5 πράγματα που μπορούμε να πούμε όταν διδάσκουμε στα παιδιά μας πώς να σώσουμε

Εικόνα από τον Zahaoha από την Pixabay

Εάν υπάρχει ένα πράγμα που λείπει από το εκπαιδευτικό σύστημα παγκόσμιας κλάσης της Σιγκαπούρης, είναι οικονομικό αλφαβητισμό.

Δεν είναι ασυνήθιστο για τους νέους Σιγκαπούρη να ολοκληρώσουν το PSLE, τα επίπεδα 'O', τα επίπεδα 'A' ή την εκπαίδευση με δίπλωμα χωρίς να υπάρχει καμία ένδειξη για το πώς να σώσετε.

Ως γονείς, είναι καθήκον μας να τους διδάξουμε. Πως? Εδώ είναι 5 πράγματα που μπορείτε να πείτε.

# 1: "Φανταστείτε μια μέρα όταν ο μπαμπάς ή η μούμια μπαίνει σε αυτοκινητιστικό ατύχημα."

Οι ενήλικες που εργάζονται συνήθως γνωρίζουν τη σημασία της αποταμίευσης.

Η κατοχύρωση των χρημάτων είναι χρήσιμη σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης και σας επιτρέπει να πετύχετε μεγαλύτερους στόχους, όπως ταξίδια σε προορισμούς των ονείρων και, τελικά, να διατηρήσετε τα μεταγενέστερα έτη συνταξιοδότησης.

Το ατρόμητο παιδί σας πιθανότατα δεν ανησυχεί για τις μελλοντικές καταστροφές ή για το τι θα φάνε την επόμενη ημέρα, για αυτό το θέμα.

Χωρίς ενστάλαξη πάρα πολύ φόβο, μπορούμε να ζωγραφίσουμε την εικόνα μιας πιθανής έκτακτης ανάγκης γι 'αυτούς. Πείτε κάτι σαν:

Φανταστείτε μια μέρα όταν ο μπαμπάς ή η μούμια παίρνει ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα και δεν μπορεί να λειτουργήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τα οικονομικά της οικογένειας γίνονται σφιχτά και πρέπει να σταματήσουμε το επίδομά σας μέχρι να γίνει καλύτερη η κατάσταση. Θα επιθυμούσατε να βάζετε στο παρελθόν ένα δολάριο κάθε μέρα στο παρελθόν, ώστε να μπορείτε να παλέψετε σε τέτοιες καταστάσεις, δεν νομίζετε;

Ας δούμε τα παιδιά μας ότι ξαφνικές καταστάσεις έκτακτης ανάγκης είναι απρόβλεπτες, μπορεί να συμβούν οποιαδήποτε στιγμή και συχνά προκαλούν οικονομικό πρόβλημα. Κατά τους καλούς χρόνους, πρέπει να αφαιρέσετε ένα μέρος από αυτό για να προετοιμαστείτε για το άγνωστο.

# 2: "Δεν θα πληρώσω για αυτό."

Ναι, μην φοβάστε να το πείτε αυτό.

Όταν το παιδί σας θέλει να αγοράσει ένα παιχνίδι περιορισμένης έκδοσης Gundam ή θέλει να πάει σε ένα ταξίδι στο USS. Πείτε: "Δεν θα πληρώσω για αυτό."

"Αλλά μπορείτε να εξοικονομήσετε για αυτό."

Βοηθήστε τα παιδιά μας να μάθουν ότι η κατάργηση των χρημάτων κάθε μέρα ή εβδομάδα σε μια χρονική περίοδο θα οδηγήσει τελικά σε μια ομάδα χρημάτων που μπορούν να χρησιμοποιήσουν για να πετύχουν ένα μεγαλύτερο όνειρο.

# 3: "Το χρειάζεσαι πραγματικά;"

Θυμάμαι την πρώτη μέρα του Δημοτικού Σχολείου. Ήταν τόσο συναρπαστικό γιατί για πρώτη φορά είχα το δικό μου πορτοφόλι και τα τσέπη μου. Κατά τη διάρκεια του χρόνου, ένας φίλος από το Primary 4 έμεινε μαζί μου για να με διδάξει πώς να αγοράσω σνακ και ποτά στο καντίνα.

Τα σνακ μου! Το φαγητό μου! Ακόμη και το χαρτί μου από το βιβλιοπωλείο!

Ήμουν ενθουσιασμένος σε όλα, και δεν μπορώ να θυμηθώ, αλλά 7-year-old μου πιθανότατα δαπανώνται συνήθως όλα τα επιδόματα μου χωρίς να σκεφτόμαστε μια φορά για την αποταμίευση.

Τα παιδιά σας θα το κάνουν και αυτό. Η αλήθεια είναι ότι πολλοί ενήλικες εξακολουθούν να το κάνουν αυτό. (Γι 'αυτό υπάρχουν τόσα προϊόντα προσωπικών δανείων εκεί έξω!)

Ένας από τους βασικούς λόγους που κάνουν οι άνθρωποι είναι ότι δεν είναι σε θέση να διαφοροποιήσουν τις ανάγκες από τις επιθυμίες.

Για να διδάξετε στα παιδιά μας πώς να δώσετε προτεραιότητα, κάντε την καθημερινή άσκηση για να μιλήσετε στα παιδιά σας μέσω των αποφάσεων αγοράς τους. Τα καλύτερα μέρη για μάθηση είναι τα σούπερ μάρκετ, τα σχολεία και τα εμπορικά κέντρα.

Θρεπτικό φαγητό που δίνει ενέργεια - ανάγκη. Τσάι με φούσκα - θέλω. Εγχειρίδια - ανάγκη. Fancy χαρτικά - θέλουν. Φυσικά, οι επιθυμίες μπορούν να διασκεδάσουν περιστασιακά, αλλά οι ανάγκες θα πρέπει να έχουν προτεραιότητα πρώτα.

Τελικά, η μείωση της "θέλησης" να παραμείνει εντός του προϋπολογισμού είναι το πρώτο βήμα για την οικονομική ελευθερία.

# 4: "Ποιος είναι ο στόχος εξοικονόμησης;"

Είναι δελεαστικό να βλέπουμε συνεχώς τον ώμο του παιδιού μας. Θέλουμε τα πάντα για τα ελικόπτερα-γονείς, ακόμη και τις αποταμιεύσεις τους!

Όταν διδάσκετε στο παιδί σας τις αρχές της σωτηρίας, το καλύτερο που πρέπει να κάνετε είναι να εμπιστευτείτε ότι μπορούν να κάνουν αποφάσεις για την αποταμίευση. Αντ 'αυτού, έχετε μια ουσιαστική συζήτηση σχετικά με το στόχο τους αποταμίευση.

Μπορείτε ακόμη να μοιραστείτε μαζί σας τη δική σας στρατηγική αποταμίευσης.

# 5: "Θα το τράπεζα για σας."

Πού θα πρέπει τα παιδιά να παρακρατούν οικονομίες στη Σιγκαπούρη; Εάν το ποσό είναι ακόμη πολύ μικρό, μια χαριτωμένη τράπεζα μπορεί να είναι επαρκής, αλλά καθώς το παιδί σας συσσωρεύει τον «πλούτο» του μέσω της καθημερινής σύνεσης, των ετήσιων αγγελιών και άλλων ειδών δώρων από ειδικές περιπτώσεις, μπορούμε να βοηθήσουμε να υποβάλετε αίτηση για καλό αποταμιευτικός λογαριασμός.

Για τα παιδιά, υπάρχουν στη Σιγκαπούρη διάφοροι λογαριασμοί ταμιευτηρίου που δεν έχουν χαμηλότερο τέλος και προσφέρουν ελκυστικότερα επιτόκια απ 'ότι ένα τυποποιημένο.

Οι λογαριασμοί αποταμιεύσεων OCBC Mighty Savers, λογαριασμοί αποταμιεύσεων Maybank Youngstarz και λογαριασμός CIMB Junior Savers προσφέρουν 0,8% έως 0,9% σε τόκους, το οποίο είναι σημαντικά υψηλότερο από το 0,1% που προσφέρουν οι λογαριασμοί ταμιευτηρίου παιδιών άλλων τραπεζών.

Θέλουμε επίσης να αρχίσουμε να διδάσκουμε ιδέες όπως τα επιτόκια, ο πληθωρισμός και το αυξανόμενο κόστος ζωής.

Η εξοικονόμηση είναι το θεμελιώδες βήμα για την οικονομική ελευθερία που θα διευκολύνει το παιδί σας να συνεχίσει να επενδύει όταν είναι μεγαλύτερης ηλικίας.

Έτσι ξεκινήστε νωρίτερα και όχι αργότερα! Γονείς, οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές και κόλπα; Μοιραστείτε τα μαζί μου κάτω από τα σχόλια!