Συμβουλές γραφής

26 Αδύναμες λέξεις που το νερό κάτω σας γραπτώς και πώς να τα καθορίσει

Το σημείο δεν είναι να είναι ένα πεντανόστιμο τσίμπημα. Είναι για να βρείτε το χνούδι που έχει το όνομά σας σε αυτό.

Δημιουργία εικόνας από το δημόσιο τομέα από pixabay

Φανταστείτε ότι συσκευάζετε για ένα ταξίδι 6 εβδομάδων και επιτρέπεται μόνο μία μικρή βαλίτσα. Θα σκεφτόσαστε σκληρά για κάθε στοιχείο που το βάζετε στη βαλίτσα. Οτιδήποτε δεν είναι απαραίτητο θα έπαιρνε μόνο χώρο.

Λέξεις είναι έτσι.

Η ανάγνωση είναι σαν το περπάτημα - το κάνουμε χωρίς σκέψη, αλλά υπάρχει δράση που συμβαίνει στο παρασκήνιο. Νευρώνες που πυροδοτούν.

Ο εγκέφαλος του αναγνώστη πρέπει να επεξεργαστεί κάθε λέξη. Οι περιττές λέξεις κάνουν πιο δύσκολη την ανάγνωση. Έπρεπε ποτέ να διαβάσει μια πρόταση τρεις φορές για να το πάρει;

Αυτός είναι συνήθως ο λόγος.

Το σύντομο γράψιμο και η σύντομη γραφή δεν είναι τα ίδια.

Οι αναγνώστες δεν με πειράζουν να διαβάζουν πολλές λέξεις, αν είναι καλά γραμμένες. Συχνά καλά γραπτά και συνοπτικά πάνε χέρι-χέρι.

Όταν οι αναγνώστες πρέπει να επιστρέψουν και να ξαναδιαβάσουν μια πρόταση ή μια παράγραφο - κυρίως, δεν το κάνουν. Λυγίζουν λίγο - και φεύγουν.

Συχνά, ο συγγραφέας σκέφτεται ότι είναι το θέμα. Γεια σου, ίσως πρέπει να γράψεις για αυτοβοήθεια ή ό, τι νομίζεις ότι είναι δημοφιλής. Δεν είναι συνήθως το θέμα.

Ένας καλός συγγραφέας μπορεί να κάνει κάποιο θέμα ενδιαφέρον. Εάν κόψετε όλα τα χνούδια και τα πλήκτρα που δεν είναι απαραίτητα, διευκολύνετε τον αναγνώστη.

Αν ο αναγνώστης χαθεί, είναι συνήθως επειδή ο συγγραφέας δεν ήταν αρκετά προσεκτικός. Μια σαφής πρόταση δεν είναι ατύχημα. - William Zinsser, Σχετικά με το γράψιμο

Λεύκανση & Πληκτρολογήστε λέξεις ...

Οι κουρελιές λέξεις είναι λέξεις που χρησιμοποιούμε συνήθως όταν μιλάμε, έτσι εισέρχονται στη γραφή μας. Είναι υπερβολικές αποσκευές. Εδώ είναι 8 κοινές για να αναζητήσετε ...

1. Αυτό

Τις περισσότερες φορές μπορείτε να διαγράψετε "αυτό" και η πρόταση θα έχει το ίδιο νόημα, αλλά θα διαβάσει αυστηρότερα. Hit Control F και κυνηγήστε το κουτάβι προς τα κάτω. - Ορκίστηκε ότι ποτέ δεν θα ξυπνήσει ξανά. - Ορκίστηκε ότι ποτέ δεν θα ξυπνήσει ξανά

2. Ακριβώς

Η κατάργηση της λέξης "απλά" κάνει την έκθεσή σας πιο δυναμική - Απλά δεν ήξερε τι να σκεφτεί. - Δεν ήξερε τι να σκεφτεί.

3. Ακόμη

Ακόμη και δεν είναι πάντα μια χνούδι λέξη. Εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιείται. Μην βγάζετε "απλά" και τοποθετείτε "ακόμη" αντί. Σε αυτή τη χρήση, είναι γεμιστικό. - Δεν γνώριζε καν τι να σκεφτεί. - Δεν ήξερε τι να σκεφτεί.

4. Έτσι

Η εκκίνηση των προτάσεων με "έτσι" είναι ένα κοινό λεκτικό τικ που έρχεται σε γραφή. Εάν η πρόταση είναι συνδεδεμένη με την προηγούμενη, ένα κόμμα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα; - Θα σας πω, αλλά ξέχασα. - Θα σας πω, αλλά ξέχασα.

5. Κάπως

Η λέξη "κατά κάποιον τρόπο" αποδίδει έμφαση στην ενέργεια που προηγείται και δίδει έμφαση στην αβεβαιότητα, αντί για το πράγμα που δεν είστε σίγουροι. - Κάπως, πρέπει να βρω έναν τρόπο να τους πω ότι δεν μπορούν να μείνουν εδώ - πρέπει να βρω έναν τρόπο να τους πω ότι δεν μπορούν να μείνουν εδώ.

6. Πραγματικά

Το "Really" χρησιμοποιείται για να δώσει έμφαση, αλλά αποτυγχάνει θεαματικά σε αυτό. Γενικά, εάν το βγάλετε έξω, η πρόταση γίνεται πιο ισχυρή και πιο δυναμική. - Οι χορευτές έπαιξαν πραγματικά αξιοθαύμαστα. - Οι χορευτές παρουσίασαν αξιοθαύμαστα!

7. Μόνο

Μόνο δεν είναι πάντα μια χνούδι λέξη. Εάν μιλάτε για ένα μόνο παιδί, για παράδειγμα. Αλλά μερικές φορές το χρησιμοποιούμε με τον τρόπο που χρησιμοποιούμε "πραγματικά". - Είμαι λίγο πεινασμένος - είμαι λίγο πεινασμένος

8. Φαίνεται

Φαίνεται ότι δεν είναι πάντα μια χνούδι λέξη. Εκτός αν το χρησιμοποιείτε για να είστε ευσεβείς για το αν σκέφτεστε κάτι ή όχι. Μην είστε ευσεβείς. - Φαίνεται ότι ο ήλιος λάμπει σήμερα. - Ο ήλιος λάμπει σήμερα.

Παραλείψτε περιττές λέξεις - [William Strunk, νεώτερος]

Χρησιμοποιήσατε το λάθος λέξη!

Ο μεγάλος Kahuna, η μόνη λέξη αυτής της κατηγορίας. Το κυνηγάει ανελέητα.

9. Πολύ

"Πολύ" είναι ένας προκριματικός τίτλος. Όταν πρέπει να χρησιμοποιήσετε έναν προκριματικό, αυτό σημαίνει τη λέξη που χρησιμοποιήσατε αμέσως μετά από λάθος λέξη. Είναι ένας ασαφής και αδύναμος τρόπος να πείτε κάτι που θα μπορούσατε να πείτε με μεγαλύτερη ακρίβεια και δύναμη. - Οι αποδόσεις είναι πολύ καλές - Οι πιθανότητες είναι καλές! - Οι αποδόσεις είναι εξαιρετικές

Το σκυλί σας δεν είναι "πολύ μικρό," είναι μικροσκοπική. Ο προϊστάμενός σας δεν είναι "πολύ άσχημα", είναι σκληρός. Δεν είστε "πολύ διψασμένοι", είστε ξεριζωμένοι. Κατάλαβες τι εννοώ?

"Αντικαταστήστε" καταραμένο "κάθε φορά που είστε διατεθειμένοι να γράψετε" πολύ "? ο συντάκτης σας θα το διαγράψει και η γραφή θα είναι ακριβώς όπως θα έπρεπε. " - Μαρκ Τουαίην

Περιττές λέξεις

Δούλεψα με έναν άντρα που πάντα είπε "10 το πρωί" και θα δαγκώσω τη γλώσσα μου. Ήθελα να πω "τι νομίζετε ότι σημαίνει;" Χρησιμοποιούμε πολλές περιττές λέξεις όταν μιλάμε. Σέρνουν στη γραφή μας. Αν κάτι είναι προφανές, σαφές, απόλυτο ή πραγματικό, δεν χρειάζεται να το πείτε.

10. Προφανώς

Αν είναι προφανές, δεν χρειάζεται να το πείτε. Εάν δεν είναι προφανές, μην το λέτε. Εάν είναι προφανές μόνο σε σας, η πρόταση θα είναι ισχυρότερη χωρίς αυτήν. - Προφανώς, δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα για να την βοηθήσουμε. - Δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα για να την βοηθήσουμε.

11. Σαφώς

Αν κάτι είναι σαφές, δεν χρειάζεται να το πείτε. Εάν δεν είναι σαφές, γιατί να το πω; Είναι ένα λεκτικό τικ που λέμε όταν μιλάμε. Η γραφή είναι πιο δυνατή χωρίς αυτό. - Προφανώς, δεν είμαι έτοιμος για τη συνάντηση. - Δεν είμαι έτοιμος για τη συνάντηση. - Χάλια! Δεν είμαι έτοιμος για τη συνάντηση.

12. Στην πραγματικότητα

Δεν μπορώ να σκεφτώ μια λέξη που μπερδεύει το σνομπίσμα περισσότερο από «στην πραγματικότητα» επειδή τείνουμε να το χρησιμοποιήσουμε όταν διορθώνουμε κάποιον. Αν η κατάργηση λειτουργεί, παρακαλώ. - Στην πραγματικότητα, ο συγγραφέας είναι γυναίκα, όχι άνθρωπος. - Ο συγγραφέας είναι γυναίκα, όχι άνθρωπος.

