Τα δίκτυα αφορούν την αλλαγή που θέλετε να δείτε. Πρόσφατες αναρτήσεις από το δίκτυο Auto BAME.

Η σημασία και τα οφέλη από την ύπαρξη ενός ποικίλου και αντιπροσωπευτικού εργατικού δυναμικού σε έναν οργανισμό είναι κοινή γνώση, ωστόσο, δεν χρειάζεται να κοιτάξετε πολύ που βλέπετε ότι δεν υπάρχουν πολλές εταιρείες που το πήρε αρκετά καρφωμένο.

Νομίζω ότι ένας από τους πολλούς τρόπους με τους οποίους το δίκτυό μας προσθέτει αξία στο Auto Trader είναι ότι βοηθά στη συλλογή ιδεών, σκέψεων και συναισθημάτων που βοηθούν την επιχείρησή μας στο ταξίδι του στο D & I. με τρόπο που είναι τόσο χρήσιμος όσο και αποτελεσματικός.

Το δίκτυο έχει δημιουργήσει ένα μέσο για καλύτερη ροή επικοινωνίας μεταξύ των μελών του και της ευρύτερης επιχείρησης, η οποία με τη σειρά της θα πρέπει να αυξήσει μόνο την εμπλοκή των εργαζομένων.
Exec Reverse Mentoring Συνεδρία στο Auto Trader - Αύξηση αφοσίωσης εργαζομένων

Μαρία

Το πάθος μου να συμμετέχω στο πολυπολιτισμικό επιχειρηματικό δίκτυο της επιχείρησής μου προέρχεται από την αντίληψη ότι ο πολιτισμός παίζει μεγάλο ρόλο στην εμπειρία των ανθρώπων στον εταιρικό κόσμο.

Για παράδειγμα, μιλώντας τολμηρά και δυνατά σχετικά με τα επιτεύγματά σας είναι μια συμπεριφορά που πολλοί άνθρωποι του BAME έχουν αρνητικές πολιτιστικές ενώσεις.

Πιστεύω αληθινά ότι η πολιτιστική νοημοσύνη (η κατανόηση και η επαίσθηση των πολιτισμών και η αξιοποίησή τους για να ωφεληθούν οι δεσμεύσεις σας με τους ανθρώπους στην εργασία) θα αποτελέσει χαρακτηριστικό και ζωτικό χαρακτηριστικό για το εργατικό δυναμικό του μέλλοντος.

Είναι σημαντικό να λάβετε υπόψη, όπως και με οποιαδήποτε άλλη εξωσχολική δραστηριότητα, τι θέλετε να κερδίσετε από την καθοδήγηση του δικτύου.

Διευθύνωντας ένα δίκτυο προσωπικού, ανέπτυξα και βελτίωσα τις δεξιότητές μου για να διευθύνω μια ομάδα, μια οργάνωση εκδηλώσεων, να μιλήσω δημόσια και να διευρύνω το δίκτυό μου. Ένα δίκτυο προσωπικού είναι ένα εξαιρετικό μέρος για να είστε δημιουργικοί και να εφαρμόσετε ιδέες για εκδηλώσεις και στρατηγικές προς όφελος της επιχείρησής σας.
Η συμμετοχή σε ένα δίκτυο προσωπικού είναι μια μεγάλη ευκαιρία για να βελτιώσετε μια δεξιότητα και να συναντήσετε ανθρώπους εκτός της άμεσης ομάδας σας.

Ιερώνυμος

Η προεδρία ενός δικτύου υπαλλήλων είναι μεγάλη, παίρνω την ευθύνη και την ελευθερία να είμαι δημιουργικός και επιζήμιος. Είμαι επίσης υπερήφανος που κάνω καλό για την κοινότητα και επηρεάζοντας θετικά τις εμπειρίες για όσους θα έρθουν μετά από μένα.

Όπως και με τον Nathan, το κίνητρό μου ξεκίνησε αρχικά από την αναγνώριση ότι εάν δεν έκανα το πρώτο βήμα, αυτό δεν θα έλεγε κανένας άλλος.

Πολύ γρήγορα αυτό το κίνητρο υποστηρίχθηκε από την ανατροφοδότηση των συναδέλφων που μίλησαν για την προσωπική επίδραση της ύπαρξης και των γεγονότων του δικτύου, που εκπληρώθηκαν από την μεγάλη προθυμία των εθελοντών να υποστηρίξουν τους στόχους του δικτύου.

Πιστεύω αληθινά ότι το δίκτυό μας υποστηρίζει και ενισχύει την επιχειρηματική δραστηριότητα παρέχοντας μια αίσθηση κοινότητας για να ευαισθητοποιήσει και να συζητήσει θέματα BAME, π.χ. εκπροσώπηση μεταξύ ανώτερων ηγετών, προσλήψεων, εξέλιξης και πολιτισμού για να αναφέρουμε μερικές.

Αυτό είναι το τέλος των #stffnetworkseries. Σας ευχαριστούμε για την ανάγνωση και την εμπλοκή σας με αυτό το περιεχόμενο.

Εάν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας παρακάτω:

Ajay Mistry (Brokerbility & iCan)

Nathan Dyke (αυτόματη έμπορος, BAME δίκτυο μολύβδου)

Jerome Grant (Capgemini, συμπρόεδρος του δικτύου CBAME)

Mary Agbesanwa (δίκτυο PwC MBN και NYT)

Επίσης στη σειρά: