3 Συμβουλές για την αναζήτηση ενός δικτυακού τόπου

Ανακαλύψτε τι και ποιος βρίσκεται κάτω από οποιαδήποτε ιστοσελίδα

Φωτογραφία από τον Hal Gatewood στο Unsplash

Ως επαγγελματίας ηλεκτρονικού εμπορίου, συναντώ τακτικές ιστοσελίδες. Συχνά περνάω τον ελεύθερο χρόνο μου στην έρευνα ιστοσελίδων, επιδιώκοντας τους επιχειρηματίες πίσω από το διαδικτυακό εμπόριο, ιδιαίτερα εκείνους που εκθέτουν την Καινοτομία.

Αυτό το άρθρο είναι μια επέκταση της σκέψης σχεδιασμού, της καινοτομίας και της αξίας πρόταση που συζητήθηκε στα προηγούμενα άρθρα μου. Ο στόχος μου είναι να μοιραστώ τρία απλά εργαλεία (δωρεάν έκδοση) που αποκαλύπτουν πολλά για μια ιστοσελίδα - έρευνα - τι και ποιος πίσω από οποιαδήποτε ιστοσελίδα.

Γιατί; Επειδή η έρευνα αγοράς πρέπει να είναι μέρος κάθε έργου που αναλαμβάνετε εσείς και εγώ το 2020 και μετά.

Εθελοντής

Για να επιδείξω κάθε εργαλείο χρειάζομαι εθελοντή - Ένας ιδιοκτήτης ιστοτόπου;

Ω, ο Δρ Mehmet Yildiz, σας βλέπω να σηκώσατε το χέρι σας. Είστε πρόθυμοι να είστε το ινδικό χοιρίδιο προς όφελος των ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ;

"Ναι, ο Παύλος"
"Υπέροχο Δρ Yildiz".

Ποια είναι η διεύθυνση URL σας; - https://digitalmehmet.com

Φανταστικό, ας αρχίσουμε.

PS - δεν πήρε πραγματικά έγκριση ... αλλά ... τι διάολο!

1. Χτισμένο με

Για να ξεκινήσετε, επιτρέψτε μου να σας συστήσω το Built With, ένα προφίλ ιστοτόπου. Ένα δωρεάν εργαλείο (έκδοση) που μπορεί να αποκαλύψει πολλές πληροφορίες:

• Ανάλυση ανταγωνιστών
  • Επιχειρηματική ευφυΐα και
  • μολύβδου

Το εργαλείο προσφέρει πληροφορίες σχετικά με την υιοθέτηση τεχνολογίας, τα δεδομένα ηλεκτρονικού εμπορίου και τις αναλύσεις ιστού. Για παράδειγμα, κοιτάζοντας τον τόπο που ο Δρ Μέχμετ Γιλντίν συνθέτει μπορούμε να μάθουμε γρήγορα:

• Πλατφόρμα - Χτισμένο σε Wordpress
  • Κοινωνικά πρόσθετα - Facebook, Linkedin, Twitter κ.λπ.

Οπως φαίνεται παρακάτω:

Κατασκευάστηκε Με το στιγμιότυπο οθόνης 1

Επίσης, όταν κάνετε κλικ στο "Προφίλ λεπτομερούς τεχνολογίας" μπορείτε να δείτε το ακριβές χρονικό διάγραμμα:

Κατασκευάστηκε Με το στιγμιότυπο οθόνης 2

Για να επεκτείνετε τις δυνατότητες που αναφέρονται παραπάνω, το Built With προσφέρει:

1. Lead Generation - κατάλογος δικτυακών τόπων "από μια βάση δεδομένων με 38.663+ τεχνολογίες ιστού και πάνω από ένα τέταρτο του ενός δισεκατομμυρίου ιστότοπων που δείχνουν ποιοι ιστότοποι χρησιμοποιούν καροτσάκια αγορών" και φιλοξενία. Με "τοποθεσία, κυκλοφορία και κατακόρυφη."
  2. Νοημοσύνη - "Γνωρίστε την πλατφόρμα της προοπτικής σας προτού να μιλήσετε μαζί της. Βελτιώστε τις μετατροπές σας με την έγκυρη υιοθέτηση της αγοράς. "
  3. Αγορά - "Αποκτήστε πληροφορίες σχετικά με τα μερίδια αγοράς προηγμένης τεχνολογίας και αναλύσεις βασισμένες στη χώρα για όλες τις τεχνολογίες ιστού". - Χτισμένο με

2. Ποιος είναι

Who.is μπορεί να παρουσιάσει έναν κάτοχο ιστότοπου, έναν κεντρικό υπολογιστή και την ημερομηνία εγγραφής. Τούτου λεχθέντος, οι ιδιοκτήτες μπορούν να παραμείνουν ανώνυμοι, όπως επεδείκνυε και ο Δρ. Mehmet Yildiz.

Τι θα πρότεινα.

Έτσι, αποκλείοντας τους αναγνώστες αυτού του άρθρου, κανείς δεν ξέρει ποιος κατέχει στην πραγματικότητα τον τομέα: digitalmehmet.com.

Ooops - Αποκαλύψτε τον Δρ Mehmet Yildiz!
Who.is στιγμιότυπο οθόνης

Who.is είναι ένας καλός τρόπος για να κάνετε check-in σε ανταγωνιστές και squatters τομέα.

3. Alexa

Μια μεγάλη λειτουργία της Alexa (δωρεάν έκδοση) είναι πώς δείχνει τη δημοτικότητα ενός δικτυακού τόπου, κατά βαθμό. Όπως μπορείτε να δείτε κάτω από τον ιστότοπο που δημιούργησε ο Dr. Mehmet Yildiz, κατατάσσεται σε ένα άγγιγμα πάνω από 8 εκατομμύρια στον κόσμο.

Στιγμιότυπο οθόνης Alexa

Αυτό που μάθαμε από το Built With, είναι ότι ο ιστότοπος του Dr. Mehmet Yildiz είναι σχετικά νέος, οπότε η Alexa να το κατατάξει καθόλου είναι ένα αξιέπαινο ορόσημο.

Συγχαρητήρια στον Δρ Μεχμέτ Γιλντίζ!

Τελικές σκέψεις

Τα δωρεάν ηλεκτρονικά εργαλεία είναι χρήσιμα με πολλούς τρόπους, από προσωπική, επαγγελματική ή επιχειρηματική προοπτική.

Σε αυτή τη σημείωση, παρακάτω είναι μια λίστα με ορισμένα από τα οφέλη:

1. Γενικές πληροφορίες ιστοτόπου
  2. Διαθεσιμότητα τομέα
  3. Παγκόσμια κατάταξη (λέξεις-κλειδιά σε πληρωμένη έκδοση)
  4. Τεχνολογία που χρησιμοποιείται και πότε
  5. Ιδιοκτήτης
  6. Ανάλυση ανταγωνιστών
  7. Κυκλοφορία (κατάταξη)
  8. Τοποθεσία
  9. Plugins
  10. Επιστροφής

Θα μπορούσα να πάω σε λαούς. Το επιχείρημά μου είναι ότι αν δραστηριοποιείτε στον ψηφιακό κόσμο, κάνετε την έρευνά σας. Snoop στους ανταγωνιστές σας, να μάθετε τι κάνουν και να αναπαράγουν ή να βελτιώνονται.

"Η καινοτομία παίρνει δύο πράγματα που υπάρχουν και τα βάζουμε μαζί με έναν νέο τρόπο." - Tom Freston, συνιδρυτής του MTV
Φωτογραφία του Domenico Loia στο Unsplash