3 Προβλήματα μάρκετινγκ ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και πώς να τα διορθώσετε

Σε αυτό το μάθημα θέλω να μιλήσω για τρία κοινά προβλήματα μάρκετινγκ ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που μπορεί να αντιμετωπίσετε και θέλω να σας δώσω απλές συμβουλές για το πώς να τις ξεπεράσετε.

3 λάθη μάρκετινγκ ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

# 1 Χαμηλή απόδοση

Το πρώτο πρόβλημα είναι η χαμηλή απόδοση των ηλεκτρονικών μηνυμάτων σας.

Αφού στείλετε τις καμπάνιες σας, μπορεί να παρατηρήσετε ότι τα μηνύματά σας δεν είναι αποτελεσματικά και δεν έχουν αποτελέσματα. Υπάρχουν 3 πιθανά συμπτώματα μη αποτελεσματικών μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Ίσως αξίζει τον κόπο να ελέγξετε τα ποσοστά εγκατάλειψης, τα ποσοστά διαγραφής και τις καταγγελίες ανεπιθύμητης αλληλογραφίας σας.

Για να ανακεφαλαιώσουμε:

• Ένα ποσοστό εγκατάλειψης εμφανίζεται όταν το email σας δεν παραδοθεί στα εισερχόμενα του ατόμου και απορρίπτεται από το διακομιστή αλληλογραφίας. Αυτό θα μπορούσε να συμβεί απλώς και μόνο επειδή το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο δεν υπάρχει.
  • Υπάρχει υψηλό ποσοστό κατάργησης εγγραφής ή υψηλό ποσοστό SPAM όταν παραλαμβάνεται ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, αλλά όταν το άτομο βλέπει το μήνυμά σας, ενοχλείται από αυτό και καταργεί την εγγραφή ή το σήμα σας ως SPAM.

Αν υπάρχουν και οι τρεις δείκτες, τότε πρέπει να βρείτε την πηγή του προβλήματός σας για να εξασφαλίσετε υψηλότερη απόδοση στις μελλοντικές σας καμπάνιες.

Η πρώτη μου ερώτηση είναι: Πώς αποκτάτε τους πελάτες σας

Μια καλή συμβουλή είναι να μην αγοράσετε ποτέ μια υπάρχουσα λίστα. Αυτό συνέβη πριν από αυτό, αν αγοράσετε μια υπάρχουσα λίστα δεν ξέρετε πώς το άτομο αυτό πήρε τους συνδρομητές. Και όταν στέλνετε την προσφορά σας σε αυτή τη λίστα, οι άνθρωποι μπορεί να ενοχλούνται γιατί δεν θα σας εντοπίσουν. Καθώς ποτέ δεν υπέγραψαν την προσφορά σας.

Αυτό είναι ένα συνηθισμένο αρχικό λάθος. Πιστεύουν ότι είναι μια γρήγορη πορεία προς την επιτυχία, αλλά οδηγεί σε υψηλά ποσοστά εγκατάλειψης, κατάργηση εγγραφών και καταγγελίες SPAM. Για το λόγο αυτό, σας προτείνω να αρχίσετε να δημιουργείτε μια λίστα από την αρχή.

Ένας άλλος λόγος για τον οποίο ενδέχεται να λαμβάνετε καταγγελίες ανεπιθύμητης αλληλογραφίας ή να καταργήσετε την εγγραφή σας είναι επειδή δεν έχετε μια ισχυρή σειρά καλωσορίσματος. Σκοπός μιας σειράς καλωσορίσματος είναι να σας παρουσιάσουμε στο νέο συνδρομητή σας και να προσθέσετε αξία σε αυτόν.

Αν αποφύγετε εντελώς τυχόν ευπρόσδεκτα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, τότε όταν στέλνετε την καμπάνια ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας, ένας συνδρομητής μπορεί να ξεχάσει ποιος είσαι, να ξεχάσετε όταν έχετε εγγραφεί στην προσφορά σας και να δείτε το email σας ως SPAM. Γι 'αυτό είναι σημαντικό να δημιουργήσετε τη φήμη σας μέσω ευπρόσδεκτων μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω ότι υπάρχει πιθανότητα να στέλνετε μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου πολύ συχνά.

Τι εννοώ πολύ συχνά;

Δύο ή τρεις φορές την ημέρα. Έχω ήδη εγγραφεί σε μερικές λίστες πριν και έλαβα 3 έως 4 μηνύματα την ημέρα. Ήταν πάρα πολύ. Θα ήμουν τόσο ενοχλημένος που θα σημείωσα πρώτα το μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ως ανεπιθύμητο, έπειτα να καταργήσετε την εγγραφή.