13. Απολύτως

Έχουμε την τάση να χρησιμοποιούμε "απολύτως" κατά τρόπο που είναι περιττό. Δεν χρειάζεται να πείτε ότι κάτι είναι "απολύτως απαραίτητο", διότι αυτό είναι ήδη απαραίτητο. Άλλες φορές, κατατάσσεται απολύτως στην ίδια τάξη με "πολύ", όπου έχουμε επιλέξει λάθος λέξη. Ακολουθούν παραδείγματα και των δύο ...

Εφεδρικά: - Είστε απολύτως σίγουροι; - Είσαι σίγουρος?

Λάθος λέξη: - Ήταν απολύτως βέβαιος ότι ψέματα. - Ήταν νεκρός βέβαιος πως ψέμαζε.

14. Βασικά

Ο τρόπος με τον οποίο το χρησιμοποιούμε, "βασικά" είναι ξάδελφοι του πραγματικού. Ως μια λέξη, δεν είναι πάντα χνούδι - ο τρόπος που το χρησιμοποιούμε σίγουρα είναι. - Βασικά, θα αποτύχει αυτή η δοκιμή. - Θα αποτύχει αυτή η δοκιμασία.

Χρειάζεται πολύ άσχημο γράψιμο για να φτάσετε σε ένα καλό γράψιμο. - Τρούμαν Καπότε

Λάθος λέξη. Συγνώμη.

Όταν βλέπω αυτές τις λέξεις, σκέφτομαι αυτό το μίμ. Συνεχίζετε να χρησιμοποιείτε τη λέξη αυτή, δεν νομίζω ότι σημαίνει αυτό που νομίζετε ότι σημαίνει.

15. Πάντα / Ποτέ

Εάν υπάρχει μια ταχύτερη διαδρομή προς το διαζύγιο από το να ρίχνεις τα λόγια πάντα και ποτέ ο ένας στον άλλο, δεν το ξέρω. Συχνά, αυτές οι δύο λέξεις προέρχονται από την εξημέρωση ή την υπερβολή. Παρακολουθήστε γι 'αυτούς στη γραφή σας, επειδή οι πιθανότητες δεν είναι πραγματικές ή ακριβείς. Εκτός αν είστε. Αλλά είναι σπάνιο. :) - Ποτέ δεν εμφανίζεται εγκαίρως και είμαι άρρωστος από αυτό! - Έχετε περάσει 4 από τις 5 ημέρες αυτή την εβδομάδα.

16. Ανεξάρτητα

Έκπληξη, δεν είναι μια λέξη. Οι άνθρωποι συχνά χρησιμοποιούν "ανεξάρτητα" αντί για ανεξάρτητα. Σημαίνουν το ίδιο. Εκτός, ανεξάρτητα από μια λέξη και ανεξάρτητα δεν είναι.

Χρησιμοποιήστε τη σωστή λέξη, όχι τη δεύτερη εξαδέλφη του - Mark Twain

Απεριόριστες τροποποιήσεις

Στο γράψιμο των οστών, η Natalie Goldberg μιλά για μια παλιά έρευνα από τη δεκαετία του 1970 που διαπίστωσε ότι οι γυναίκες χρησιμοποιούν αόριστες τροποποιητές πολύ περισσότερο από ό, τι οι άνδρες. Ένας αόριστος τροποποιητής αλλάζει τη φράση ώστε να είναι λιγότερο ισχυρή.

17. Αρκετά

Η χρήση του "αρκετά" συχνά μαλακώνει τη δήλωση που ακολουθεί. Εάν αυτό δεν ήταν αυτό που θέλατε να κάνετε, προσπαθήστε να το αφαιρέσετε ή να το πείτε διαφορετικά. - Ήμουν πολύ τυχερός να βρω ένα διαμέρισμα πριν από την αποχώρησή μου. - Ήμουν τυχερός να βρω ένα διαμέρισμα πριν από την αποχώρησή μου. - Βρήκα ένα διαμέρισμα!

18. Ίσως

Συχνά χρησιμοποιούμε ίσως ως έναν τρόπο να μαλακώσουμε τι λέμε. - Ίσως να έχουμε ένα χρονοδιάγραμμα για αυτά τα καθήκοντα; - Πρέπει να έχουμε ένα χρονοδιάγραμμα για αυτά τα καθήκοντα.

19. Ίσως

Όπως και ίσως, συχνά χρησιμοποιούμε "ίσως" για να ανατρέψουμε κάτι γύρω από το οποίο φοβόμαστε ότι μπορεί να μας κάνει να φανεί υπερβολικά δυναμικός ή να αποφύγουμε να αισθανόμαστε προσβλητικό. Αντίθετα, απλώς μας κάνει να φαίνουμε ευσεβείς και αναποφάσιστοι. - Εργαζόμαστε για 5 ώρες, ίσως μπορούμε να κάνουμε ένα διάλειμμα; - Εργαζόμαστε για 5 ώρες, θα μπορούσα σίγουρα να χρησιμοποιήσω ένα διάλειμμα!

20. Απλά

Συχνά, η λέξη "απλά" κάνει το άτομο ή τη δράση να αισθάνεται αδύναμη. - Απλά δεν ήξερε τι να φορέσει - Δεν ήξερε τι να φορέσει

21. Κάπως / Ελαφρώς / Σχεδόν

Δεν χρειάζεται να συνεχίσω να δουλεύω, σωστά; Όλες αυτές οι λέξεις έχουν τις σωστές χρήσεις. Δεν είναι μικροί δαίμονες όπως "πολύ" και "αυτό". Αλλά σταματήστε να χρησιμοποιείτε ευσεβείς λόγια. Αν νομίζετε κάτι, πείτε το.

"Είναι σημαντικό, ειδικά για έναν αρχάριο συγγραφέα, να κάνει σαφείς, ισχυρές δηλώσεις." - Natalie Goldberg, γράφοντας τα οστά

Εγκυμοσύνη

Συχνά χρησιμοποιούμε λέξεις που εμπνέουν εμπιστοσύνη, αλλά κάνουν το αντίθετο. Yay. Μπορείτε να υποτιμήσετε τον εαυτό σας και να χρησιμοποιήσετε χνουδωτά λόγια, όλα ταυτόχρονα.

22. Νομίζω / πιστεύω / αισθάνομαι

Αν το νομίζετε ή το πιστεύετε ή το αισθάνεστε, απλώς το πείτε. Δεν χρειάζεται να πείτε σε κανέναν ότι το σκέφτεστε εσείς. Είσαι ο συγγραφέας. Ποιος άλλος θα αναφερόταν; - Νομίζω ότι η κυβέρνηση πρέπει να αυξήσει τους φόρους για τους υπερ-πλούσιους. - Η κυβέρνηση πρέπει να αυξήσει τους φόρους για τους υπερ-πλούσιους!

23. Είδος / Είδος / λίγο

Φράσεις σαν είδος, είδος - είναι ευσεβείς. Ακόμη χειρότερα, είναι στην καλύτερη περίπτωση διφορούμενοι και αφήνουν τους ανθρώπους να αναρωτιούνται. Αυτή η σούπα ενοχλεί το στομάχι σου; Τι σημαίνει αυτό? Το κάνει ή όχι; -Το στομάχι του ήταν κακό - Το στομάχι του έβλαψε

24. Ειλικρινά / ειλικρινά

Οι άνθρωποι χρησιμοποιούν "ειλικρινά" για έμφαση. Αλλά όταν το προσθέτετε σε μια πρόταση, σημαίνει ότι μερικά από τα λόγια σας είναι λιγότερο από τίμια. Εάν ολόκληρο το κομμάτι σας είναι ειλικρινές, γιατί να καλέσετε μια πρόταση;

"Το γράψιμο είναι εύκολο. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να περάσετε τις λανθασμένες λέξεις. " - Μαρκ Τουαίην

Το σημείο δεν είναι να είναι ένα πεντανόστιμο τσίμπημα. Είναι για να βρείτε το χνούδι που έχει το όνομά σας σε αυτό.

Δεν πρέπει να πάνε όλες οι λέξεις πλήρωσης. Αν μια λέξη εξυπηρετεί έναν σκοπό, κρατήστε το.

Το σημείο δεν είναι να γράψω σαν λέξη πρωτόλογος, για πολύ καλό. Δεν είμαι εκείνη η παιδαγωγική. Δεν χρειάζεται να είστε ούτε.

Το θέμα είναι να καταλάβετε τις κακές συνήθειες γραφής. Για να βρείτε το χνούδι που έχει το όνομά σας σε αυτό. Όλοι έχουμε μερικούς.

Τα λεκτικά τικ σέρνουν στο γράψιμο του καθενός. Εάν εντοπίσετε μερικές που κάνετε επανειλημμένα, και να αρχίσετε να παρακολουθείτε για αυτό - δροσερό.

Έτσι είναι εύκολο να βελτιωθεί.

"Η ευκολότερη ανάγνωση είναι σκληρή γραφή." - Thomas Hood (όχι Nathaniel Hawthorne)

Πριν φύγεις…

Εάν σας άρεσε αυτό, ίσως να μου αρέσει τα e-mail της Παρασκευής μου σχετικά με τη γραφή και το μάρκετινγκ. https://lindac.substack.com/

Μπορεί επίσης να σας αρέσει…