# 2 Χαμηλές ανοικτές τιμές

Το επόμενο πρόβλημα μάρκετινγκ ηλεκτρονικού ταχυδρομείου είναι τα χαμηλά "ανοικτά επιτόκια". Όταν ξεκινάτε να στέλνετε τις καμπάνιες ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας, είναι πολύ πιθανό να μην έχετε τα βέλτιστα αποτελέσματα από την αρχή. Μπορεί να παρατηρήσετε χαμηλότερες ανοικτές τιμές, αλλά η λύση εξαρτάται από δύο στοιχεία.

Πρώτον, πρέπει να βελτιστοποιήσετε τη γραμμή θέματος.

Εάν η γραμμή θέματος σας είναι λάθος, οι χρήστες θα αγνοούν τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας. Θα πρέπει να κάνετε τη γραμμή του θέματος ξεχωρίζει και οι καλύτεροι τύποι γραμμών υποκειμένων είναι σύντομοι και προσφέρουν όφελος στον συνδρομητή.

Πρέπει να δοκιμάσετε διαφορετικές γραμμές θέματος για να δείτε τι λειτουργεί καλύτερα στη λίστα σας. Ο καλύτερος τρόπος για να δοκιμάσετε είναι να εκτελέσετε δοκιμαστικές καμπάνιες A / B split test χρησιμοποιώντας 2 ή περισσότερες γραμμές θέματος.

Δεύτερον, όταν ένα άτομο βλέπει το ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο, βλέπει τη γραμμή θέματος και ένα απόσπασμα του κειμένου προ της κεφαλίδας.

Αυτό είναι το κείμενο που εμφανίζεται δίπλα στη γραμμή θέματος. Αυτός ο χώρος είναι μια ευκαιρία για σας να βελτιστοποιήσετε τις ανοικτές τιμές ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας.

Ένα κοινό λάθος που κάνουν οι άνθρωποι είναι ότι παραβλέπουν αυτό το βήμα και ξεκινούν τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τους. Έτσι, το κείμενο προ-κεφαλίδας μπορεί να είναι κάτι σαν: Γεια Joe εδώ, πώς είσαι ...

Αυτός είναι ο χαμένος χώρος επειδή αυτός ο τύπος μηνύματος δεν παρέχει κανένα όφελος στο χρήστη. Και δεν ξεχωρίζει στα εισερχόμενα.

Η λύση είναι να αντιμετωπίζετε το κείμενο προ της κεφαλίδας ως επέκταση στη γραμμή θεμάτων σας. Προσπαθήστε να επικοινωνήσετε ένα όφελος σε αυτό το διάστημα.

# 3 Χαμηλό ποσοστό κλικ ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

Το τελευταίο πρόβλημα που θέλω να συζητήσω είναι το χαμηλό ποσοστό κλικ ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι ανοίγουν τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας αλλά δεν κάνουν κλικ στους συνδέσμους ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας.

Υπάρχουν δύο στοιχεία που επηρεάζουν το ρυθμό κλικ.

Πρώτον, το περιεχόμενο ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Το ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο μπορεί να είναι πολύ σύντομο ή πολύ μεγάλο ή εστιάζεται στο προϊόν σας αντί να εστιάζεται στον πελάτη.

Δεύτερον, η πρόσκληση για δράση στο email σας. Η πρόσκληση για δράση είναι ο σύνδεσμος που θέλετε να κάνουν κλικ οι χρήστες σας.

Θα πρέπει να αναλύσετε εάν η πρόσκληση για δράση είναι ορατή και ο συνδρομητής γνωρίζει τι θα λάβει, κάνοντας κλικ στην κλήση. Έχω δει μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου πριν από πού η πρόσκληση για δράση είναι ανύπαρκτη ή δύσκολο να βρεθεί. Η έκκληση για δράση πρέπει να είναι προφανής. Αν κάποιος ανοίξει το ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο, θα πρέπει να γνωρίζει αμέσως τη δράση που θέλετε να ακολουθήσει.

Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιείτε μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με κείμενο με σύνδεσμο κειμένου ή με μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου βασισμένα σε εικόνες με συνδέσμους τύπου κουμπιού. Οι ίδιες αρχές ισχύουν εδώ.

Σε ορισμένες βιομηχανίες, μόνο τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου λειτουργούν καλύτερα, σε άλλα χρειάζεστε περισσότερα οπτικά στοιχεία στα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας. Θα χρειαστεί να τα δοκιμάσετε και να βελτιστοποιήσετε τα μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για τη θέση σας.

- - - -

Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα σχετικά με το μάρκετινγκ ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, έχω δημιουργήσει ένα μάθημα που σας διδάσκει πώς να δημιουργήσετε τις δικές σας καμπάνιες ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και πώς να τις βελτιστοποιήσετε για καλύτερα αποτελέσματα.

Προσφέρω δωρεάν αυτό το μάθημα για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Κάντε κλικ εδώ για να συμμετάσχετε στο μάθημα μου

Καλή τύχη στις καμπάνιες ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας

Tom Wiztek